Hankó Balázs főtanácsadója lett a Nobel-díjas Krausz Ferenc

  • Narancs.hu/MTI
  • 2024. szeptember 18.

Belpol

A külföldön dolgozó, már bizonyítottan kiváló magyar kutatókat szeretné hazacsábítani.

Krausz Ferenc tudománypolitikai főtanácsadóként segíti Hankó Balázs miniszter munkáját október 1-jétől – írja a Kulturális és Innovációs Minisztérium. Krausz munkáját Nobel-díjas Iroda fogja támogatni.

Mivel az új feladatkör összeférhetetlen a Kutatási Kiválósági Tanács (KKT) elnöki feladatkörével, így arról Krausz szeptember 30-ával lemond. Utódja Domokos Péter fizikust, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Szilárdtestfizikai és Optikai Intézetének igazgatója lett. Domokos emellett a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) – újonnan létrehozott – tudományos társelnöki pozícióját is betölti majd.

Domokos Péter doktori fokozatát a párizsi Ecole Normale Superieure Kastler Brossel Laboratóriumában szerezte 1998-ban, ennek során 1995-ben megalkotta az első univerzális kétbites kvantum-logikai kapu működési elvét. Az atomok és fotonok kölcsönhatásán alapuló kvantumos műveletek kutatója, ebben a témában alapműnek számító, 2013-as áttekintő cikk társszerzője. Több EU-s keretprogramban vett részt konzorciumi partnerként. 

Az egyéni kiválóságon alapuló kutatási támogatások rendszerének, azaz az egyes pályázatok szerkezetének és tartalmának kialakítása, a bíráltatási és értékelési rendszer kialakítása, a döntések meghozatala, valamint a teljes folyamat operatív lebonyolítása a KKT és annak elnöke irányítása alá kerül.

Krausz és Domokos a magyar tudomány és kutatás megerősítésén fognak dolgozni: céljuk, hogy a magyar tudományos kiválóságok nemzetközi szinten is versenyképes feltételek mellett tudják végezni kutatásaikat, valamint, hogy minél több külföldön dolgozó magyar és külföldi kiváló kutatót sikerüljön Magyarországra, a magyar egyetemekre és kutatóintézetekbe vonzani.

„Elsőszámú feladataként a jelenleg külföldön dolgozó, már bizonyítottan kiváló magyar kutatók hazahozatalát tűzte ki a Nobel-díjas Iroda számára”

– áll a közleményben.

Ennek érdekében a KIM stratégiai célként határozta meg a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap Kutatási Alaprésze forrásainak jelentős emelését. A közlemény szerint a kormány célja az, hogy Magyarország 2030-ra Európa legjobb 10, 2040-re a világ legjobb 10 innovátor országa közé kerüljön.

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Szergej Tyimofejev orosz költő: „Nem tudom, hogy a kortárs orosz kultúra hogyan fogja túlélni ezt az őrületet”

Idén magyarul is megjelent Replika című kötete, aminek lettországi kiadásához egy üres füzetet is kaptak az olvasók. Az Orbita nevű művészeti kollektíva egyik alapítóját videóköltészetről, kreatív könyvtervezésről, a kétnyelvű irodalomról és az Ukrajna elleni háború miatt megszakadt oroszországi kapcsolatokról is kérdeztük.