Egy rejtélyes közvélemény-kutatás utóélete Szentesen

Így „tombol” egy polgármester

Belpol

Van televíziója? Elégedett a város fejlődésével? Mit gondol, mi történne, ha a Fidesz vezetné tovább az önkormányzatot? Szentesen egyebek közt ilyen kérdésekkel kopogtattak be lakásokba közvélemény-kutatók. Később beültek egy étterembe. A független polgármester mögöttük ebédelt.

„Tombolt” a szentesi polgármester, Szabó Zoltán Ferenc március végén a könyvtárral szembeni étteremben – legalábbis a helyi sajtó ezt írta. E beszámolók szerint a 26 ezer lakosú Csongrád-Csanád megyei város önkormányzatának vezetője az ott lévő idős vendégekkel „veszekedni kezdett”, „megfenyegette őket, hogy ne merjenek még egyszer Szentesre érkezni, mert »annak súlyos következményei lesznek«”. Szabó ráadásul, miután „kikelve magából fenyegetőzött”, a Facebookon közzétett egy bejegyzést is, amelyben „próbált uszítani” a négy idős ember ellen, akik pedig „hivatalos közvélemény-kutatók”, a szentesiekről gyűjtöttek adatokat. A rendőrség addigra igazoltatta is őket, és semmilyen szabálysértést vagy bűncselekményt nem követtek el. Szentes első embere tehát „ismét nagyokat mondott, és megpróbálta manipulálni a választókat. Minden erejével békétlenséget próbál szítani, és igyekszik egymásnak fordítani az embereket”.

A Délmagyar.hu április 2-i cikkéből kiderül, hogy a történetet a cs3.hu nevű oldal írta meg. A Délmagyar.hu szó szerint vette át a „nagyotmondásról” és „egymásnak fordításról szóló” két mondatot a cs3.hu-tól, amely még azt is írta, „a gyűlöletkeltésre azonban a szentesiek egyre kevésbé fogékonyak, az egyre agresszívabb Szabó viselkedéséből pedig nem kérnek”.

Kenyérre kellett

Szentesen 1994-től 2019-es nyugdíjba vonulásáig a szocialista Szirbik Imre volt a polgármester. Utoljára 2014-ben mérette meg magát, akkor 5392 vokssal győzött. A második a Fidesz jelöltje, Bozó Zoltán lett (4885 voks), a harmadik Szabó Zoltán Ferenc, akkor még Jobbik-színekben (982 szavazat). 2019-ben a Fidesz nem Bozót, hanem Gémes Lászlót, Szegvár sikeres kormánypárti polgármesterét indította Szentesen. Az ellenzék és a civilek ernyőszervezete, a Jövőnk Szentes Egyesület közös jelöltje Szabó Zoltán Ferenc lett, akit Szirbik is támogatott. Szabó győzött 5877 szavazattal, Gémes László 4726 voksot kapott, a független, de addig fideszes önkormányzati képviselőként ismert Antal Balázs Tibor 1012-t. Az egyesület többséget szerzett a képviselő-testületben is.

Szabó júniusban ismét indul, és jelöltnek készül a 2014-ben még előtte végzett fideszes ellenfél, Bozó Zoltán is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.