cyber hírek

  • Narancs
  • 2005. április 14.

Belpol

cyber hírek

Internet a konnektorból Az Európai Bizottság a hét végén meghatározta az "internet az elektromos hálózaton" rendszerekre vonatkozó keretfeltételeket. Ezzel a remények szerint új lökést kaphat a világszerte 40 országban próbaüzemben működő új technológia. A bizottság a lépéstől olcsóbb és szélesebb rétegek számára elérhető hozzáférést remél a szélessávú internethez.

Börtön a spammernek Kilenc évre ítélte egy virginiai bíróság a spamkirályt, Jeremy Jaynest. A spammer 24 millió dollárt (4,5 milliárd forintot) szedett össze magának pornóképeket és hamisított termékeket kínálgató kéretlen reklámleveleivel.

Online tévéadás Az MTV zenecsatorna ingyenes internetes műsorszórást indít április 25-én. Eleinte olyan népszerű műsorai lesznek elérhetőek, mint az Osbournes. Az MTV Overdrive webszájtot a nagy sávszélességű kapcsolattal bíró internetezők érhetik majd el.

Bajor népszavazás A bajor belügyminisztériumba eljuttatott 34 ezer aláírással hivatalos formát öltött az a népszavazási kezdeményezés, amely a tartomány területén az önkormányzatoknak nagyobb beleszólást követel a mobiltornyok helyének kijelölésénél.

Bedrótozzák Etiópiát Három éven belül egész Etiópiában hozzá lehet majd férni az internethez, jelentette be a világ egyik legszegényebb országának miniszterelnöke. Az etióp kormány a Cisco Systemsszel együttműködve már megkezdte 6200 mérföldnyi optikai kábel lefektetését. A projekt 40 millió dollárba kerül.

Google házivideók Larry Page Google-alapító hétfőn, egy San Franciscó-i konferencián jelentette be, hogy vállalatuk nyilvánosságra hozza azokat a házivideókat, amelyeket a felhasználók saját kezűleg készítettek, és elküldik a cégnek. A Google minden beküldött anyagot publikálna, a film tartalmától függetlenül.

Kínai cenzúra A kínai cenzúra megtiltotta az internetszolgáltatóknak azon webhelyek elérhetővé tételét, amelyek jelentéseket, méltatásokat közölnek az elhunyt II. János Pál pápáról. A kínai katolikus egyháznak tizenkétmillió híve van.

Japán is a Holdra készül Kísérőbolygónk manapság igen népszerű, most a japánok jelentették be, hogy húsz éven belül személyesen is meglátogatnák - adta hírül az Index. Persze a szürke golyóbist nem csak ők szeretnék meghódítani. Az európai Smart-1 űrszonda már a Hold körül keringve gyűjti az adatokat, a néhány sikeres műholdfellövésen fellelkesült indiai és kínai űrkutatók pedig három éven belül akarnak hasonló küldetést indítani. Az Egyesült Államok merész álmodozói a Marsra irányuló küldetésekben használnák ugródeszkaként az égitestet. A japán űrkutatási hivatal, a JAXA nem véletlenül állt elő új tervekkel, nagyobb állami támogatást szeretnének projektjeikhez. Most évente 2 milliárd dollárt kapnak, de 2,6 milliárdot szeretnének, ami még mindig eltörpül az amerikai űrkutatók évi 16 milliárd dolláros támogatása mellett. A tervekkel két hónappal azután állt elő a JAXA, hogy sikeresen fellőtt egy kommunikációs műholdat. 2003 novemberében nem voltak ilyen szerencsések: a rakéta a szállítmányával együtt felszállás közben megsemmisült, és emiatt az egész űrprogramot szüneteltették. 2003 decemberében a Marsra készülő Nozomi nevű űrszondájukat is elvesztették, mert a szerkezet menet közben meghibásodott és letért kitűzött pályájáról.

Lépegető robot Elborult agyú japán tudósok megalkották a lépegető harci robotot - adta hírül az Index. A Land Walkernek elkeresztelt csillogó-villogó acélszerkezet három méter negyven centi magas, súlya komoly fegyverhez méltóan eléri az egy tonnát. A szerkezetet egy mindössze 250 köbcentis motor hajtja, ahhoz képest nem is rossz a másfél kilométer per órás utazósebesség. Az egyszemélyes járművet fegyverekkel is felszerelték: jobb oldalán a helikopterekről és a Terminator-filmekből ismert forgócsöves gépfegyvert találjuk, a másik oldalon egy lézerfegyvernek tűnő szerkezetet. A harci robot ártalmatlan, a fegyverek gumilövedéket lőnek ki, ami talán fáj, de legalább nem szakítja át a hasfalat. További részletek japánul és videó: www.sakakibara-kikai.co.jp/products/other/LW.htm

Látásjavító csip Amerikai kutatók olyan csipet készítettek, amely segít elejét venni a retinitis pigmentosa nevű szembetegségnek, írta az Index a The Register nyomán. A Londonban a napokban zajló Vision 2005 konferencián bemutatott csip ráadásul az egyik szembe ültetve a másik szem látását is javítja, állítják a kutatók, bár e jelenséget egyelőre nem értik: nem tudni, miért hat a fénydiódákkal borított csip arra a szemre, amelybe be sem ültették; miért hat a retinának azon területeire, amelyeket a műtét során nem is érintettek; és mi lehet annak a magyarázata, hogy javítja a színfelismerő képességet, miközben maga a csip nem képes megkülönböztetni egymástól a színeket. A csipet a kísérletek során tíz önkéntes szemébe ültették be, akiknek látásában meglepő mértékű javulást tapasztaltak. Egy páciens arról számolt be, hogy hatására fejlődött kontrasztérzékelő képessége, és az operációt követően meg tudta különböztetni a sötétebb és világosabb felületeket, míg azelőtt csak szürkés ködfelhőt látott. Egy másik beteg azt mondta: a műtétet követően történt meg az, hogy húsz év után először képes volt látni a kék színt.

Műholdképek a Google-tól A webkereső a maps.-google.com címen csökkentett felbontással elérhetővé tette az interneten azt a műholdas felülnézeti térképet, amelynek eredeti változata tízcentis részletességgel jeleníti meg az Egyesült Államok területének felét, beleértve az összes amerikai nagyvárost - adta hírül az Index. A felvételeket a Google a néhány hónapja elérhetővé tett hagyományos, utcaneveket tartalmazó digitális térképpel együtt adja. A térkép együttműködik a Google adatbázisával, így ha valaki a New York-i Lincoln Centerre keres, a Google társítja már létező címadatbázisát a műholdas felvételekkel. A rendszer alapjául szolgáló műholdas térképszoftvert a Keyhole (www.keyhole.com) fejlesztette, London, Mexikóváros és Amszterdam mellett megtalálható benne Moszkva, Bagdadon kívül még kilenc iraki város, illetve Havanna, Peking, Kabul és Phenjan is. A legtöbb város 70 centiméteres részletességgel szerepel, az űrfelvételek 1999-től 2004-ig készültek, és jórészt a NASA műholdas Blue Marble projektjéből származnak.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.