Interjú

„Ezen nincs mit szépíteni”

Szabó Andrea választásszociológus, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetének igazgatóhelyettese

Belpol

Mi állhat a Fidesz-tarolás hátterében, hogyan mozogtak a választók, és lehet-e egyáltalán választáson kormányt váltani? Szabó Andrea választásszociológussal elemeztük a választási adatokat.

Magyar Narancs: A választást megelőző közvélemény-kutatások közül egyik sem tudta előre jelezni a Fidesz ilyen nagyarányú győzelmét. A legközelebb még a Medián Fidesz-győzelmet mutató kutatása volt, de a legtöbb felmérés szoros versenyt ígért. Miért lehet az, hogy ennyire megbízhatatlanok voltak ezek a kutatások?

Szabó Andrea: Túl sokat várunk a közvélemény-kutatásoktól, pedig ezek csak becsléseket adnak egy adott pillanatban mért szituációról – azt nem tudják megmondani, hogy mi fog történni. Már korábbi mérések is soha nem tapasztalt mértékű mozgásokat mutattak a preferenciákban, és ahhoz képest, amit a közvélemény-kutatók egy héttel a választások előtt láttak, nagyon nagy lehetett a szavazói mozgás. Nekem az a gyanúm, hogy az úgynevezett „átfordulás az utolsó pillanatban” (late swing effect) jelenség következett be, amit a közvélemény-kutatások nem tudnak nyomon követni. Szerintem most Magyarországon is ez történt, egy nagymértékű átfordulás az utolsó pillanatban: 500–600 ezer szavazó a háborús pszichózis miatt az utolsó pillanatban átfordult.

De mintha történt volna egy értékválasztásbeli átalakulás is. A hagyományosan jobboldali vagy inkább polgári, budai körzetekben nagyon nagy győzelmeket arattak az ellenzéki jelöltek, míg az inkább baloldalinak számító pesti oldalon volt, ahol meg kellett küzdeniük. Mintha a polgári szavazók – legalábbis Budapesten – kevésbé a Fidesz mellett szavaztak volna, míg a hagyományos baloldali szavazók egy része – a Fidesztől kapott nagymértékű támogatások és a háborús pszichózis hatására – átfordult volna.

MN: Említette, hogy a korábbi kutatások nagymértékű vándorlást mutattak a szavazótáborok között. Ez milyen irányú volt?

SZA: A magyar választói magatartás meglehetősen statikus, ugyanakkor cirkuláris, van egy ciklushatás is. Két választás között pont félidőben a legalacsonyabb a kormányzó pártok támogatottsága, majd elkezdik visszaszívni azokat a szavazókat, akik az előző választáson már mellette szavaztak. A Fidesz 2014-ben is a bizonytalanok táborából szerezte vissza a 2010-es szavazóit, 2014 és 2018 között pedig, bár jóval kisebb volt az elvándorlás, az a néhány százaléknyi szavazó szintén visszatért, amikor megkapták a hívó szavakat a Fidesztől a migránskampány keretében. Ezt a dinamikát nem vette eléggé figyelembe a politika, és 2022-ben pontosan ugyanez történt. Az előválasztásig úgy tűnt, hogy az elbizonytalanodó szavazókból az ellenzék is tud meríteni. De amikor vége lett az előválasztásnak, következett egy vákuumidőszak, amikor a pártok nem tudtak azzal mit kezdeni, hogy Márki-Zay Péter győzött. A Fidesz viszont következetesen megint elkezdett a saját egykori szavazótáborához beszélni, még határozottabban. Azok a szavazók, akik 2014-ben és 2018-ban már ott voltak a Fidesznél, visszamentek, és volt egy húzó hatás is, ami sok olyan szavazót is magával rántott, akik úgy érezték, hogy úgyis a Fidesz győz. Emellett Orbán Viktor az utolsó héten már vérről beszélt, hogy az ellenzék kiviszi a gyerekeket a frontra, elveszik a gázt és az emberek éhezni fognak. Pontosan ugyanolyan mértékű pszichózist hoztak létre, mint a migránskampány időszakában. Ugyanazok a nagyon erős negatív sztereotípiák hozták vissza a szavazókat a Fideszhez, mint 2018-ban.

MN: Sőt 2018-hoz képest még 100 ezerrel növelte a Fidesz a szavazói számát. Ezzel a fideszes szavazói tömb elérte vajon a határát?

SZA: A határ értelmezhetetlen fogalom a választásszociológiában. A magyar rendszerváltás utáni történelemben a Fidesznek van a legnagyobb szavazatmegtartó és szavazatszerző képessége egyszerre. Stabilan meg tudja őrizni a saját szavazótáborát, és bizonyos ügyeken keresztül képes túlnyúlni azon, és másokhoz is szólni. Jelenleg nincs még egy olyan párt, amely képes lenne erre. Az ukrajnai háború, vagy a háborút megelőzően az elképesztő mennyiségű pénzosztás viszont ilyen, a saját táboron túlnyúló ügyek voltak a Fidesz számára, ezzel pedig szinte folyamként vont magához pluszszavazókat.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.