Bojár Gábor támogatta, de bírálja is a Tisza Pártot

  • narancs.hu
  • 2024. július 3.

Belpol

A Graphisoft alapítója elsorolta, mi mindenben nem ért egyet Magyar Péterrel, viszont őt és pártját tartja alkalmasnak Orbán leváltására.

A Tisza Párt sajtóirodája egyelőre nem válaszolt a Media1 kérdéseire, amelyek arra vonatkoztak, kapott-e a párt segítséget a Jobbiktól, és kik azok a vagyonos magyarok, akik jelentősebb összeggel támogatták a kampányát. Arra sem érkezett válasz, hogy a támogatók között van-e Bojár Gábor, a Graphisoft és a budapesti Aquincum Institute of Technology magánegyetem alapítója. 

Bojár azonban válaszolt a Media1-nek.

Az üzletember megerősítette, adott támogatást a Tisza Pártnak.

A konkrét összeget nem írja le, de mivel meghaladja a félmillió forintot, szerepelni fog a párt beszámolójában.

Bojár reméli, nem az ő dotációja a legnagyobb összegű. Családja a polgári liberális eszmék híve, ő ebben a szellemben nevelkedett, ami azt is jelenti, tiszteletben tartja más meggyőződését is, ha demokratáról van szó. A keresztény-konzervatív elveket valló embereket is tiszteli. Szerinte „a magát keresztény-konzervatívnak hazudó kormányzatunk elárulta ezeket az értékeket”, és azon pártok közül, amelyek ilyen értékek alapján határozzák meg magukat, a leghitelesebbnek a Márki-Zay Péter által vezetett Mindenki Magyarországát tartja, „úgy láttam azonban (és ebben nem voltam egyedül), hogy most Magyar Péternek nagyobb esélye van a Fidesz hatalmának megrendítésére, mint bárki másnak, beleértve az értékrendjükben hozzám sokkal közelebb álló pártokat is. Ezért vállaltam kérésére az anyagi támogatást, különös tekintettel arra is, hogy eddig még országgyűlési választáson nem indult és így – ellentétben az összes parlamenti párttal – semmiféle állami támogatásban nem részesül” – írja Bojár.

Sajnálja, hogy a támogatást más vállalkozók nem vállalják névvel. Szerinte az is az Orbán-rendszer bűne, hogy a vállalkozók nem merik ezt megtenni, pedig „a polgári mentalitáshoz hozzá kellene, hogy tartozzon nyíltan felvállalni értékrendünket, akár üzleti hátrányok árán is”. A támogatást ő nem is üzleti befektetésnek, hanem polgári kötelességnek tartja. 

Leírja azonban azt is, hogy Magyar Péter sok olyat mond, ami tőle távol áll. Nem tetszik neki, hogy a Tisza Párt politikusa nehezen viseli a kritikát és nekimegy a valóban független sajtónak is. Bojárnak a Momentumot bűnben fogantnak bélyegző Magyar-megjegyzés sem tetszett, és azt sem tartha szimpatikusnak, ahogy a többi ellenzéki pártot bírálja.

 „Végül pedig az EU-ról vallott nézetei sem egyeznek az enyémmel. Rengeteg globális kihívással kell szembenéznünk, beleértve a klímaváltozást, vagy akár a valóban egyre nehezebben kezelhető migrációs válságot is, és erre nemzeti keretek között egyszerűen nincs megoldás. Orbán Viktorral szemben (és ebben a kérdésben Magyar Péterrel szemben is) tehát nem a nemzeti szuverenitás erősítésében (ami ráadásul esetünkben csak Orbán Viktor szuverenitását jelenti), hanem az egyre mélyülő európai integrációban hiszek. De ez mind mellékes ahhoz képest, hogy a Nyugat vagy a Kelet mellett van a helyünk. És nem hiszem, hogy a Tisza Párt az EPP tagjaként folytathatná a Fidesz oroszbarát politikáját. És ez nekem most elég” – írja Bojár Gábor.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.