Pert nyert egy iraki férfi a magyar állammal szemben

  • narancs.hu
  • 2024. június 28.

Belpol

Nyolc napig nem adtak neki enni a tranzitzónában, öt év után kapott elégtételt.

Újabb egykori menekült nyert pert a magyar állammal szemben az Emberi Jogok Európai Bíróságán – írja a hvg.hu.

Az iraki H. L. családjával együtt menekült Magyarországra, és mivel nagykorúnak számított 19 évesen, a tranzitzónában a szüleitől és testvéreitől elkülönített szállást kapott. Menedékkérelmet adott be, azt kétszer elutasították, idegenrendészeti őrizetbe került, és 306 napon át a tompai tranzitzónában tartották fogva.

Az iraki fiatalember 8 napig éhezett, csak annyi ennivalója volt, amennyit a kisebb testvérei átvittek neki, a magukéból. A Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal ugyanis az ilyen helyzetben lévő fogvatartottakat nem etette. Végül azért kapott ételt, mert a Magyar Helsinki Bizottság közbenjárására a strasbourgi bíróság felszólította a magyar államot, hogy adjon neki enni.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága megállapította, hogy a magyar állam jogot sértett, mert senkit nem szabad kínzásnak, megalázó, embertelen bánásmódnak alávetni, éheztetni. A bírák 3000 eurós igazságos jóvátétel megfizetésére kötelezték Magyarországot. 

„Ügyfelünk öt év után kapott elégtételt. A tranzitzónákban sok ezer ember vált áldozatává az állam önkényének. Azóta ugyan felszámolták ezeket, de a menedékkérők nagy árat fizetnek ezért: akik nem Ukrajna felől érkeznek, azokat már be sem engedik az országba. Azon dolgozunk, hogy a sokszor erőszakos visszakényszerítésnek is legyen már vége” – ezt Miskolczi Róbert mondta, aki a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédjeként az iraki menedékkérő panaszost képviselte. 

Szerdán hasonló ítélet született egy afgán család ügyében:

A Magyarországot elmarasztaló bíróságnak novembertől már két magyar bírája is lesz, mert Paczolay Péter mellé Ausztria nemrég Jakab Andrást, a Salzburgi Egyetem magyar alkotmányjogász professzorát delegálta, és meg is választották az EJEB tagjává:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Miért éltetnek iszlamista terrorszervezeteket a balhés északír rapperek?

Dagad a botrány az északír rappertrió, a Kneecap körül, amely augusztusban a Szigeten fog fellépni. A pionír zenészek nacionalizmusához nem fér kétség, ám jó okunk van elítélni őket azért, mert terrorszervezetek háborúját relativizálják. De hogy miért becsmérlik az izraeli hadsereget, arra az írek történelmében találunk választ.

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.