Interjú

„Ha a kormány fél megkérdezni, majd mi megtesszük”

Szalóki Viktor, az aHang szóvivője

Belpol

Noha a kormányzat mostanra beszüntette a párbeszédet a közoktatás és a pedagógusok helyzetéről, az Egységes Diákfront és az aHang szerint az embereknek továbbra is van véleményük erről. Online már október 20-tól, személyesen pedig 23-tól kezdve október 30-ig alternatív népszavazás keretében szeretnék ezt nyilvánvalóvá tenni.

Magyar Narancs: Hogyan jutottunk oda, hogy csak alternatív népszavazásra van lehetőség az oktatás kérdéseiről?

Szalóki Viktor: Az elmúlt egy évben rengeteg népszavazási kérdést adtak be hivatalosan szakszervezetek, szakmai szervezetek és diákok is. Így került a Nemzeti Választási Bizottság elé az a hét kérdés is, amelyeket most a közvélemény elé viszünk. Az NVB mind a hetet elutasította. Több kérdés esetében felülvizsgálati kérelmet adtunk be a Kúriához, de nagyon hosszú idő, míg ez átfut a rendszeren. Ezért úgy döntöttünk, hogy elébe megyünk az eseményeknek: ha a kormány fél megkérdezni az embereket arról, mit gondolnak a magyar oktatás helyzetéről, akkor majd mi megtesszük ezt.

MN: Sokfelől elhangzó vélemény, hogy miután hatályba lépett a státusztörvény, esélytelen bármi változást elérni az oktatásban. Mit várnak a népszavazástól?

SZV: Úgy gondoljuk, attól, hogy ellehetetlenítették az összes népszavazási kérdést, vagyis a hatalom szisztematikusan elzárkózott minden párbeszédtől, az emberek igenis véleményt akarnak mondani a rendszerről. Szeretnénk, ha minél többen, de legalább kétszázezren részt vennének a népszavazáson, hogy megmutassuk, itt nem egy szűk rétegről van szó, amely időről időre kijár tüntetgetni, mert így vagy úgy, ez egy mindenkit érintő társadalmi kérdés.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.