Keleti Hawaii – Milliárdos veszteség a külügy kereskedőházánál

  • Böszörményi Jenő
  • 2015. július 2.

Belpol

Milliárdos almaüzlet, százmilliók reklámra, szakértőkre, tanácsadásra, berendezésre, valamint a hatszorosára növelt személyi állomány bérköltségére. Kimagasló a tavalyi vesztesége a keleti/déli nyitás zászlóshajójának szánt Magyar Nemzeti Kereskedőháznak.

A társaság beszámolóját böngészve rögtön szemet szúr a Külgazdasági és Külügyminisztérium közel százszázalékos tulajdonában álló Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) által igénybe vett szolgáltatások horribilis, 1,6 milliárdos tétele. A kereskedőház tavaly 739 milliót költött szakértői szolgáltatásokra, amiből 504 millió ment a társaság által megnyitott 24 „külképviseleti iroda” költségére. Mindmáig homály fedi, hogy a kereskedőház – többnyire magas állami részvétellel – szerte a világban elindított fiók-kereskedőházait milyen konstrukcióban és kik működtetik, és hogy ebben mennyi a magyar állami pénz. A már most félmilliárdot meghaladó költségek a hálózat bejelentett bővítésével vélhetően csak emelkedni fognak. Tevékenysége támogatására a cég további 235 milliót fizetett „PR-, kommunikációs, üzletviteli, jogi, kereskedelmi és egyéb tanácsadásra”, amelyet kiegészít még a „hirdetésre, reklámra és propagandára” fordított további 281 milliós összeg.

false

A beszámoló dokumentumaiból alig valami derül ki az MNKH Quaestorhoz fűződő kapcsolatairól. „Pénzügyi, befektetési szolgáltatási díjként” a cég 18,2 millió forintot számolt el tavaly, ebben azonban benne van a főszámlákat vezető bank díja is, így csak feltételezhető, hogy a Quaestornál vezetett értékpapírszámlán tartott 3,8 milliárdos állampapír-állomány fialtatásáért a Quaestornak fizetett díjak, jutalékok is sokmilliós költséget jelenthettek. A kereskedőház pénzszámlát is vezetett a Quaestornál, amelyen 2014 végén 16,5 millió forint várta a végzetet.

Arról, hogy a kereskedőház mennyit bukott a Quaestornál tartott tőkéjének idő előtti kivonásával, illetve azzal, hogy állampapírjai helyett – szabálytalanul – készpénzt kapott vissza, a beszámoló nem ad egyértelmű eligazítást. Ami tény: a cég értékpapír-befektetései összességében ugyan 2014-ben is nyereséget termeltek, a papírok beváltása már korántsem sikerült olyan fényesen: az „értékesítés, beváltás árfolyamvesztesége” 88 millióra rúgott, amit bár 38 millió forint árfolyamnyereség kompenzált, mégis elhibázott befektetési politikát jelez.

További érdekesség – és a quaestoros szál szempontjából sem érdektelen –, hogy a 9,3 milliárdos tőkével kistafírozott kereskedőházat további 5 milliárdos hitellel volt kénytelen megtámogatni a Külügyminisztérium. Ez feltehetően a tavalyi almaüzlethez köthető (az orosz embargó és a rekordtermés miatt az MNKH majd’ 100 ezer tonna ipari és étkezési almát vásárolt fel milliárdos nagyságrendben), ám a cégnek eközben jelentős pénzeszköze állt a Quaestornál – elvileg – likvid állampapírokban. Nehezen érthető, miért kellett a milliárdokban úszó cégnek még hitelt is felvenni, kivéve persze, ha a likvid pénzeszközök mégsem bizonyultak könnyen hozzáférhetőnek.

A kereskedőház munkatársai nem panaszkodhatnak: az átlagfizetés a cégnél havi 620 ezer forint; a bérköltség így – 90 fős személyi állomány mellett – összesen 668 millió volt tavaly. Kerekes György korábbi és Ducsai-Oláh Zsanett jelenlegi vezérigazgató 1,8 milliós, a Szijjártó Péter futsalos csapatából igazolt Kun Gábor vezérhelyettes korábban 850 ezres, ma már 1,3 milliós fizetése persze kiemelkedik az átlagból. Reprezentációra, üzleti ajándékokra, egyéb személyi kifizetésekre elment további 125 millió. A személyi jellegű ráfordítások így összességében – a járulékokkal együtt – meghaladták az 1 milliárd forintot. Mindezen felül utazásra 86 milliót, üzemanyagra 10 milliót fordítottak.

A kereskedőház méltó helyet keresett és talált magának: a társaság egy új építésű, öt éve átadott, Ipar utcai „A” kategóriás (fitnesz- és wellnessrészleggel ellátott) luxusirodaházban bérel irodát, amelynek kipofozására az alapítás óta eltelt két évben 367 milliót költöttek: az ingatlanon végzett különféle beruházásokra összesen 166 milliót, az irodahelyiségek berendezésére, irodai felszerelések, gépek vásárlására pedig még 201 milliót. És ebben még nincs benne a bérleti díj, ami tavaly 79 millió forintot kóstált (s feltehetően ezt fejeli még meg a 26 milliós üzemeltetési, karbantartási költség is).

A fent részletezett költségek mellett a cég nettó árbevétele viszont nem érte el a 430 millió forintot (72 millióért adtak el magyar gyapjút például Kínába, de üzleteltek orosz, azeri, szerb és indiai partnerekkel is), így tehát nem csoda, hogy vállalkozási tevékenységének eredménye 2,6 milliárdos veszteséget mutat. Ezt ugyan részben szépíti az a hozam, amit a cég milliárdos tőkéjének bankbetétekben és állampapírokban tartott milliárdjai után könyvelhettek el, de a Magyar Nemzeti Kereskedőház két év alatt így is elveszítette 9,3 milliárdos saját tőkéjének több mint egynegyedét.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.