A kormány rákosrendezői nagy üzlete az arabokkal

Budapest bejelentkezett

Belpol

Élve elővásárlási jogával, a főváros elhappolná az arab befektetők elől a rákosrendezői fejlesztési területet, a kormány pedig próbálja leszerelni Karácsonyékat. A helyzet jogilag is igen zavaros.

Amikor már úgy tűnt, hogy a meddő tiltakozáson kívül nincs más lehetőség a köznyelvben mini- vagy maxi-Dubaj néven elhíresült rákosrendezői beruházás megakadályozására – a kormány január 16-án aláírta az adásvételi szerződést az Egyesült Arab Emírségekből érkezett befektető, Mohamed Alabbar magyarországi cégével, az Eagle Hills Hungary Zrt.-vel –, akkor kiderült, hogy Budapest a saját kezelésébe vehetné a területet.

A főváros követelésére az állam részéről szerződött Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) közzétette a kontraktust, amelyben egyértelműen szerepel, hogy a fővárosi tulajdonban álló Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.-nek az egyik telekben meglévő résztulajdona miatt elővásárlási joga van a területre. Karácsony Gergely főpolgármester bejelentette, hogy ezzel élni is kíván – a kormány viszont a jelek szerint mindent megtesz majd, hogy ez az elővásárlási jog ne akadályozza meg a terület általa eltervezett hasznosítását.

Jogszabályi hierarchia

Az elővásárlási jog mibenlétét a magyar polgári törvénykönyv (Ptk.) rendezi: eszerint közös tulajdon esetén a tulajdonostársaknak elővásárlási joguk van. Azaz ha valaki el akarja adni a tulajdonrészét egy harmadik félnek, akkor az elővásárlási joggal rendelkező tulajdonostársak ugyanolyan feltételek mellett vehetik meg a szóban forgó ingatlant, mint amilyennel ez a harmadik fél megszerezhetné. Ez még úgy is igaz, hogy az MNV összesen hét telket ad el egyben, a fővárosnak pedig csak az egyikben van résztulajdona. A kormány a telkeket – jogi szakkifejezéssel élve – „dologösszességként” kívánja eladni, ezért az elővásárlási jog is vonatkozik az egészre.

Karácsony bejelentése óta a kormány különböző érvekkel állt elő, hogy a főváros miért nem veheti meg a területet. Lázár János építési és közlekedési miniszter például kapásból azt válaszolta, a főváros csak akkor viheti a területet, ha bemutat egy 5000 milliárdos csekket. Mint Kende Tamás ügyvéd és egyetemi docens rámutatott, a nyilvánossá tett adásvételi szerződés publikált szövegében nem szerepelnek fejlesztési kötelezettségek, vagyis nincs benne az, hogy mennyi pénzt kellene elkölteni a területre, vagy hogy mit kellene oda építeni. „Elképzelhető, hogy nem tudunk mindent, és hogy a fejlesztési kötelezettségeket talán egy másik szerződésbe foglalták bele, de az adásvételi szerződésben ezek nem talál­hatók meg, így ezek a kötelezettségek minden bizonnyal a fővárost sem terhelik” – mondta lapunknak Kende Tamás.

Más kormánytagok azzal támadták a főváros szándékait, hogy az ügyletről nem egyedül az adásvételi szerződés dönt, hanem egy, az Egyesült Arab Emírségek és a kormány közötti államközi szerződés, amelyet tavaly a 2024. évi XXI. törvényben hirdettek ki. Előbb Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, majd az MNV is azt közölte, hogy a fővárosnak nemcsak az adásvételi szerződés valamennyi feltételét kellene teljesíteni a terület megvásárlásához, hanem speciális feltételként azt is, hogy az államközi szerződés szerint „az ingatlan kizárólag olyan jogalany számára értékesíthető, amelyet az Egyesült Arab Emírségek – a kormány határozatában kiadott előzetes írásbeli hozzájárulásával – vevőként kijelölt”. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egyenesen úgy fogalmazott, hogy a jogforrások hierarchiája szerint a nemzetközi szerződés magasabb rendű, mint a magyar Ptk., és ezért nincs elővásárlási joga a fővárosnak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.