Interjú

„Elképesztően erős aszimmetria”

Török Gábor politikai elemző

Belpol

Bár a 2022-es választásnak hosszú idő után először valódi tétje lesz, erőforrásbeli fölénye miatt továbbra is a Fidesz az esélyesebb – véli Török Gábor, akit a lehetséges ellenzéki miniszterelnök-jelöltekről és a Jobbik erősödéséről is kérdeztük.

Magyar Narancs: Ha most vasárnap lenne a választás, meg tudná tippelni a győztest?

Török Gábor: Nem.

MN: Döntetlenközeli a helyzet: a közvélemény-kutatásokban valamelyest vezet a hatpárti ellenzék, de a választókerületi térkép a Fidesznek kedvez. A következő egy évben melyik oldalnak lesz több lehetősége erősödni?

TG: Fogalmam sincs, mit hoz a következő egy év, de az biztos, hogy a 2022-es választás nagyon más lesz, mint az előző választások. 2010 óta most először nem egy tét nélküli választással nézünk szembe: az ellenfél feljött a pályára, így lesz mérkőzés is. Ugyanakkor a 2010 óta kialakult politikai helyzet azt is mondatja velem, hogy ennek a mérkőzésnek még mindig a kormányzó Fidesz az esélyese. Blikkfangosabban fogalmazva: a 2022-es választást az ellenzék nem tudja megnyerni, de a kormány azért el tudja veszíteni.

MN: Mi szól a Fidesz mellett?

TG: 10–12 évnyi tudatos politikai kormányzás és hatalmi átrendeződés után jelentős erőforrásbeli fölényben van. Bár az ellenzéki együttműködés miatt a korábbiaknál szimmetrikusabbnak tűnik a magyar politika, valójában elképesztően erős az aszimmetria szinte minden területen. Lesz ugyan két nagy lista 2022-ben, de a lehetőségeik merőben eltérőek lesznek. Az erőforrásokban tapasztalható különbségeken túl politikai vezetésben, szervezetépítésben, stratégiaalkotásban és politikai tervezésben is jelentős fölényt lehet látni kormányoldalon. Ráadásul egy egyfejű sárkány fog megküzdeni egy többfejű sárkánnyal, és a politikában az egyfejűek sokkal hatékonyabbak. Ezt a helyzetet eddig meglepően jól kezelte az ellenzék, de mégiscsak versenyhátrányról van szó. Ezért sem szabad túlértékelni, hogy egy évtized után teljesítették a versenybe szállás minimális előfeltételét. Persze, a Fidesz is hibázhat, elképzelhető, hogy ezt az előnyös pozíciót nem tudja jól kihasználni – de ha hozza azt, amit a korábbi kampányokban megszokhattunk tőle, akkor esélyesként fordulhat rá 2022-re.

 
Fotó: Sióréti Gábor

MN: Amikor egy éve beszélgettünk, azt mondta, a koronavírus-járvány miatt irtózatos vesszőfutás előtt áll a kormány még akkor is, ha viszonylag gyorsan túljutunk az egészségügyi válsághelyzeten. A járvány jobban elhúzódott, mint akkor gondolni lehetett. A választás előtti egy évet már nem látja vesszőfutásnak?

TG: A vesszőfutás talán erős kifejezés volt, de tartom, hogy egyértelműen más lesz a választás előtti időszak dinamikája, mint amilyen a 2014-es és 2018-as választások előtt volt. Kedvezőtlenebbek a makrogazdasági feltételek, és a Fideszre jellemző politikai tervezést is sokkal nehezebb körülmények között kell végrehajtani. A 2014-es és 2018-as választások előtt egy évvel már mindenki számára nyilvánvaló volt, mi a Fidesz választási stratégiája, világosak voltak a vezető témák – a rezsicsökkentés, majd a migrációs tematika –, a Fidesz kezében volt az irányítás. A pandémia nemcsak a kellemes gazdasági környezetet vette el, elszívta a teret és az időt is a politikai építkezés elől, ami komoly veszélyforrás. Nem tudták rendesen megtervezni a választás előtti időszakot, sok a bizonytalanság, a kiszámíthatatlanság, a nem a Fidesztől függő tényező. Még ha vége lesz is a járványnak – és ki tudja, vége lesz-e –, a pandémia árnyéka olyan hosszúra fog nyúlni, hogy nagyon nehéz lesz emellett valami más témát felépíteni. A járvány- és válságkezelés fogja meghatározni a választási kampányt, és ez kedvezőtlenebb pálya a Fidesznek, mintha maga építhette volna fel a politikai közbeszéd fő tematikáit.

MN: A keleti vakcinabeszerzés és ehhez kapcsolódóan a korai nyitás témáját már építgetik kormányoldalon, az ellenzék pedig a magas halálozási adatokat próbálja napirenden tartani. Ezek kitarthatnak a választási kampányig?

TG: Igen, valószínűleg a járvány alatti kormányzati teljesítmény értékelése lesz a legfontosabb kampánytéma. Ez – eltérően a rezsicsökkentéstől vagy a migrációtól – kétoldalú téma, mindkét oldal fel tudja építeni köré a saját álláspontját, érveit, a kormány mellett tehát az ellenzéknek is lesz muníciója. A rezsicsökkentés és a migráció Magyarországon alapvetően egyoldalú témaként jelent meg, a kormány álláspontjával szembeni érvek nem számítottak legitimnek, így az ellenzék nem is tudott a kormány ellen sikeresen érvelni. Akkora volt a Fidesz ügybirtoklási fölénye, hogy talán önmagában ezeknek a témáknak a napirenden tartásával is megnyerte volna az előző két választást. Most nem ez lesz a helyzet, bármi is történik a következő hónapokban, a kormánynak és az ellenzéknek is meglesz az esélye, hogy felépítse a saját narratíváját a válságkezelésről. A korábbi tapasztalataink szerint a kormány minden ilyen narratívaépítésben sikeresebb volt az erőforrásfölénye és a professzionalizmusa miatt. De ez most egy másfajta téma és más típusú verseny lesz, mint az eddigiek.

MN: Az oltási kampány sikereinek sulykolása mellett a Fidesz oltásellenességgel is vádolja az ellenzéket. Ez mennyit árthat nekik?

TG: A magyar politika olyan mértékben polarizált választói tömbökre épül, hogy ezek a kommunikációs csatározások döntően nem a másik oldal szavazóinak elbizonytalanítását vagy átcsábítását célozzák. Nincs jelentős esély arra, hogy a másik oldal szavazóihoz lehessen szólni – akkor lenne, ha a másik oldalnak nem lennének érvei és nem tudna a saját szavazóihoz beszélni, de mint láttuk, a járványkezelés ügyében nem ez a helyzet. Az oltásellenesség vádja inkább a saját tábort tüzelheti, esetleg az el nem kötelezettekhez szólhat, de nagy változásokat a politikai oldalak támogatottságában ettől nem lehet várni. Szépen felépítette persze a Fidesz – miután a DK megtette azt a szívességet neki, hogy jól dokumentált aláírásgyűjtésbe kezdett a keleti vakcinák ellen –, visszamenőleg egy jól használható érv lesz ez a válság utáni időszak politikai küzdelmeiben, de nem csodafegyver.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.