Kapitalizmuskritika Magyarországon: Nem tetszik a rendszer

  • Fonyó Attila
  • 2002. november 7.

Belpol

"Lehet más a világ" és "Globalizáljuk az igazságot" - e két jelszó alatt találkoznak a héten Firenzében, az Európai Szociális Fórumon azok az európai civil szervezetek, amelyeknek bajuk van az ezredforduló gazdasági és politikai világrendszerével. A fórumon részt vesznek a létező honi kapitalizmus bírálatára szakosodott magyar mozgalmak és műhelyek is. A Narancs végighallgatta őket: hazai balosaink a nyugati balosok kicsiben, Kádár-nosztalgiázó közönséggel, a jobboldaliak a magyar fröccsöt féltik, a zöld elit pedig kicsi, zöld kapitalizmust szeretne, emberi arccal.

"Lehet más a világ" és "Globalizáljuk az igazságot" - e két jelszó alatt találkoznak a héten Firenzében, az Európai Szociális Fórumon azok az európai civil szervezetek, amelyeknek bajuk van az ezredforduló gazdasági és politikai világrendszerével. A fórumon részt vesznek a létező honi kapitalizmus bírálatára szakosodott magyar mozgalmak és műhelyek is. A Narancs végighallgatta őket: hazai balosaink a nyugati balosok kicsiben, Kádár-nosztalgiázó közönséggel, a jobboldaliak a magyar fröccsöt féltik, a zöld elit pedig kicsi, zöld kapitalizmust szeretne, emberi arccal.Mintha csak negatív utópiákat olvasnánk, amikor a világ jelen állapotáról készült jelentéseket forgatjuk: a statisztikák a szegénység, az éhezés, a környezeti pusztítás növekedését mutatják. E jelenségek ellen 1999-ben Seattle-ben ötven-, 2000-ben Prágában húsz-, 2001-ben Genovában kétszázezer, döntő többségében békés tüntető tiltakozott. A megmozdulások a bevett szóhasználat ellenére nem voltak globalizációellenesek - csak kritikusan viszonyultak a globalizáció jelenlegi menetéhez. A firenzei Fórumnak - a brazíliai Porto Alegrében tartott Világ Szociális Fórum európai fordulójának - az a célja, hogy alternatívákat fogalmazzon meg a jelenlegi gazdasági-társadalmi rendszerrel szemben. A budapesti egyetemi aulákban visszaköszönő két jelmondat mögött számos irányzat és elképzelés megfér - az első fórumot a brazil katolikus egyház és a Lula da Silva személyében Brazíliának a minap új elnököt adó Munkáspárt együtt kezdeményezte. A Fórum elvi nyilatkozatában az "imperializmus" és a "cinkos kormányok" elleni "szikrázó küzdelmet" sürgető ultrabalos mondatok, liberális indíttatású emberjogi követelések és feminista kritikai elemek egyaránt szerepelnek. A hazai civil szféra és a nem a főáramba tartozó politikai mozgalmak egy része is rámozdult az ügyre. Számos szakosodott civil szervezet és - a hazai konzervatívok kivételével - a politikai paletta egésze képviselteti magát. Egység azonban nincs: mindenkinek más a baja a létező kapitalizmussal.

Baltárs

"A világrendszer meghatározó országaiban a hetvenes-nyolcvanas évek fordulójától konzervatív gazdasági és politikai fordulat zajlott le: történeti adottság, és nem egyes emberek hibáján vagy tehetségén múlik, hogy egy szellemi irányzat milyen erős" - ad történelmi materialista magyarázatot a kapitalizmus hagyományos hivatásos bírálóinak viszonylagos elszigeteltségére - két egyetemi kurzusa között - Andor László közgazdász, az Eszmélet folyóirat főszerkesztője. Az 1989-ben indult, negyedévente megjelenő lap körüli szellemi műhely a rendszerváltás óta eltelt évtized egyetlen állandó kritikai baloldali csoportosulása.

"Aki baloldali, az rendszerkritikus, aki rendszerkritikus, az baloldali" - nagyjából ez lehetne az Eszméletben megjelenő szövegek alapeszméje. Hiteles baloldali az, aki a kapitalizmus rendszerét meg kívánja haladni, és progresszív rendszerkritikát csak a baloldal képvisel. A lap számos fordított szöveget közöl, és erősen kötődik ahhoz a nyugati kritikai baloldalhoz, amely mindmáig őrzi a szellemi életben elfoglalt pozícióit. Az Immanuel Wallerstein világrendszer-elméletére alapozott kritika szerint a XVI. századtól kialakuló gazdasági rendszer, a kapitalizmus lassan átfogta a Föld egészét. A centrum és a periféria között eközben folyamatosan és szükségszerűen nőnek az egyenlőtlenségek, és a centrumországok mindig saját érdekeiknek megfelelően tudják átszervezni a kereskedelem rendszerét. (E megközelítésből a szovjet blokk gazdasága csak a periféria eleve bukásra ítélt felzárkózási kísérlete volt, az államszocializmus pedig valójában államkapitalizmus, amelyben a bürokrácia a kizsákmányoló hatalom.) Nem szűnt meg a tőke és a munka (burzsoá és proletár) ellentéte, a tőke mindig lefölözi az értéktöbbletet az azt előállító munkások (alkalmazottak) kárára. A jóléti államok biztosította középosztályosodás ideiglenes (sőt, nem is létezik): a szociális háló felszámolásával a XX. század második felében még viszonylagos jólétben élő közép- és alsó rétegek lecsúszása, a társadalom kettészakadása várható.

Az angolszász balosok meglehetősen sok empirikus kutatást végeznek marginalizált csoportok - munkások, munkanélküliek és főleg a bevándorlók mint sajátos kizsákmányolt réteg - körében. Emiatt behatóan vizsgálják a rasszizmust, mely szerintük a tőkés rendszert legitimálja - azáltal, hogy leépíti a szolidaritást. Az antirasszizmus az elméleti kritika és a baloldali fílingű szubkultúrák egyik találkozási pontja: a társadalmi elkötelezettségű zenekarok (mint a Rage Against The Machine) szövegeinek egyik fő céltáblája - a rendőri túlkapások, a demokráciahiány, a szegénység mellett - a faji diszkrimináció. "A lap és a hazai szociológia hiányossága az empirikus kutatások kis száma" - jelzi Andor az Eszmélet elmaradását. "Az elmúlt évtizedben elitkutatásokra, és nem a munkanélküliek vizsgálatára volt forrás."

Mind a nyugati balosok, mind az Eszmélet szemében vörös posztó a nem elég vörös, harmadikutas szociáldemokrácia. Az Anthony Giddens által kidolgozott és Tony Blair fémjelezte elmélet abból indul ki, hogy az osztálytársadalom megszűnt, és a baloldalnak immár nemcsak a munkásosztály érdekképviselete a feladata, de új kompromisszumot kell kidolgoznia a közép- és felső rétegekkel. A kilencvenes évek európai baloldali választási győzelmeit megalapozó teória szerint a minimális állami tulajdonvállalás mellett üzemelő szabad piacgazdaság és a méltányosság alapján működtetett jóléti rendszer jól kiegészítik egymást: nincs ellentmondás a globális gazdasági versenyben való helytállás és a kiegyensúlyozott társadalmi jólét között. E tézis baloldali bírálói viszont úgy vélik, hogy a harmadikutas szociáldemokrácia csak jelszavaiban különbözik az előző konzervatív vagy liberális gazdaságpolitikától, a jóléti állam további leépítését pedig a magukra hagyott szakszervezetek és a civilek tudták megakadályozni - akár a halványpiros kormányok ellenében is. Az Eszmélet szerzőgárdájának nem múló sérelme a "hivatalos baloldal" és a "társadalmi baloldal" elválása, meg az MSZP középre húzó, harmadikutas stratégiája és liberális ("az SZDSZ-ről leválni képtelen") gazdaságfilozófiája. Andor László szerint a hazai gazdaságpolitikai elképzelések pestise a piacgazdaság kiépítésével és működésével kapcsolatos megannyi illúzió. Például az a teória, hogy Magyarország azért jut anyagiakban is megmutatkozó előnyökhöz az európai integráció során, mert a leggyorsabban nyitotta meg a piacait - a szlovén példa ezzel szemben azt mutatja, hogy lassúbb liberalizáció mellett versenyképesebb struktúra alakulhat ki. A másik fő probléma az, hogy a politikai elit lemondott a "teljes foglalkoztatásról, a kiegyensúlyozott jövedelemelosztásról és a létbiztonságról mint gazdaságpolitikai célokról". Ugyanakkor Andorék nem tagadják az új rend bizonyos pozitív hatásait: a munkahelyek civilizálódását, a bürokrácia túlhatalmának megszűnését, az egyéni sors alakításának szélesebb lehetőségeit sorolják ezek közé.

A kritikai baloldal szerint a jelenlegi kapitalizmussal szemben igenis vannak alternatívák. A különböző elosztási rendszerek kiegészíthetik egymást - ezért kétséges eredményre vezet az állami újraelosztás további csökkentése. Nem utópia a "gazdaság társadalmasítása" sem, számos példa igazolja az alkalmazottak bevonását a gazdasági döntéshozatalba. Egy biztos: minderről világméretekben kell gondolkozni.

Az persze kérdés, hogy ki fog gondolkodni ezekről. A néhány ezres olvasótáborral rendelkező Eszmélet néhány tucatnyi szerzőjének többsége ötvenes-hatvanas éveit taposó történész és társadalomtudós. Vannak fiatal érdeklődők (például a Krausz Tamás által létrehozott Alternatív Tudományos Diákkör néhány hallgatója), de Andor maga is úgy látja: a baloldali szövegek nyelvezete idegen a fiatal generáció számára. "A nyolcvanas évek pezsgő közéletéhez képest általában is megcsappant az érdeklődés a politikai-társadalmi kérdések iránt. Ez nem baloldal-specifikus" - teszi hozzá némiképp rezignáltan a főszerkesztő.

"Szép új világ?"; "A Deutsche Bank vezetőségének fizetése megnégyszereződött"; "Bill Gates vagyona több, mint a világ 31 legszegényebb országában élő 250 millió ember éves keresete" - hirdeti az egy-egy előadásra 20-30 érdeklődőt becsábítani tudó narancssárga plakát a budapesti egyetemeken. Alatta a százalékjel - az idén hazánkban is megalakult ATTAC logója. A "támadás" szó valójában a Szövetség a Pénzügyi Tranzakciók Megadóztatásáért a Polgárok Megsegítésére rövidítést takarja. A francia alapítású nemzetközi hálózat számos, esetenként gyökeresen különböző ideológiájú csoportosulást fog egybe a fő célért: ez pedig a nemzetközi tőkemozgásokra kivetendő 0,1 százalékos

Tobin-adó

bevezetése. Ez - szerintük - úgy küszöbölné ki a spekulációs tőkemozgásokat, hogy közben nem befolyásolja a reálgazdaságba való befektetéseket. A befolyó összegekből szociális beruházásokat lehetne finanszírozni. A nemzetközi hálózat tagjai vegyes képet mutatnak: reformer szocdemek, zöldek épp úgy vannak köztük, mint a gazdasági demokrácia elkötelezettjei és "a tőke uralmát" forradalmi úton megdönteni kívánó radikálisok.

"A parlamenti politizálás lehetősége beszűkült. Egyrészt a magukat szociáldemokratáknak nevező pártok jobbra tolódtak, és addigi bázisuk egy része képviselet nélkül maradt, másrészt a kilencvenes években felnövő fiatalok merevnek és korruptnak látják a létező pártrendszert. A figyelem felkeltéséhez mozgalmi módszerekre és erősebb hangütésre van szükség" - magyarázza a jelszavak forradalmisága mögötti megfontolást és az akcióközpontúságot Bassa Zoltán kutató közgazdász és tüntetésszervező. A magyar gazdaság egyik fő problémájának a "költségvetés kiéheztetését" tartja. "A külföldi és a hazai - főleg mezőgazdasági - befektetők számos kedvezményt, adócsökkentést, ingyenes ingatlant kapnak, melyeket a központi költségvetés fedez. Ez kihat a költségvetésre: az egészségügyi, szociális, oktatási kiadások lefaragásához közvetlenül hozzájárul az így kialakuló hiány."

Az ATTAC-Magyarország a szélesebb civil mozgalmi együttműködés alapja lehetett volna, de nem lett. Sokan már az elején otthagyták a szervezetet, sőt Találkozási Pont néven új formáció alakult, hasonló programmal. Bassa szerint azok távoztak, akik nem értettek egyet avval, hogy nem szabad nyitni a jelenlegi hazai jobboldal felé. A kilépők szerint viszont a magyar ATTAC menthetetlenül, bezápultan óbalosra sikeredett, "a végén már ott tartottak, hogy a civilek a tőke érdekeit szolgálják". A hazai ATTAC így csak a kritikai baloldal egy újabb formációja lett - a rendszerváltás idején béketüntetéseket szervező Autonómia Csoport, a Kommunista kiáltvány XXI. századi verzióját elkészítő Baloldali Alternatíva mellett - az időnként felbukkanó, majd háttérbe szoruló csoportosulások sorában. A személyi átfedések e csoportok (valamint az Eszmélet köre) között erősek. Két hete az ATTAC-Magyarország a budapesti, Villányi úti konferenciaközpontban megpróbált beelőzni, és kisajátítani magának a magyar civil társadalom képviseletét. A főleg bányász-szakszervezeti hátterű Társadalmi Érdekegyeztető Tanács társtettesi közreműködésével körülbelül hat-hét civil szervezet megpróbálta "megalakítani" a Magyar Szociális Fórumot, az Európai Szociális Fórum "magyar szervezetét", és egy olyan állásfoglalást kialakítani, amihez a többi civil szervezetnek úgymond tartania kellett volna magát. A tanácskozáson - melyen kevesen voltak, köztük viszont sok nyugdíjas, és majdnem mindenki BKV-kék vagy padlizsánszínű zakót viselt - némi huzavonát követően végül letettek e szándékukról, de érezhetően nem jó szívvel. "Akik a Világ Szociális Fórum sokszínűségét hangsúlyozzák, azok a fennálló rend haszonélvezőit támogatják" - kiáltotta világgá fájdalmát Artner Annamária, az ATTAC-Magyarország elnöke.

Magyar rizling

"Bolsevik tőkés - rossz", "Széchenyi-terv - jó." Nagyjából ennyiben sűríthető össze az aktív jobboldal többségének elképzelése a gazdaság világáról. Ami nem is csoda: a kommunistázás és a nemzeti léleklant húrjainak pöngetése mellett kevés idő jut gazdasági alternatívák megfogalmazására. A Fidesz április óta a gazdasági nacionalizmus két kliséjén kívül semmi újat nem mondott. (E két követelés "a hazai vállalkozókat támogató" Széchenyi-terv fenntartása és a nemzeti vagyon "elkótyavetyélésének" megakadályozása lenne - miközben a Széchenyi-terv a hazai befektetések 1 százalékát sem jelentette, és a privatizációra kijelölt állami vállalatok masszív veszteséget termelnek, a magyar adófizetők legnagyobb örömére.) A néhány gazdaságpolitikai publicisztikán (Heti Válasz) kívül valami nagy gazdaságpolitikai vízió nem körvonalazódik a jobboldalon: jobboldali kapitalizmuskritikai műhely nuku, jövőkép nista.

A radikális jobboldal viszont továbbra is szilárdan az összeesküvés-elméletek elvtalajában gyökerezik: a Marshall-segélytől kezdve a svájci aranyalap megszüntetésén át a Bokros-csomagig minden mögött egy szűk csoport előre elgondolt világuralmi törekvése áll.

Sem a konzervatívnak nem nevezhető felülről vezérelt politikai stratégiával, sem a botránypolitizáló utópiakergetéssel nem szimpatizál a nagyobb egyetemeken jobbos programokat szervező társaságból kinövő Jobbik Magyarországért mozgalom, mely a "hiteles jobboldali politika megvalósítását" és a "magyarság megmaradását" tűzte ki célul. "Nem pusztán gazdasági fenntartásaink vannak - mondja Kovács Dávid, a szervezet elnöke. - A probléma éppen az, hogy a nagy gazdasági érdekcsoportok olyan területeken is megjelennek és kifejtik befolyásukat, ahol nem lenne keresnivalójuk, számos olyan folyamatot veszélyeztetve, amelyek egy életképes közösség alapjait jelentik." E pénzügyi-befektetői csoportok nagyfokú tőkekoncentrációja a kisebb vállalatokat életképtelenné teszi. A nemzetállamok döntéshozatalára mindenfajta választói felhatalmazás nélkül is döntő befolyással bírnak, főleg a "kezükben lévő" médián keresztül. A Jobbik elveti a liberális piacgazdaság kiterjesztését és az értéksemleges állam elvét. Véleményük szerint az államnak nem szabad lemondania arról, hogy a gazdasági folyamatokba beavatkozzék, a stratégiai ágazatokban pedig meg kell őriznie tulajdonosi szerepét. Ezek nélkül elvész az alapvető egzisztenciális feltételek feletti demokratikus ellenőrzés. "A burjánzó kapitalizmus értelmetlenné teszi a demokráciát" - summáz Kovács, aki szerint az eddigi magyar kormányok mindegyike e nagy pénzügyi csoportok érdekkijárója volt. Nagy Ervin, a szervezet másik prominense hobbijából, a szőlészkedésből vezeti le, miért van szükség az értékelvű gazdaságpolitikára. "A hazai szőlők elöregedtek, de a jelenlegi buta támogatási rendszer csak francia nemesítésű szőlő telepítését támogatja. Ez azért hibás, mert egy Magyarországon termesztett chardonnay hiába bejáratott fajta a nyugati piacokon, nem lesz versenyképes egy franciával. Lehet, hogy az olaszrizling vagy a kéknyelű soha nem lesz versenyképes, de a magyar nemesítésű szőlők magyar értéket jelentenek, a nemzeti hagyomány részei, ezért támogatni kell őket, különben elvesznek."

A Jobbik szervezői szerint gazdasági megfontolásaikra elsősorban a vidéki kistermelők, kiskereskedők vevők, velük az országjárásaikon tartják a kapcsolatot. A szervezet aktivistái között viszont kevés a piacról élő vagy az oda pályázó személy: ők inkább társadalomtudományi vagy bölcsész szakos egyetemisták, közalkalmazottak. "A hátrány valójában előny - mondja Kovács Dávid, maga is történész, tanár szülők gyermeke. - Az, aki egy jó diplomával elmegy egy multinacionális vállalathoz, hiába van egzisztenciális biztonsága vagy karrierlehetősége, kihasznált ember, nincs ereje, ideje, hogy közösségi problémákról gondolkodjék. Azoknak, akik társadalomtudományi szakokra mennek, fontosabbak a közösségi értékek, nyitottabbak a társadalmi kérdések iránt, több időt szánnak a dolgok átgondolására."

Zöld út

A legutóbbi németországi választáson nyolc százalékot fialó alternatív politikai irányzat hazai helyzete sajátos. A szakértői anyagok készítéséből és alapítványi támogatásokból élő, egy-egy környezetvédelmi területre szakosodott környezet- és természetvédő civil szervezetek kínosan ügyelnek függetlenségükre, és óvakodnak a direkt (párt)politizálástól. Gazdaságpolitikai állásfoglalásaik elsősorban a fenntartható fejlődés témaköréhez kapcsolódnak. Viszonylag jól szervezettek, kapcsolatban állnak egymással, sokszor együtt buliznak. Rendezvényeiken - a tiltakozó akciótól a konferenciákig - egymást jól ismerő, néhány száz fős társaság tesz-vesz; a különböző környezetvédelmi, humánökológiai képzéseken keresztül sok egyetemista csapódik hozzájuk. A zöld szervezetek legfontosabb bázisa a helyi aktivisták hálózata, az öt-hat nagy országos szervezet folyamatosan segíti a helyi ügyekben mozgolódókat.

A szakosodott környezetvédő civil szervezetek közül három nagyobb készít gazdaságpolitikai elemzéseket. Az Energia Klub az augusztusi, johannesburgi Föld-csúcsra készített Jo´burg Memo kidolgozásában vett részt. A dokumentum a megélhetés jogának elismerését, a föld, a víz és a levegő felhasználásának regionális ellenőrzését, az ágazati politikák és egyáltalán a gazdasági, a szociális és a környezeti kérdések integrált kezelését szorgalmazza - mindezt a fenntartható fejlődés érdekében. A Környezetvédelmi Minisztériumot helyettes közigazgatási államtitkárral megajándékozó Magyar Természetvédők Szövetsége (a Föld Barátai elnevezésű nemzetközi hálózat tagja) a nemzetek feletti nagyvállalatok tevékenységének következményeiről, az európai integráció környezeti hatásairól és a fenntarthatóság fogalmáról ad ki hiánypótló "globalizációs füzeteket". A Bankwatch (Bankőr) a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank és az Európai Fejlesztési Bank befektetési politikáját és annak következményeit vizsgálja, azaz az adófizetők pénzét ellenőrzi. A szervezet elemzései szerint Magyarországon a harmadik világban megszokott, kirívó szociális és környezeti hátrányokat okozó beruházások nem történtek, a vasút elsorvasztásához viszont hozzájárultak e pénzintézetek.

Vállaltan "politizáló" zöld szervezet viszont a számos ökológiával foglalkozó nagyágyút soraiban tudó Védegylet és a Közép-Európai Egyetem körül mozgolódó Zöld Fiatalok (Zöfi).

"A zöld társadalomfilozófia nóvuma, hogy a gazdasági és társadalmi folyamatokat egységben kezeli" - mondja Boda Zsolt közgazdász, a Védegylet Gazdaság és társadalom című állásfoglalásának egyik szerzője. "Illúzió a piacok önállóságát feltételezni, a gazdaság bonyolult intézeti struktúrába van beágyazódva, csak erről hajlamosak vagyunk elfeledkezni." A Védegylet nem túl tetszetős kék füzetkéje szerint a piac a választás és vállalkozás szabadságának biztosítéka, az egyéni viselkedés hatékony ösztönzője, de nem több: nem lehet társadalmi modellként felfogni. A szabályozatlan piacgazdaság két súlyos következménye, hogy a piaci szereplők tevékenységük társadalmi és környezeti költségeit folyamatosan másokra hárítják, illetve hogy a piac önfelszámoló természetű: szükségszerűen monopóliumok jönnek létre, melyek megfojtják a versenyt. Ezért szigorú versenyszabályozásra, fogyasztóvédelemre, környezeti szabályozókra és szankciókra van szükség. A dokumentum elveti az állami újraelosztás vállalkozástámogató szerepét: "A gazdasági erőforrások állami átcsoportosítása csakis akkor kívánatos, ha közvetlenül irányul a közjó előmozdításával kapcsolatos célokra." Az adófizetők pénzéből a nem piacosítható tevékenységköröket kell finanszírozni: az oktatást, az egészségügyet, a természetvédelmet, az igazságszolgáltatást, a kultúrát. A szervezet a zöld adóreformot, az élőmunka adóterheinek csökkentését, a fogyasztás és a természeti javak használatának magasabb adóztatását, a "közösségi gazdálkodás" támogatását, a gazdasági befektetések és kormányzati döntések nagyobb nyilvánosságát szorgalmazza. A Védegylet egy-egy állásfoglalásának elkészítéséhez rendszerint tucatnyi neves szakértőt tud megnyerni. A szervezet eközben számos helyi szerveződéssel tart kapcsolatot (a pomázi beépítések ellen tiltakozóktól a Rákos-patak rehabilitációján dolgozókig), és segíti őket folyamatos jogi háttérmunkával.

"Számomra a zöld kapitalizmus lehetőségében a legizgalmasabb aspektus az, hogy elfogadjuk a piac kereteit, viszont végiggondoljuk, hogy mi vihető be a piacra, és mi nem. Elsősorban a természeti tőkéről és ennek tulajdoni oldaláról van szó" - vallja Csillag Gábor, a Zöfi szóvivője. A globális gazdaságnak két nagy kihívásra kell választ találnia. Újra kell fogalmazni azokat a tulajdonjogokat, melyek a jelenlegi értelmezés szerint mindenkit vagy senkit illetnek: az esőerdők kiirtása például megszűnhetne, ha a fakitermelő cégeknek a tulajdonosi jogaikat gyakorló indiánokkal kellene egyezkedniük. Ezenkívül a világnak át kell gondolnia azt is, mit ért ár és költség alatt: az árakba és bérekbe be kell építeni azokat a járulékos költségeket, amelyek a környezet bármilyen módosításakor keletkeznek. Véghezvihető-e a zöld paradigmaváltás még a természeti javak leromlása és a túlfogyasztás kialakulása előtt? El tudjuk-e kerülni a nyugati országok hibáit? - Csillag szerint ez a hazai piacgazdaság legizgalmasabb és leginkább húsba vágó kérdése. "A >>sokszínű természet - sokszínű társadalomtán jelszó, hanem az egész zöld gondolatfilozófia alapja" - mondja Csillag, aki szerint az ökológiai gondolat számos politikai filozófia és megoldási kísérlet gyűjtőpontja: ezért értelmetlen a jobb és bal vagy a liberális és konzervatív szembeállításban vizsgálni.

Fonyó Attila

Mi bajuk van?

A globalizációkritikus mozgalmak címszavakban

Baloldali kritikusok, kommunisták: a tőke kizsákmányoló természete, munkás-érdekérvényesítés hiánya

Anarchisták: az államhatalom maga általában, a rendőri erőszak konkrétan

Szakszervezetek: az ipar harmadik világba települése következtében fellépő munkanélküliség

Emberi jogi szervezetek: a gyermek- és rabszolgamunka, diktatórikus rezsimek multik általi támogatása

Szociális és egészségügyi szervezetek, a harmadik világ keresztény egyházai: a szegénység terjedése, szociális és egészségügyi kiadások megkurtítása

Zöldek: a gazdasági folyamatok káros ökológiai következményei

Pacifisták: háborúk, nemzetközi fegyverkereskedelem

Európai mezőgazdasági termelők: dömpingáruk, hagyományos tájvédő termelési módok és szubvenciók eltűnése

Fogyasztóvédők: nem lehet tudni, mit is eszünk valójában

Baszkok, kurdok, palesztinok: nemzeti függetlenségük hiánya

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control (OFAC), azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője (és egyebek mellett a titkosszolgálatokért, valamint a propagandáért felelős miniszter) is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor zuhant Magyarország nemzetközi megítélése ekkorát, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.