Gulyás Gergely a választási anomáliákról: a Nemzeti Választási Iroda élén egy szakember áll, aki nem elkötelezett a pártok felé

  • Gera Márton
  • 2018. április 11.

Belpol

„Nem biztos, hogy legitimálni kell ezt a hatalmat” – hangzott el egy mai konferencián, ahol Molnár Gyula és Gulyás Gergely vitázott.

Három nappal a választás után rendezett konferenciát a Political Capital és a Friedrich Ebert Alapítvány, hogy a vasárnapi eredményeket elemezzék. A rendezvény második szekciójában három parlamenti párt képviselője beszélgetett volna, de az egyik résztvevő, Szél Bernadett nem jött el, az utolsó pillanatban lemondta a részvételt. Így végül a Fidesz alelnöke, Gulyás Gergely és az MSZP elnöke, Molnár Gyula beszélgetett.

Gulyás annak kapcsán, hogy hogyan lett a Fidesznek jelenlegi állás szerint 134 mandátuma, vagyis kétharmados többsége, azt mondta, hogy ő minősített többségre egyáltalán nem számított, csak abban volt biztos, hogy meglesz az abszolút többségük. A Fidesz frakcióvezetője ezt a párt talán egyetlen kampánytémájával, a migrációval magyarázta, mert szerinte az emberek egyetértettek a kormány álláspontjával, és azt érezték, hogy „egyről a kettőre tudnak jutni”.

false

 

Fotó: Gera Márton

Molnár Gyula szerint az elemzők is hibásak

„Az elmúlt évtizedek legdurvább, legprimitívebb kampánya volt a mostani” – mondta Molnár Gyula, aki szerint a migráció volt a Fidesz egyetlen kampánytémája, és ez mára már el is tűnt. Ez egyébként igaz, a kormánymédiában ma már alig találni anyagokat a korábban folyamatosan tolt témáról. Molnár egyik legfurcsább kijelentése az volt, amikor azt hozta fel, hogy az elemzőknek és a Gulyás Márton-féle Közös Ország Mozgalomnak is bocsánatot kell kérnie a választóktól. Ezt az MSZP elnöke azzal magyarázta, hogy szerinte a magas részvételt az elemzők jelentős része korábban az ellenzék számára kedvezőnek írta le, a Közös Ország Mozgalom pedig „az ellenzék osztottságát mutatta, és nem az erejét”. (A mozgalom éppen azt akarta kikutatni a lehető legtöbb körzetben, hogy ki az esélyes ellenzéki jelölt, aki van olyan erős, hogy legyőzze a kormánypárt jelöltjét.)

Molnár azt is megemlítette, hogy nem akarja a felelősséget másokra hárítani, mert világosan látszik, hogy a választók meg fogják büntetni a pártokat. De szerinte néhányan bundáztak, 2022-re készültek, és elfogadták, hogy a Fidesz megnyeri az idei választást.

Mi van a szavazatok eltűnésével?

A konferencián szó volt az egyre-másra kiderülő választási anomáliákról: voltak olyan szavazókörök, ahol egyszerűen eltűntek az ellenzéki pártok listás szavazatai, sok helyen pedig meglepően sok lett az érvénytelen szavazat. Ezzel kapcsolatban Gulyás azt mondta, nem jelent meg olyan hír, ami a választási eredményt alapjaiban megkérdőjelezné, de szerinte a kisebb problémáknak is a kormánypártok „voltak többszörösen a kárvallottjai”. Ez egyébként nem igaz, de Gulyás azt mondta, a jogorvoslati lehetőségek rendelkezésre állnak. Amikor László Róbert politikai elemző visszakérdezett, hogy a Fidesz tett-e bármit, hogy tisztán lássunk ezekben az ügyekben, Gulyás azzal válaszolt, hogy a Nemzeti Választási Iroda (NVI) élén egy olyan szakember áll, aki nem elkötelezett a pártok felé.

Molnár is reagált az anomáliákra, bár szerinte a helyben keletkezett jegyzőkönyvek és a központi jegyzőkönyvek között nem fognak eltéréseket találni. „A tetején lehet probléma, és ott, hogy mi van az urnákban” – tette hozzá Molnár.

false

 

Fotó: Gera Márton

Nem biztos, hogy legitimálni kell ezt a hatalmat

Molnárnak volt egy olyan megjegyzése a beszélgetés közben, miszerint a következő napokban a különböző anomáliák miatt kiderülhet, hogy az új kormány nem tud majd legitim módon működni. Azt is megjegyezte, hogy „nem biztos, hogy legitimálni kell ezt a hatalmat”. Amikor László Róbert rákérdezett, ez azt jelenti-e, hogy az MSZP politikusai nem veszik át a mandátumukat, Molnár már máshogy fogalmazott, és azt mondta, ez szerinte „nem volna jó döntés, mert a politikai haszna nulla lenne”.

Szó volt arról is, mire számíthatunk a következő négy évben a Fidesztől. Gulyás sok újat nem mondott, hanem inkább megismételte Orbán Viktor tegnapi gondolatait, miszerint a „demográfiára” fognak koncentrálni. Az nem derült ki, hogy ez mit is fog jelenti, de a frakcióvezető szerint szankciók biztosan nem lesznek. Ő úgy látja, az önkormányzati rendszerben sem terveznek változást. És ha valakinek kétsége lett volna, azt Gulyás megnyugtatta, hogy „a migráció velünk fog élni a következő években, évtizedekben”, így valószínűleg ezt a témát továbbra sem akarja hanyagolni a párt.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.