Interjú

„Ha a kormány fél megkérdezni, majd mi megtesszük”

Szalóki Viktor, az aHang szóvivője

Belpol

Noha a kormányzat mostanra beszüntette a párbeszédet a közoktatás és a pedagógusok helyzetéről, az Egységes Diákfront és az aHang szerint az embereknek továbbra is van véleményük erről. Online már október 20-tól, személyesen pedig 23-tól kezdve október 30-ig alternatív népszavazás keretében szeretnék ezt nyilvánvalóvá tenni.

Magyar Narancs: Hogyan jutottunk oda, hogy csak alternatív népszavazásra van lehetőség az oktatás kérdéseiről?

Szalóki Viktor: Az elmúlt egy évben rengeteg népszavazási kérdést adtak be hivatalosan szakszervezetek, szakmai szervezetek és diákok is. Így került a Nemzeti Választási Bizottság elé az a hét kérdés is, amelyeket most a közvélemény elé viszünk. Az NVB mind a hetet elutasította. Több kérdés esetében felülvizsgálati kérelmet adtunk be a Kúriához, de nagyon hosszú idő, míg ez átfut a rendszeren. Ezért úgy döntöttünk, hogy elébe megyünk az eseményeknek: ha a kormány fél megkérdezni az embereket arról, mit gondolnak a magyar oktatás helyzetéről, akkor majd mi megtesszük ezt.

MN: Sokfelől elhangzó vélemény, hogy miután hatályba lépett a státusztörvény, esélytelen bármi változást elérni az oktatásban. Mit várnak a népszavazástól?

SZV: Úgy gondoljuk, attól, hogy ellehetetlenítették az összes népszavazási kérdést, vagyis a hatalom szisztematikusan elzárkózott minden párbeszédtől, az emberek igenis véleményt akarnak mondani a rendszerről. Szeretnénk, ha minél többen, de legalább kétszázezren részt vennének a népszavazáson, hogy megmutassuk, itt nem egy szűk rétegről van szó, amely időről időre kijár tüntetgetni, mert így vagy úgy, ez egy mindenkit érintő társadalmi kérdés.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.