Hallgatásért cserébe ajánlottak pénzt az Index kirúgott főszerkesztőjének

  • narancs.hu
  • 2020. július 22.

Belpol

A lap munkatársai nyilatkozatban álltak ki a kirúgott főszerkesztő mellett, akit pénzzel próbáltak rávenni a közös megegyezéses távozásra.

Egy nagyobb pénzösszeget ajánlottak Dull Szabolcsnak, az Index főszerkesztőjének, hogy ha hallgat, akkor közös megegyezéssel távozhat a lap éléről – erről maga Dull beszélt az Index szerkesztőségének egy szerdai állománygyűlésen, amelyről videófelvétel is készült, amelyet a 444.hu tett közzé.

Mint arról beszámoltunk, szerdán Bodolai László, az Indexet tulajdonló Magyar Fejlődésért Alapítvány elnöke egy közleményt adott ki, amelyben bejelentette Dull Szabolcs főszerkesztő menesztését. Bodolai ebben azzal indokolta a döntést, hogy "az utóbbi napok megmutatták, hogy a főszerkesztőnek nem volt módja a piaci helyzetet kedvezőtlenül befolyásoló belső folyamatokat megállítani vagy kontrollálni, ezért döntöttem a menesztéséről".

Dull maga a kikerült videó szerint azonban máshogy számolt be a történtekről a kollégáinak: azt mondta, Bodolai egy külső helyszínre hívta, hogy a cég pénzügyeiről és gazdasági helyzetéről beszéljenek, itt azonban egy ügyvéddel várta, és felmondott neki.

Dull elmondása szerint Bodolai azzal indokolta a menesztését, hogy korábban a főszerkesztő átállította az Index függetlenségét jelző barométert "veszélyben"-re, és több szolgálati közleményt is kiadott, amelyben a lap körüli helyzetről írt, de nem jelölte meg pontosan, hogy milyen külső befolyásról van szó.

"Volt egy másik papír is, hogy egy rendkívül méltányos ajánlatként ha egy pénzösszeget elfogadok és hallgatok, akkor nyilván egy közös megegyezés is lehetett volna. De ne hallgassunk!"

– fogalmazott Dull Szabolcs.

A főszerkesztő arról is beszélt, hogy bár titoktartási nyilatkozatok kötik az embereket, és korábban nem is jelölték meg, hogy milyen külső befolyás fenyegeti őket, mindenki érezte, hogy a szervezetüket támadják. "Én eddig tudtam ennek keresztbe állni" – mondta.

Arról is beszélt, hogy "az Index egy erős vár, amit szét akarnak robbantani, ez most már egészen világos". Hozzátette, menesztése nem Bodolainak "a saját találmánya". A továbbiakban arra ösztönözte az újságírókat, hogy használják a nyilvánosságot.

Az Index oldalán szerda délután ezzel együtt megjelent Dull hivatalos közleménye is, amelyben azt írta:

"Nem véletlenül érezte az Index szerkesztősége veszélyben magát, és nem véletlenül döntöttem úgy, hogy átállítom a szabadságunkat jelző barométert. Mindvégig az Index szerkesztőségének érdekeit tartottam szem előtt, ahogy ez főszerkesztőként kötelességem is volt. Az elmúlt hetek eseményei még jobban meggyőztek arról, hogy Magyarországnak szüksége van egy olyan lapra, ahol nem lopakodó külső erők határoznak arról, mi kerüljön az újságba és kik csinálják azt az újságot. Ahol az egyetlen cél az olvasók tájékoztatása. Ahol nincs felső, kiismerhetetlen politikai vagy gazdasági akarat. Ahol szabadon, függetlenül lehet dolgozni."

Kiáll Dull mellett a szerkesztőség

A lap munkatársai ezen kívül szerda délután egy nyilatkozatot is közzétettek, amelyben azt írták, Dull Szabolcs menesztése "elfogadhatatlan".

"Évek óta hangoztatjuk, hogy két dolgot tartunk az Index független működése feltételének: hogy se az Indexen megjelenő tartalomba, se a szerkesztőség összetételébe, szerkezetébe ne történjen külső beavatkozás. Dull Szabolcs kirúgásával ez utóbbi feltétel sérült" – írták a lap munkatársai.

A cikkben felidézik, Bodolai arra hivatkozik, hogy a főszerkesztő kiszivárogtatott egy döntés-előkészítő anyagot, és az utóbbi napokban (Dullnak) nem volt módja kontrollálni vagy megállítani a belső folyamatokat, ugyanakkor az Index átalakítási koncepciójának kiszivárogtatása egy hónapja történt, és "azóta a szerkesztőség következetesen kiállt a főszerkesztő mellett. Az egyetlen dolog, amit Dull Szabolcs nem tudott kontrollálni, az a megszorításokkal fenyegető zsarolási folyamat volt, mellyel Bodolai László a mutató visszaállítását próbálta kikényszeríteni."

"Dullt valójában azért kellett meneszteni, mert világossá tette, hogy nem enged a zsarolásnak. A menesztése egyértelmű beavatkozás a szerkesztőség összetételébe, és nem tudjuk másnak tekinteni, mint nyílt nyomásgyakorlási kísérletnek, ami a független szerkesztőségi munka ellehetetlenülését fogja eredményezni"

– írták.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.