Tagadja Bodolai László, az Indexet kiadó Magyar Fejlődésért Alapítvány elnöke, hogy megzsarolta volna az Index szerdán kirúgott főszerkesztőjét, Dull Szabolcsot.
Ahogy arról beszámoltunk, szerdán Bodolai egy közleményt adott ki, amelyben bejelentette Dull Szabolcs főszerkesztő menesztését azzal indokolva a döntést, hogy "az utóbbi napok megmutatták, hogy a főszerkesztőnek nem volt módja a piaci helyzetet kedvezőtlenül befolyásoló belső folyamatokat megállítani vagy kontrollálni".
Később a 444.hu nyilvánosságra hozott egy felvételt arról az állománygyűlésről, amelyen Dull az Index szerkesztőségének beszámol a történtekről: ebben arról beszélt, hogy azért akarták meneszteni, mert korábban többször is jelezte, veszélyben a lap függetlensége. Azt is mondta, hogy felkínáltak neki egy pénzösszeget, hogy ha hallgat, akkor közös megegyezéssel is távozhat. Az Index a Dull Szabolcs mellett kiálló szerkesztőségi nyilatkozatában szintén egy "zsarolási folyamatról" írt, amellyel Bodolai László az Indexet veszélyben mutató barométer visszaállítását próbálta kikényszeríteni.
Bodolai László a Pesti Hírlapnak viszont azt mondta, nem volt szó zsarolásról, egyszerűen csak az elmúlt hetek belső feszültségei miatt mostanra érlelődött meg benne a döntés Dull elbocsátásáról.
"Felajánlottuk neki a jogszabályok által rögzített módon a közös megegyezéssel történő felmondást. Ebben természetesen szerepelt titoktartási nyilatkozat, épp olyan, amilyet bármelyik cég használ. Közös megegyezés esetén természetesen végkielégítés is jár a munkavállalónak. Dull Szabolcs egy órás gondolkodási időt kért, majd ezt követően jelezte, hogy nem akarja a közös megegyezéssel történő szerződésbontást, a rendes felmondást fogadja el" – mondta Bodolai a lapnak.
Hozzátette, a közös megegyezéssel történő felmondásnál kizárólag az üzleti titkokra vonatkozott a titoktartási nyilatkozat, amely azonban így is vonatkozik rá. "Bárhogy is vált el az utunk, pontosan ugyanolyan titoktartási rendelkezések vonatkoznak Dull Szabolcsra" – állította Bodolai, aki hozzátette, a jelenlegi feszült helyzetben Dull lépését nem úgy értékeli, mint ami az Index működésének és stabilitásának előnyére válik.
Azt is mondta, hogy egyelőre a főszerkesztő-helyettesek koordinálják a portál működését.
Bodolai később a hvg.hu-nak nyilatkozva arról beszélt, hogy nem azért hívta találkozóra Dull Szabolcsot, hogy kirúgja, hanem azt akarta vele megbeszélni, ki hogyan látja a vezetői felelősség kérdését az Indexben kialakult helyzetben, de szerinte Dull csak a szerkesztőséggel és a "sajtószabadsággal" szembeni felelősségét volt hajlandó elismerni, és nem akarta belátni, hogy egy cégről is szó van.
Bodolai a lapnak elismerte, hogy vitáztak arról, miért nincs a zöld tartományban a lap függetlenségét jelző barométer, mert szerinte üzletileg logikátlan és megalapozatlan lépés volt a "veszélyben" mezőre állítani, ugyanis bizonytalanságot kelt a potenciális hirdetőkben. Bodolai szerette volna visszaállítani a barométert, de nem tudtak megegyezni arról, hogy Dull tagja legyen-e felállítandó felügyelő bizottságnak vagy sem.
„Úgy érzem magam, mint a pilóta, akinek úgy kellene leszállnia a repülőgéppel, hogy közben a legénység veri szét a hajtóművet és a vezérsíkot” – fogalmazott Bodolai a lapnak.
A hvg.hu közzétette Bodolainak azt a levelét is, amelyben bejelentette a szerkesztőségnek Dull menesztését: ebben önmérsékletet kért és azzal érvelt, hogy a saját maguk által generált bizonytalanság már érezteti a hatását a bevételeknél. Azt is írta, eredetileg csak arról volt szó, hogy az Index vezetése elkezdett "veszélyhelyzeti szcenárióban gondolkodni arra az esetre, ha a bevételeink csökkeni kezdenek (ez veszély sajnos az utóbbi hetekben valósággá vált)".
Bodolai azt is írta, a szerkesztőség azt nem jelölte meg, hogy konkrétan kik fenyegetik a függetlenségét.