Hadházy: Mire kell a HMDK-nak két tengerparti villa?

  • narancs.hu
  • 2024. július 29.

Belpol

A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségét két isztriai épület ügyében faggatja a független képviselő. 

Saját medence és parkoló is tartozik azokhoz a villákhoz, amelyek az Isztriai-félszigeten, Pomernél épültek a jachtkikötőben, és az egyik homlokzaton lévő kétnyelvű tábla szerint a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) a gazdájuk. 

A két tengerparti villáról Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő írt egy Horvátországban nyaraló magyar tájékoztatása nyomán. A politikus a Facebookon emlékeztet, hogy a HMDK a magyar adófizetők pénzéből sok százmillió forinttal támogatott szervezet. A helybeli árak alapján egy ilyen villa azon a helyen 400-450 millió forintba kerülhet.

A kérdés a nyaraló magyar és Hadházy szerint az, hogy a 16 és fél ezer horvátországi magyarnak – zömük onnan 550 kilométerre él, Eszék-Baranya megyében – mi szüksége lehet két ilyen tengerparti villára, és miből építtethette vagy vehette ezeket a szervezet.

Ez ügyben Hadházy kérdést küld a HMDK-hoz, szeretné tudni, miből van a két isztriai ingatlan, hogyan segíti ez a tulajdonszerzés a horvátországi magyarokat, a hagyományőrzést.

A képviselő felidézi, hogy a korábbi igazságügyi miniszter, Varga Judit asztalán tudomása szerint ott volt egy kidolgozott tervezet arról, hogy a határon túli magyarok is szavazhassanak a jövőben egyéni országgyűlési képviselőjelöltekre. Erről az értesülésről a Kormányzati Tájékoztatási Központ azt mondta, ostobaság. Hadházy úgy tudja, csak erdélyi és vajdasági választókerületek nyitását tervezték, de lehet, a Fidesz más magyarlakta vidékekre is gondolt, és a horvátországi szervezet megsegítése a Fidesz szavazatszerző stratégiájának része.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.