Egy sokkoló diagram tökéletesen megmutatja, hogyan tette tönkre a kormány az oktatást

  • - gm -
  • 2017. június 19.

Belpol

Így veszik el a gyerekek jövőjét.

Ma kezdődtek meg a középszintű szóbeli vizsgák a középiskolákban, vagyis a diákok hamarosan megkapják az érettségi bizonyítványaikat. Vélhetőleg ennek alkalmából készített egy tök egyszerű, ám beszédes diagramot az MTI az Oktatási Hivatal (OH) adatait felhasználva. Ebből pedig az derül ki, hogy 2011 óta drasztikusan csökken az érettségizők száma Magyarországon, holott korábban (ha szerény mértékben is) növekedés volt tapasztalható. Mindez aligha független attól, hogy a kormány 16 évre szállította le a tankötelezettségi korhatárt, ami csak növelte a Magyarországon amúgy is drámaian magas lemorzsolódást: egy korábbi módszertani kísérlet azt mutatta meg, hogy mindössze egyetlen tanévben több mint 42 ezer gyerek hagyta ott az iskolát.

false

Pedig az érettségik mellett nem nehéz érvelni: egy 2015-ös tanulmány pontosan leírta, hogy aki érettségit szerez, az a munkaerőpiacon sikeresebb lesz, könnyebben tud reagálni a változásokra; ha pedig leépítik az érettségit adó középiskolai képzést, azzal csak fékezik a társadalmi mobilitást és növelik a társadalmi egyenlőtlenségeket.

Hogy milyen előnyei vannak az érettséginek, azzal nemrég mi is foglalkoztunk:

„A magyar oktatás történetében még nem hangzott el ilyen durva, tudásellenes kijelentés”

Minden adat azt mutatja, hogy aki gimnáziumban végez, jobb esélyekkel indul az életben. Nagy visszhangot váltott ki Parragh László múlt heti kijelentése, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke ugyanis egy rögtönzött sajtótájékoztatón „óriási hibának" nevezte, hogy a polgármesterek nem mernek bezárni gimnáziumokat.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.