A magyar hadiipar részleges magánosítása

Katonás kiszervezés

Belpol

Kilenc állami, főleg hadiipari cég köt ki rövidesen a kormány által mára meghatározó méretűvé fel­duzzasztott 4iG Csoportnál. Az eddig államosító és mindent ellenőrző Orbán-vezetés hirtelenjében úgy találta, hogy az állam szakértelem híján nem annyira alkalmas a hadiipari cégek tulajdonlására.

A vagyonát tavaly 138 milliárdról 264 milliárdra gyarapító és ezzel a hetedik leggazdagabb honfitársunkká előugrott Jászai Gellért irányítása alá néhány hónap múlva olyan részben vagy egészben állami cégek kerülnek, mint az európai katonai ipari óriás német Rheinmetall itteni két vegyesvállalata (lőszer-, illetve harcjárműgyártó), az európai Airbus és a magyar állam vegyesvállalataként működő helikopteralkatrész-gyártó vagy a kereskedelmi repülésben megkerülhetetlen földi kiszolgáló vállalat, az Aeroplex. És mindez éppen akkor, amikor a több mint duplájára emelendő védelmi költségvetésből vagy az EU euró-százmilliárdos fejlesztéseiből ömleni fog a pénz a cégcsoportba. Ne feledjük, Magyarország simán belement abba, hogy a NATO-tagországok 2035-ig az eddigi 2-ről a GDP 5 százalékára emelik védelmi kiadásaikat.

Mustra

A nemzetstratégiai jelentőségűnek nevezett együttműködést június 11-én jelentette be a tőzsdén forgó 4iG Nyrt. A meglehetősen bonyolult tranzakciósorozatban az állami (a Nemzetgazdasági Minisztérium felügyelete alá tartozó) N7 Holding Zrt. üzletel a 4iG űr- és védelmi technológiai leánycégével, a 4iG SDT-vel. Mégpedig úgy, hogy az állami óriás kilenc cégét, illetve résztulajdonát átpakolja az N7 Defence Zrt. néven alapítandó társaságba, a 4IG SDT pedig ez utóbbiban szerez 75 százalék plusz egy szavazatnyi részt úgy 80 milliárd forint körüli összegért. Az államnál maradnak meghatározó részek: a kapcsolódó telkek, épületek, s ezek használatáért bérleti díjat fizet majd a 4iG SDT. E részleges magánosítás keretében érintett cégek a már említetteken túl a Hirtenberger – egy korábban megvásárolt osztrák lőszergyártó –, a repülőgépek különleges felületkezelését végző Satys PSP, a vállról indítható gránátvetők csöveit készítő Dynamit Nobel, az igen jó nevű cseh Zbrojovka kézifegyvereit előállító Colt CZ Hungary, valamint a hagyományos állami katonai cég, az Arzenál Fegyvergyár, amely szintén a cseh társaság pisztolyait, gépkarabélyait készíti licenc alapján. Az N7-en keresztül az államnak jelenleg négy cégben (Aeroplex, Hirtenberger, Satys és Arzenál) van 100 százalékos tulajdona, a Rheinmetall-érdekeltségekben és a Colt CZ-ben 49, az Airbus vegyesvállalatban pedig 30 százaléka.

Nemzetközi verseny

Az NGM és a 4iG közös bejelentésekor nem ismertettek semmilyen vagyonértékelési adatot, a középértéken 80 milliárdos vételár még a korlátozott birtokjoggal együtt is igen baráti összegnek tűnik a hadieszközgyártás profitabilitásának ismeretében. Pusztán az érintett eszközök értéke inkább százmilliárdos nagyságrendnek tippelhető. Az ehhez hasonló üzleteknél azonban az ár meghatározásakor a következő évek várható forgalmi és nyereségadatait is nagy súllyal szokás számba venni. Nos, itt már sok kérdés vetődhet fel. A kilenc N7-társaság az Aeroplex kivételével mind veszteséges. A polgári repülők földi javítási kiszolgálását végző cég a legutóbbi beszámolója szerint 36,7 milliárdos árbevétel mellett 1,4 milliárdos üzemi eredményt ért el. Viszonylag stabilnak tekinthető a Magyar Honvédség katonai Air­busainak vásárlásával egybecsomagoltan létrehozott itteni alkatrészgyártó helyzete, már ha képes tartósan bekapcsolódni az anyacég nemzetközi gyártói láncába; mindazonáltal a tavaly 37 milliárdos árbevétele mellett a 2 milliárdos üzemi vesztesége figyelmeztető jel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.