Ismét kétharmados többséget szerzett a Fidesz–KDNP

Az ág is húzza

A Fidesz nem csupán megnyerte az április 3-i választásokat, de országosan több szavazatot is kapott, mint négy éve. Az ellenzéki összefogás ugyanakkor 850 ezer vokssal kevesebbet szerzett, mint a 2018-ban külön induló ellenzéki pártok összesen. Az adatok elemzése mellett kísérletet teszünk mindennek a magyarázatára is.

Megsemmisítő vereséget szenvedett a Márki-Zay Pétert miniszterelnöknek jelölő hatpárti összefogás a vasárnapi országgyűlési választáson. Lapzártánkkor a Nemzeti Választási Iroda tájékoztatása szerint 135 mandátumnál tartott a Fidesz–KDNP, 56-nál a DK–Jobbik–LMP–Momentum–MSZP–Párbeszéd szövetsége, s 7 mandátuma volt az 5 százalékos parlamenti küszöböt simán megugró Mi Haznánknak, egy kedvezményes mandátumot pedig a német nemzetiség képviseletében szerzett meg (ismét) a volt fideszes önkormányzati képviselő, Ritter Imre. E mandátumarányok még változhatnak: a Budapest 13-as választókerületben kevesebb mint 40 szavazattal vezet a fideszes Szatmáry Kristóf az ellenzéki Vajda Zoltán előtt, így az átjelentkezéssel és a külképviseleteken leadott szavazatokkal ez a parlamenti hely akár át is fordulhat az ellenzékhez. A Fidesz ellenben a határon túli levélszavazatokból számíthat még egy vagy akár két mandátumra, így a kényelmes kétharmadukat nem fenyegeti semmi veszély. Ráadásul Ritter Imre is rendre a Fidesszel szavaz (lásd: A társutas, Magyar Narancs, 2021. június 9.).

Négy éve a külön induló és a választókerületekben is csak minimálisan koordináló ellenzék 15 egyéni választókerületet nyert meg a 106-ból. Az egyes ellenzéki pártok (a most közösen induló hat párt és az Együtt) jelöltjeire leadott szavazatokat összeadva azonban azt láthattuk, hogy 52 választókerületben kaptak több voksot a Fidesz jelöltjénél, a közös jelöltállítás tehát választókerületek tucatjainak megszerezhetőségével kecsegtetett. A nagy reményekből vasárnap szinte semmi nem jött be, az átjelentkezéses és külképviseleti szavazatok megszámlálása előtt mindössze 18 egyéni választókerületben áll nyerésre az ellenzék, és egyéni mandátumaik száma legfeljebb 19-re kúszhat fel. Budapesten egyelőre 4 plusz mandátumot tudtak elvenni a Fidesztől az összefogással: Tordai Bence elhozta a II. kerületet, Orosz Anna a XI.-et, Jámbor András a Józsefváros és Ferencváros nagy részét magában foglaló választókerületet, Hajnal Miklós pedig a Hegyvidéket. Ugyanakkor a 2018-ban megnyert körzetek közül elveszítette az ellenzék Dunaújvárost, és nagyon közel voltak ahhoz is, hogy Mellár Tamás elbukjon a pécsi 1-es körzetben.

A Fidesz listája a belföldön leadott szavazatok 52,5 százalékát, az ellenzéké 34,86 százalékát szerezte meg az előzetes eredmények szerint. Ezt a 17,64 százalékpontos előnyt a kormánypártok számára legígéretesebb felmérések sem jelezték előre, a közvélemény-kutatási eredmények átlagolása alapján becsült 4–5 pontos Fidesz-vezetés pedig fény­évekre volt a valóságtól. A Fidesz–KDNP-lista 2 millió 717 ezer szavazatot kapott, ez már most 110 ezerrel több a 2018-as eredményénél úgy, hogy körülbelül 200 ezer átjelentkezéses és külföldön leadott voksot még nem számoltak meg. A jelenleg 1,8 millió szavazaton álló ellenzékről viszont legjobb esetben is azt állíthatjuk, hogy négy év alatt elveszítette támogatóinak legalább 30 százalékát, azaz 800 ezer szavazót.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."