Magyarország lejönne a gázról

Akkor is drágul, ha nincs

Belpol

Akinek van kályhája és tüzelője, továbbá tudja, hogyan kell begyújtani, az kiválthatja a gázt. Az is, aki egyéb fűtési módozatokban gondolkodik. Aki viszont ehhez most venne meg mindent, naponta változó árakkal és tetemes végösszeggel szembesül.

Rekkenő hőségben nőtt háromszorosára a tűzifát és szenet árusító telepek forgalma július 13-ról 14-re, miután a kormány azon a szerdán bejelentette a rezsicsökkentés csökkentését. Kevesebbet kellene gázzal fűteni, erről beszélt július 23-i nyilatkozatában a miniszterelnök is: „Le kell jönni a gázról, mert az áram sokkal kisebb terhet jelent Magyarországnak”; a másik megoldás pedig szerinte a biomassza, „ahogy a tűzifát hívják modernül”.

A tűzifa tényleg biológiai úton létrejött szervesanyag-tömeg. Megújuló energiaforrásnak tekinthető, mert folyamatosan termelődik, csak nem biztos, hogy a nekünk megfelelő tempóban. Az energiadrágulás bejelentése utáni péntekre sok helyen elfogyott a fa meg a szén, és a kereslet azóta alig csökkent. „A meglévő készleteket eladtuk, azóta várunk, nem jön annyi fa és szén, amennyi elég lenne” – mondta a Narancsnak egy alföldi Tüzép-telep tulajdonosa, aki nem akart névvel nyilatkozni. „A fa ára gyakorlatilag akkor is emelkedik, amikor nincs. Nem tudom megmondani, hogy ha kapok, mennyiért adok holnap egy köbméter akácfát, mert megbeszéljük, mennyiért veszem, és mire odaérnek vele, már nem annyiért kapom. A szállítással is mindig késnek, munkaerőhiányra hivatkoznak.”

Nagy lesz a füstje

Egy Budapest melletti tüzelőanyag-centrumban augusztus 22-én, hétfőn volt tölgyfa. 7000 forintért adtak belőle egy mázsával. A fát szárítani kell, mert nyersen égetve nagyon füstöl, és alig ad meleget. Ezt tudhatják, akik régóta fűtenek kályhával, kandallóval, kemencével vagy vegyes tüzelésű kazánnal.

A magyar lakások 15,71 százaléka olyan egyedi helyiségfűtéssel melegszik télen, amelyet nem gáz táplál. További 24,53 százalék azon lakások aránya, amelyekben nem gázt, hanem „egyéb” energiahordozót használó központi fűtéses kazán működik – derül ki a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségétől kapott kimutatásból, amely fűtési mód szerint sorolta be a 2019-es lakásállományt. A fa és a szén ebbe az egyéb kategóriába tartozik, mert külön tartják számon az egyedi elektromos helyiségfűtést (1,62 százalék). 4,62 százalék az olyan központi fűtésű társasházi lakások aránya, amelyekben gázkazán működik. Gázos egyedi helyiségfűtés – konvektor – duruzsol a lakások 11,92 százalékában, és saját gázkazános fűtéssel állítják elő a meleget a magyar lakások 24,44 százalékában. Végül a távfűtött lakások aránya 14,91 százalék.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.