A vagyonát tavaly 138 milliárdról 264 milliárdra gyarapító és ezzel a hetedik leggazdagabb honfitársunkká előugrott Jászai Gellért irányítása alá néhány hónap múlva olyan részben vagy egészben állami cégek kerülnek, mint az európai katonai ipari óriás német Rheinmetall itteni két vegyesvállalata (lőszer-, illetve harcjárműgyártó), az európai Airbus és a magyar állam vegyesvállalataként működő helikopteralkatrész-gyártó vagy a kereskedelmi repülésben megkerülhetetlen földi kiszolgáló vállalat, az Aeroplex. És mindez éppen akkor, amikor a több mint duplájára emelendő védelmi költségvetésből vagy az EU euró-százmilliárdos fejlesztéseiből ömleni fog a pénz a cégcsoportba. Ne feledjük, Magyarország simán belement abba, hogy a NATO-tagországok 2035-ig az eddigi 2-ről a GDP 5 százalékára emelik védelmi kiadásaikat.
Mustra
A nemzetstratégiai jelentőségűnek nevezett együttműködést június 11-én jelentette be a tőzsdén forgó 4iG Nyrt. A meglehetősen bonyolult tranzakciósorozatban az állami (a Nemzetgazdasági Minisztérium felügyelete alá tartozó) N7 Holding Zrt. üzletel a 4iG űr- és védelmi technológiai leánycégével, a 4iG SDT-vel. Mégpedig úgy, hogy az állami óriás kilenc cégét, illetve résztulajdonát átpakolja az N7 Defence Zrt. néven alapítandó társaságba, a 4IG SDT pedig ez utóbbiban szerez 75 százalék plusz egy szavazatnyi részt úgy 80 milliárd forint körüli összegért. Az államnál maradnak meghatározó részek: a kapcsolódó telkek, épületek, s ezek használatáért bérleti díjat fizet majd a 4iG SDT. E részleges magánosítás keretében érintett cégek a már említetteken túl a Hirtenberger – egy korábban megvásárolt osztrák lőszergyártó –, a repülőgépek különleges felületkezelését végző Satys PSP, a vállról indítható gránátvetők csöveit készítő Dynamit Nobel, az igen jó nevű cseh Zbrojovka kézifegyvereit előállító Colt CZ Hungary, valamint a hagyományos állami katonai cég, az Arzenál Fegyvergyár, amely szintén a cseh társaság pisztolyait, gépkarabélyait készíti licenc alapján. Az N7-en keresztül az államnak jelenleg négy cégben (Aeroplex, Hirtenberger, Satys és Arzenál) van 100 százalékos tulajdona, a Rheinmetall-érdekeltségekben és a Colt CZ-ben 49, az Airbus vegyesvállalatban pedig 30 százaléka.
Nemzetközi verseny
Az NGM és a 4iG közös bejelentésekor nem ismertettek semmilyen vagyonértékelési adatot, a középértéken 80 milliárdos vételár még a korlátozott birtokjoggal együtt is igen baráti összegnek tűnik a hadieszközgyártás profitabilitásának ismeretében. Pusztán az érintett eszközök értéke inkább százmilliárdos nagyságrendnek tippelhető. Az ehhez hasonló üzleteknél azonban az ár meghatározásakor a következő évek várható forgalmi és nyereségadatait is nagy súllyal szokás számba venni. Nos, itt már sok kérdés vetődhet fel. A kilenc N7-társaság az Aeroplex kivételével mind veszteséges. A polgári repülők földi javítási kiszolgálását végző cég a legutóbbi beszámolója szerint 36,7 milliárdos árbevétel mellett 1,4 milliárdos üzemi eredményt ért el. Viszonylag stabilnak tekinthető a Magyar Honvédség katonai Airbusainak vásárlásával egybecsomagoltan létrehozott itteni alkatrészgyártó helyzete, már ha képes tartósan bekapcsolódni az anyacég nemzetközi gyártói láncába; mindazonáltal a tavaly 37 milliárdos árbevétele mellett a 2 milliárdos üzemi vesztesége figyelmeztető jel.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!