Hiába küzdöttek ellene a lakók, leaszfaltozzák a kőbányai „Kamu utat”

Belpol

Heves vita alakult ki a kőbányai önkormányzat testületi ülésén, ahol az Ihász közi lakók azt kérték: állítsák le a házaik előtt tervezett útépítést. A polgármester szerint erre már nincs idő, előbb kellett volna észbe kapni.

Mintegy húsz ember gyülekezett csütörtök reggel a kőbányai Polgármesteri Hivatal épülete előtt. Feszültek voltak, többen szabadnapot vettek ki, hogy személyesen mondhassák el véleményüket az otthonuk mellé tervezett kétirányú út építéséről.

Egy Facebook-posztból tudták meg, út épül mellettük

Az ügy előzményeiről szerdán számoltunk be. Mint írtuk, az Ihász közi panelházak több száz lakóját sokkolta a hír, hogy a kőbányai városvezetés minden előzetes egyeztetés nélkül utat építene a házaik mögött húzódó, fás-bokros zöldövezet helyén – ők maguk is csak Somlyódy Csaba alpolgármester Facebook-posztjából értesültek a hamarosan kezdődő munkáról.

Az ingatlan-nyilvántartásban Albert Camus utcaként szereplő, az Ihász közben csak Kamu utcaként, Kamu útként emlegetett terület valójában egy 200 méteres árok; korábban iparvágányként használták, mára visszavette a természet. Elhagyatottságát mutatja, hogy sokan a helyiek közül sem tudták: a nap, mint nap látott árkot 2012-ben a világhírű francia író után nevezték el.

Az Ihász köziek a Momentum segítségével aláírást is gyűjtöttek a projekt ellen. A mintegy 700 lakó közül több mint 400-an jelezték, hogy nem akarnak új utat az ablakaik alá, és meg akarják védeni a kis zöldövezetet.

 
Az Albert Camus "utca", háttérben az Ihász közi panelházakkal
Fotó: Koncz Tamás / Magyar Narancs
 

 "Ezt is megtehetik velünk"

A csütörtöki képviselő-testületi ülésre érkezett tiltakozó lakók hangulatának az sem tett jót, hogy alaposan megváratták őket. A társaság Stemler Diána momentumos önkormányzati képviselő javaslatára kapott szót az ülésen, de az Albert Camus utca beépítésének kérdését a testület csak a 19. helyre sorolta, a lakóknak így két órát kellett várniuk, míg sorra kerülhettek. „Ez semmi más, mint leckéztetés” – dühöngött egyikük, Károly a Magyar Narancsnak. „A városvezetéstől népképviseletet, demokratikus hozzáállást várnánk, ehelyett csak azt demonstrálják, hogy ezt is megtehetik velünk.”

A testület végül „megkegyelmezett” az Ihász közieknek, így nem kellett újabb két órát várniuk. Szószólóik végül D. Kovács Róbert fideszes polgármester és a városfejlesztésért felelős alpolgármester, Somlyódy Csaba előtt mondhatták el, amit a városvezetés – ha máshonnan nem – a sajtóból már amúgy is tudhat: sértőnek érzik, hogy egyetlen szóval sem tájékoztatták őket a mindennapjaikat megváltoztató beruházásról.

 
Kőbánya képviselő-testület D. Kovács Róbert
 
A kőbányai képviselő-testület ülése, 2021. augusztus 26-án. Az Ihász közi lakók is eljöttek, de mellettük megkezdett útépítést már nem tudták megállítani
Fotó: Koncz Tamás / Magyar Narancs
 

 

„Ötven éve lakom itt, itt nőttem fel, de a közelmúltig nem hallottam az Albert Camus utcai építkezésről. Nem tudom, milyen tervek alapján találják hasznosnak ezt a beruházást – mi csak a kárát látnánk, több száz ember életét tenné tönkre a házaink elé terelt forgalom” – mondta Károly. Egy másik megszólaló, Korsós László a kommunikáció teljes hiányát emelte ki: mint mondta, bár az önkormányzat elvileg tíz éve tervezi az árok beépítését, ők ezalatt egyetlen hatástanulmányt, statikai tervet sem láttak a tervezett, kétirányú útról. Abban viszont biztos, hogy növekvő zaj -és légszennyezettség jelentősen csökkentené a helyi ingatlanok értékét.

A lakók nem figyeltek eléggé?

A megszólított kerületi vezetők szerint ők mindenről előre szóltak, csak épp a lakók nem figyeltek eléggé. Az önkormányzat honlapja 107 találatot ad ki az Albert Camus szóra, megtalálhatók itt a 2015-ös kábelkiváltási tervek és az összes, a helyi közúttal kapcsolatos korábbi dokumentum és elképzelés – hangsúlyozta D. Kovács Róbert fideszes polgármester. Hozzátette, a kerületi lapban, újságban is beszámoltak a projektről – az viszont nem feladatuk, hogy személyesen keressék meg a lakosságot.

A polgármester közvetetten a lakosság felelősségét, vagy inkább figyelmetlenségét emlegette.

Szerinte szomorú, de általános jelenség, hogy a kőbányai fejlesztések ügyében mindig ugyanaz a 2-3 polgár érdeklődik, a többség az építkezésre, beruházásra figyelmeztető táblák mellett is csak elsétál, nem veszik észre ezeket.

 
Sünis molinóval tiltakozik egy lakó a tervezett beépítés ellen
Fotó: Koncz Tamás / Magyar Narancs
 

Kovács válaszából úgy tűnt, mintha most először hallana az Ihász köziek panaszáról. „Kollégáim egyetlen ilyen aláírt petíciót, telefonhívást nem kaptak az ügyben” – mondta, hogy aztán a következő mondatban emlékeztessen rá: Somlyódy Csaba alpolgármestert, nevezetes Facebook-posztja után hat Ihász közi lakó kereste fel irodájában.

Míg az Ihász köziek arról beszéltek, hogy a megnövekedett forgalom rontja életminőségüket, D. Kovács a közlekedők érdekeit próbálta védeni: a tervezett kétirányú út az Albert Camus-n keresztül az eddig forgalmi zárványnak számító Maláta utcát is bekapcsolná a kerület forgalmi vérkeringésébe. Ráadásul szerinte ez jól jönne a Kőbányán tervezett későbbi barnamezős projektekhez is – hogy itt milyen tervekre gondolt, azt a polgármester nem részletezte.

Felhergelt tömegről beszélt az alpolgármester

A testületi ülés többször is szóváltásba torkollott, miközben a városvezetés – melyet érezhetően meglepett a látogatók nagy száma és indulata – hárítani próbálta a felelősséget. Somlyódy Csaba alpolgármester az ülésen arról példálózott, hogy „a felhergelt tömeg irracionálisan viselkedik”, dühét kóklerek használják ki; világossá tette, hogy az Ihász köziek tiltakozó akcióját, s az erről szóló híreket egy politikai kampány kezdetének tartja. „Kikérjük magunknak” –kiabálták be válaszként a felháborodott lakók.

D. Kovács arról beszélt, hogy a Momentum nem csak aláírásokat, de személyes adatokat is gyűjt a kitöltött petíciókkal, ami „skandallum”. A helyzetet Stemler Diána próbálta tisztázni, mint mondta, a tiltakozó petíció és az adatgyűjtés két külön íven zajlott, a lakók maguk dönthették el, hogy mindkettőt kitöltik-e. A személyeskedésig fajuló vitában az is elhangzott, hogy 2021 júniusában a képviselő-testület ellenzéki tagjai maguk is rábólintottak az Albert Camus utcai aszfaltozásra – és hogy a körzet képviselője elmulasztotta tájékoztatni a lakókat a beruházásról.

A munka nem állhat le

A napirendi pont végül kesernyés kompromisszumfélével zárult. A kerület vezetése egyértelművé tette, hogy nem állhatnak el a szabályos közbeszerzési eljárás során megkötött, 165 milliós értékű útépítési projekttől – „hiszen a vállalkozó már felvonult a helyszínre”, a jogszerűtlen visszatáncolás pedig komoly pénzbírságot vonna maga után.

Arra ugyanakkor még van módja a kerületnek és a lakóknak, hogy a kivitelezés módjáról, a várható forgalom nagyságáról egyezkedjenek; a polgármester azt pedig a Magyar Narancsnak is hangsúlyozta, hogy

az Albert Camus utca élővilágát minimálisan zavarják meg, csak két fát vágnak ki az építkezés során.

„Annak a felelősségét is vállalom – mondta D. Kovács –, hogy közvetlen párbeszéd nem alakult ki a 4 toronyház lakóival. Erre eddig más beruházás során sem volt példa, de tanulhatunk a dologból, és elmehetünk a mikroegyeztetések irányába, hiszen erre szükség van a jelek szerint.”

(Cikkem korábbi verziójában többször is Somylódy Balázsként említettem Somlyódy Csaba kőbányai alpolgármestert, a tévedésért elnézést kérek - a szerző.)

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.