A Röszke–Brüsszel blöff buszjárat mint zsarolási potenciál

Igény, az lenne rá

Belpol

Brüsszel polgármestere is, az Európai Bizottság is komolyan vette a magyar kormány fenyegetését, hogy illegális bevándorlókat visz buszokkal ingyen Brüsszelbe. Kilenc éve valami hasonló már zajlott, csak más körülmények között.

Menetrend szerint indul a busz, vagy összevárnak annyi embert, amennyi megtölti? Kik szállhatnak föl: akik legálisan érkeznek Magyarországra, vagy azok is, akiket a rendőrök határsértés közben, vagy már az ország belsejében elfognak? Utazik-e a buszon rendőr vagy más állami tisztségviselő? Milyen útvonalon teszi meg a járat a mintegy 1500 kilométeres Röszke–Brüsszel távolságot? Menet közben megáll-e pihenőre? Eldőlt-e, hogy Brüsszelben hol lesz a végállomása?

Ezeket a kérdéseket küldtük el szeptember 11-én a Belügyminisztériumnak (BM), készpénznek véve Rétvári Bence parlamenti államtitkár bejelentését a Röszke–Brüsszel buszjáratokról. A BM néha szokott válaszolni a Magyar Narancs kérdéseire – ezt most lapzártáig nem tette meg.

Rétvári Bence szeptember 6-án beszélt sajtótájékoztatón arról a tervezett intézkedésről, amelyet Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter már beharangozott: „Ha az Európai Unió arra kényszeríti Magyarországot, hogy engedje be az illegális bevándorlókat, akkor Magyarország az európai eljárásrend lefolytatása után felajánlja a migránsoknak, hogy ingyen Brüsszelbe szállítja őket.” „Kényszerítés” alatt Rétvári az Európai Unió Bíróságának az ítéletét értette: a strasbourgi székhelyű testület júniusban 200 millió eurós (kb. 80 milliárd forintos) pénzbüntetéssel sújtotta Magyarországot, mert nem hajtotta végre maradéktalanul ugyanennek a bíróságnak egy 2020-as ítéletét. Az akkori határozat azt állapította meg, hogy Magyarország nem az uniós törvények alapján kezeli a jogellenesen érkezett harmadik országbeli állampolgárok ügyeit, korlátozza hozzáférésüket a nemzetközi védelem iránti eljáráshoz.

A 80 milliárd forint is sok pénz, de az ítélet szerint további napi 400 millió forinttal emelkedik a bírság, ha Magyarország nem hajtja végre az ítéletet. A magyar kormány szerint viszont az EU tartozik Magyarországnak 2 milliárd euróval; ez az a pénz, amelyet az ország az unió külső határának védelmére költött. Magyarország az újabb ítéletet sem fogadja el, nem akar fizetni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”