A kormányzat kitart a gazdaság fűtése mellett

Drágaságom

Belpol

Hiába csökkent 3,8 százalékra januárban a 12 havi infláció, nem lesz olcsóbb a heti bevásárlás. A kormány tervei pedig inkább adnak okot aggodalomra, mint őrült bizakodásra.

15 513 forint – ennyibe került 1 kiló sertéscomb, téliszalámi, tíz tojás, egy doboz 1,5%-os tej, némi vaj, sajt, egy zsömle, liszt, cukor, alma, banán, paradicsom és krumpli 2021 augusztusában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. A 2021. augusztusi adat azért mérvadó, mert akkor volt utoljára olyan alacsony az élelmiszer-infláció, mint az idén januárban, vagyis 4 százalék alatti. A „teljes” infláció akkor 4,9 százalék volt, egyebek mellett az üzemanyagok és a szeszes italok ár­emelkedése miatt. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter most pedig lelkes szakértelmével azt magyarázza, hogy minden rendben, az éves infláció januárban 3,8 százalékra esett, azaz gyakorlatilag összeomlott. Nagy szerint ezt olyan célzott kormányzati intézkedések segítették, mint az online árfigyelő rendszer és a kötelező akciózás.

Mielőtt pukkanna a pezsgő, azt azért érdemes hozzátenni, hogy a fentebb sorolt tartalmú élelmiszerkosár 2024 januárjában 21 421 forintba került, 38 százalékkal többe, mint két és fél éve. Tehát miközben nagyon örülünk a 3,8 százaléknak, legyünk tisztában azzal, hogy az élet végérvényesen megdrágult. Ez az adatsor persze nem felel meg semmilyen hivatalosan számított fogyasztói kosárnak, csupán kiválasztottam néhány alapvető árut, amelyeket egy átlagos háztartás minden bizonnyal megvásárol – disznóhús helyett lehetett volna csirke, banán helyett pedig körte, de nem ez a fontos. Hanem az, hogy a januári 3,8 százalékos infláció egyetlen pozitív hozadéka annyi, hogy már csak kicsit lesz rosszabb az év hátralévő részében ahhoz képest, mint amit az elmúlt egy-másfél évben tapasztaltunk.

Az infláció csökkenése nem azt jelenti, hogy olcsóbb lesz az élet – csupán annyit, hogy nem drágul tovább olyan brutális mértékben, mint eddig. Csak egy kicsit. Ez akkor is így van, ha egy-két termék ára nagyon lement, összességében ugyanis a bevásárlókocsink tartalmáért többet kell fizetni, mint egy éve, két éve, és ez így lesz a következő hónapokban is. A be­esett infláció nem tünteti el azt a kárt és rombolást, ami az elmúlt két évben történt. Az infláció 2022-ben 14,5, 2023-ban 17,6 százalék volt, ennek következményei pedig velünk maradnak. Önmagában ez a tény sem ad túl komoly okot az ujjongásra.

Az MNB inflációs célja 3 plusz-mínusz 1 százalék, vagyis a 3,8 cipőkanállal már a sávon belül van. Ez még mindig túl magas, arról nem beszélve, nagyjából kizárt, hogy ennyi is marad. A 3,8 százalékhoz hozzájárult az is, hogy 2023 januárjától jelentősen csökkenni kezdett az üzemanyagok ára. Ám az idén épp ezzel ellentétes a tendencia, vagyis februártól biztosan nem húzza le az inflációt a benzinár csökkenése.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.

Csak nyelvében élne

  • Domány András

Śląsk lengyelül, Schlesien németül, Slezsko csehül, Ślůnsk sziléziai nyelven – Lengyelország délnyugati csücskének nem csak a múltja hányatott, a jelene sem könnyű. A helyi, alapvetően lengyel tudatú kisebbség és annak nyelve körüli, több évtizedes vita újraéled, mert a szejm regionális nyelvvé nyilvánította a sziléziait. Kaczyński hülyéinek több se kellett.

Lehetnénk barátok

„Pedig barátok is lehettünk volna!” – viccelt pénzügyes kollégánk, és mindenki nevetett. A busz kikanyarodott a repülőtéri útra. A nagyjából harmincfős küldöttség, amelyben ott volt az összes minisztérium európai ügyekért felelős vezetője, elindult haza. Fáradtak voltunk, de bizakodók.