Már most is látszik a budapesti Városligetben az építkezések környezetkárosító hatása – erről szól Karácsony Gergely szerda reggel közzé tett videója.
A főpolgármester arról beszél, hogy az első perctől ellenezte, hogy ilyen nagy épületek kerüljenek a Városligetbe. Hatástanulmányok szóltak arról, hogy a beruházásoknak nagy a kockázata az ottani platánfákra nézve.
Most a Néprajzi Múzeum mellett álló fák elkezdtek fölülről kopaszodni. Aki ért a fákhoz, tudja, ilyenkor nagy a baj, ez a kiszáradás jele. Mindez pedig arra vezethető vissza Karácsony szerint, hogy a Néprajzi Múzeum építése húsz méter mély alap kiásásával kezdődött. Ez az alap pedig útját állja az áramló talajvíznek.
„Tudom, hogy az új épületek sokaknak tetszenek, mert tetszetősek, de ezek az épületek bárhol máshol is lehetnének” – érvel a főpolgármester. Szerinte a százéves fákban megtestesülő örökség olyan érték, amely csak azon a helyen érvényesül.
„Nem szeretném a Nemzeti Galériát a Városligetben. Nem szeretném, mert a Városliget igazi értékét nem az emberi alkotás, hanem a természet alkotása jelenti. Ezek a fák számomra értékesebbek bármilyen ember által épített épületnél, amely bárhol lehetne a városban. Maradjanak a fák a Városligetben, és maradjon a kultúra a Várban” – mondta Karácsony Gergely.