Csurka szerint a világ

  • - kovácsy -
  • 2001. szeptember 20.

Belpol

Csurka István a Magyar Fórum második oldalán hétről hétre eligazítja híveit a haza és a nagyvilág dolgai felől, és aki kóstolta már ezeket
Csurka István a Magyar Fórum második oldalán hétről hétre eligazítja híveit a haza és a nagyvilág dolgai felől, és aki kóstolta már ezeket az írásokat, megerősítheti: a MIÉP vezérét valóban nem érték váratlanul a múlt heti terrorakciók. Számtalanszor felfestette a majdani Nagy Robbanás képét, általában a közel-keleti konfliktus kapcsán, amelyben "arab srácok kővel, Dávid egykori parittyájával harcolnak az Uzi géppisztolyos izraeli katonák ellen". A "Palesztinában folyó tervszerű népirtás" az, amelyet ugyanúgy "nem tűrhettek válaszcsapás nélkül (...) a világ elnyomott népei", mint "a globalizmus által rájuk rótt megalázásokat, a kizsákmányolást". De mi is voltaképpen a globalizmus Csurka olvasatában?

Elsősorban is rejtély, amelynek a titkát felfejteni nem, legfeljebb sejteni tudjuk. Vezetői nincsenek - legalábbis nyilvánosan -, csak gyaníthatjuk, hogy "az amerikai kormány, az elnök, a G7, (...) az amerikai nemzeti bank szerepét betöltő FED, a Világbank, az IMF, a világ legnagyobb bankjainak és vállalatainak vezetői" tartoznak közéjük. Ideológiája megint csak nincs, hacsak nem az emberi jogok fogalomköre, amelynek bár fényes a múltja, a jelene igencsak hitvány. "Ma már világos, hogy minden kollektív és nemzetállami összetartozással és fegyelmező erővel szemben hivatkoznak az emberi, egyéni jogokra, és törik is meg a nemzeti ellenállásokat."

Csurka számára - minthogy a globalizációs folyamat tudatos (ártó) szándékoktól, akaratoktól független tényszerűségét elfogadni képtelen - az a kérdés okozza a legnagyobb gondolati nehézséget, vajon "hogyan éri el a globalizmus: a világ majdnem minden kormánya és a globalizmus terjesztője, sokszor önmagával, vagy nemzeti érdekeinek csorbulásával is a megvalósítója legyen. Milyen kényszer hat itten?" Mi van?! - hőkölhetnénk vissza a borongósan homályos töprengés olvastán, de a gomolygó megfogalmazást tudjuk be inkább az őszinte tanácstalanságnak! Keressünk inkább fogódzókat: "A globalizmusban az a különös, a teljes mértékben újszerű, hogy minden vezető tudomásul veszi." Majd pedig a keserű végkövetkeztetés: "A globalizmust megszüntetni, lebirkózni nem lehet, mert mint láttuk, megfogni is nehéz."

De a szó a maga homályos szitok-mivoltában ettől még használható - akár a nemzetközi terrorizmus elsőként Csurka által felismert legújabb megnyilvánulásaként is, habár ma már nem a térképasztalok fölött tologatnak határokat és élettereket, hanem "áruházlánc-építéssel, a helyi ipar, a földművelés elsorvasztásával, tévéműsorokkal és pénzügyi kiszolgáltatottság keletkeztetésével dolgoznak". Szerzőnk ezt a meglátását egyébként három éve, a nairobi és Dar es Salaam-i amerikai nagykövetség elleni terrorista támadások kapcsán fogalmazta meg, rámutatva egyszersmind a robbantók élethelyzetéből fakadó indulatokra is. "Amikor népek vesztik el minden esélyüket az önálló, független életre, és gazdasági kiszolgáltatottságuk kilátástalanná tesz minden ésszerű kezdeményezést, amikor egy társadalmon belül egy-egy réteg lezüllése és lezüllesztése már csak a bűnöző ösztön kifejlődését táplálja és az ellenállásra a legrövidebb út a a vak terrorizmus" - nos, ekkor "az egyetlen érvényes válasz: a gyilkosság".

Az 1998 augusztusában született írás gondolatmenete az említett támadásokra adott amerikai válaszcsapások felől kanyarog a végkifejlet felé, miszerint az USA "alkatilag, történelmi tudatának fogyatékossága miatt sem alkalmas a világ egyeduralkodójának szerepére. Oly mértékben hozzá van nőve, belső gazdasági és pénzügyi viszonyait oly mértékben behálózza az Izrael Állammal és a népével való kapcsolat" stb. stb., hogy "az már önmagában is világháborús veszélyforrás". Pedig - idézet más helyről - "Izraelnek nem is annyira a palesztinoktól elvett területekre van szüksége, hanem magára a háborúra, s az állandó fenyegetettségre, amellyel igazolni lehet az amerikai fegyver- és egyéb szállításokat, az irdatlan támogatásokat, azt az adót, amelyet most már lassan az egész világgal megfizettetnek". Az egész világgal, tehát Magyarországgal is, ahol "uralmon vannak a kultúrában, és részben a politikában is: épülnek a lakóparkok, lehet földet venni és üzletelni, plazákat építeni, amelyekben tolong a bamba nép".

A csúsztatások, fél-, negyed- és alig-igazságok, paranoid feltételezések láncolata ezzel körbeér, hiszen "a háttérben ott mosolyog a kövérkés arcú Monika Lewinsky, vastag, élveteg szájával".

- kovácsy -

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.