Ki és mi veszélyezteti a bírói függetlenséget Magyarországon?

Felügyelők és felügyeltek

Belpol

Handó Tündét több mint két és fél éve váltották le főbírói pozíciójából, de a magyar bíróságokon belüli feszültségek nem szűntek meg, ahogy a bírói függetlenséggel kapcsolatos európai kritikák sem. Varga Zs. András kúriai elnökként furcsa hangot üt meg a bírók legfőbb önigazgatási szervében.

Komoly visszhangja lett itthon a Guardian magyar bíróságokról szóló augusztus 14-i cikkének. Az írás feltárta, hogy júniusban a Fővárosi Ítélőtáblán úgy kapott tanácselnöki kinevezést Kovács Helga Mariann, Varga Zs. András kúriai elnök felesége, hogy a véleménynyilvánító szavazáson a bírói kollégium a másik jelöltet támogatta. A brit lapnak továbbá Vasvári Csaba, az Országos Bírói Tanács (OBT) szóvivője beszélt arról, hogy milyen befolyásolási kísérleteket tapasztaltak az elmúlt években a bírók, és hogy miért aggályos Senyei Györgynek, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének vezetői gyakorlata. Vasvárit ezután „vérbíróként” bélyegezte meg a kormányközeli média, Bayer Zsolt pedig arról írt, hogy el kellene takarítani a bírói pulpitusról.

Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója szerint mindkét momentum arra utal, hogy Magyarországon továbbra is gondok vannak a bírói függetlenséggel. Ribai Csillának, a Fővárosi Ítélőtábla elnökének a törvény szerint volt lehetősége arra, hogy ne a bírók által javasolt jelöltet nevezze ki tanácselnöknek, de az üzenet mégiscsak az, hogy „az igazgatási vezető figyelmen kívül hagyhatja a szakmai véleményeket, ha más érdekek ezt úgy kívánják”. Vig úgy látja, bírók ítéleteit vagy megszólalásait szakmai szempontból lehet kritizálni, de amikor egy kormányhoz kötődő szereplő arról beszél, hogy egy bírónak nincs keresnivalója a munkahelyén, az nyomásgyakorlásként értelmezhető.

Kerülőutak

Nem látja kielégítőnek a bírói függetlenség magyarországi helyzetét az Európai Bizottság sem, idei jogállamisági jelentésében a magyar kormánynak címzett nyolc ajánlás közül kettő is a bíróságokra vonatkozik. A Bizottság nem először kéri, hogy erősítsék meg a bíróságok demokratikusan választott önigazgatási szervének, az OBT-nek a jogköreit a bírói és bírósági vezetői kinevezések terén nagy szabadságot élvező (és a parlament által választott) OBH-elnökkel szemben. Pedig egy ideig úgy tűnt, a kormány megoldotta ezt a problémát azzal, hogy 2020 januárjától Senyei Györgyöt ültette az OBH élére az alkotmánybírónak választott Handó Tünde helyett. Handó vezetési stílusa sok feszültség forrása volt, különösen, hogy OBH-elnökként nem ismerte el az őt ellenőrizni hivatott OBT létezését arra hivatkozva, hogy a bírói tanács több lemondás után csökkentett létszámmal működött.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.