„Megalázó, aljas és hazug módon rémhíreket terjesztenek az MPE Humánszolgáltató Központról. Arra kérek mindenkit, hogy ezeknek ne adjon teret. Embereket csalnak el a szolgáltatótól, az ellátottaknak és a rendszernek ez nehézséget jelent. Azért hívtam el az ügyvezető és a lelkész urat, számoljanak be a fejleményekről, hogy ennek mielőbb elejét vegyük” – ezzel a nem szokványos bevezetővel kezdte Battonya független, de a Fidesszel szimpatizáló polgármestere, Mákos Árpád a május végi képviselő-testületi ülést.
A Narancs nyomtatott és online kiadásában is többször foglalkoztunk azzal a hazai viszonyok között méretesnek számító intézményrendszerrel, amelyet békéscsabai központtal és önálló egyházi jogi személyként épített fel a pünkösdi egyház keretein belül a Közösségi Misszió (KM). A KM két volt vezetője jelenleg vádlott különösen nagy értékre elkövetett költségvetési csalás és pénzmosási ügyben, az ügyészség szerint a kárérték meghaladja a 17 milliárd forintot. Nem sokkal az ő 2022. tavaszi letartóztatásuk után megszűnt a KM, amelyhez korábban sok más intézmény mellett a Humánszolgáltató Központ (HK) is tartozott (lásd például: És tényleg a fejükre omlik, Magyar Narancs, 2022. június 30.). A KM-es intézményrendszert saját irányítása alá vette a pünkösdi egyház, és átnevezte MPE Dél-alföldi Intézményműködtető Központtá (MPE–DAIK). Utóbbi helyettes vezetője, egyben szakmai irányítója Wengerter Bernadett lett, akiről több forrásunk állítja, kész csoda, hogy nem lett ő is gyanúsított a KM-hez köthető büntetőeljárásban.
Wengerter 2025 márciusában hirtelen távozott az MPE–DAIK-tól két kollégájával, Puju Jánossal és Pál-Árgyelán Elvirával egyetemben. Puju korábban a Békés megyei önkormányzat fideszes frakcióvezetője, egyben Simonka György volt kormánypárti parlamenti képviselő kabinetvezetője volt. Pál-Árgyelán Elvira Simonka rokona, és 2014-ben, Simonka után ő lett Pusztaottlaka polgármestere tíz éven át.
Az MPE–DAIK-nál dolgozók állítása szerint a pünkösdiek egyházvezetése jó ideig elnézte vagy nem vette észre, hogy a „céghez” azon újonnan került munkatársak, akik közel álltak Wengerterékhez, esetenként jóval magasabb fizetést kaptak, mint a hasonló beosztásban és régebb óta ott dolgozók. Számos rég ott dolgozó vagy jól teljesítő munkatárstól is minden szívfájdalom nélkül megvált az új vezetés. Az újak közül többen, így mások mellett Wengerter testvére és testvérének az élettársa új Kia, Skoda, Volvo vagy éppen Ford szolgálati járműveket kaptak, amelyeket nem feltétlenül csak a munkájukhoz használtak.
Wengerterék gyors és minden hivatalos indoklást nélkülöző idei távozása a Magyar Pünkösdi Egyház kötelékéből kérdéseket vetett fel, s ezek egy része máig megválaszolatlan. Érdeklődésünkre azt a választ kaptuk, hogy Wengerter „távozása belső munkáltatói megállapodás alapján történt”. Ugyanakkor hozzátették, a pünkösdiek jelenleg belső vizsgálatokat folytatnak az MPE–DAIK-nál, „amelyek célja a múltbeli működés teljes körű áttekintése. A vizsgálatok lezárultáig részletekbe menő tájékoztatást nem áll módunkban adni. Az esetleges további intézkedések szükségességét és formáját a vizsgálati eredmények fogják meghatározni”.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!