Kétszeresére nőtt a kapcsolati erőszak áldozatainak száma, gyakoribb lett a nők ellen elkövetett szexuális erőszak

  • narancs.hu
  • 2024. április 2.

Belpol

Varga Judit minisztersége idején.

Bár a kormány jól hangzóan azt kommunikálja, hogy szigorúbban lép fel a nők elleni erőszakkal szemben, az Átlátszó által a rendőrségtől kikért adatok alapján az látszik, hogy a helyzet továbbra sem javul Magyarországon

azóta, hogy a kormány az Isztambuli Egyezmény előírásai helyett saját megoldásokkal védené a nőket – írja a lap.

Még februárban adott be közérdekű adatigénylést az Átlátszó az Országos Rendőr-főkapitánysághoz (ORFK), hogy kiderüljön, hogyan alakultak az elmúlt 5 évben a kapcsolati és szexuális erőszak adatai. Most kaptak csak választ, ám abból világosan látható, hogy 

5 év alatt a kapcsolati erőszak bűncselekmények áldozatainak száma duplájára nőtt.

Míg 2019-ben 361 nő és csupán 32 férfi vált a hatóságok által is regisztrált módon kapcsolati erőszak áldozatává (nem ennyi a tényleges áldozatok száma, csupán ennyi sértett tett bejelentést a rendőrségen úgy, hogy amiatt eljárás is indult), addig 2023-ban 702 nő és 81 férfi esetében történt ugyanez.

Varga Juditot 2019-ben nevezték ki igazságügyi miniszterré, posztjáról 2023-ban mondott le. Ebben az időszakban tendenciózusan nőtt a szexuális erőszak-ügyek száma is: nők esetében az 5 év alatt 189-ről 301-re, férfiak esetében 51-ről 68-ra.

Míg a szexuális kényszerítés, mint bűncselekmény miatt pedig az alábbi módon alakultak a számok:

  • 2019: 46 női és 10 férfi sértett
  • 2020: 79 női és 17 férfi sértett
  • 2021: 66 női és 8 férfi sértett
  • 2022: 102 női és 8 férfi sértett
  • 2023: 62 női és 11 férfi sértett

Az elkövetők mindhárom bűncselekménytípus esetében döntő többségében férfiak voltak.

Az Átlátszó a rendőrségtől kapott adataiból az látszik, hogy kapcsolati erőszakkal összefüggésben 2023-ban 783 sértettet és 640 elkövetőt tartott nyilván a rendőrség, szexuális erőszaknál ugyanez az arány 369 és 362. Tavaly a rendőrség 73 szexuális kényszerítéssel összefüggő sértettet regisztrált nyilvántartásában, az elkövetők száma pedig 60 volt. Az elkövetők és a sértettek száma közötti eltérést az magyarázhatja, hogy egyes elkövetők egy éven belül több személy ellen is elkövették a bűncselekményt, így például a házastársuk és a gyermekük sérelmére is – jegyzi meg a lap.

A rendőrség által kiadott adatokból az is kiderül, hogy az elmúlt öt évben a három bűncselekménytípus miatt indított büntetőeljárások alig harmada (29 százaléka) végződött vádemeléssel.

A leggyakoribb végkifejlet a nyomozás megszüntetése volt, amire többek közt akkor kerül sor, ha a nyomozóhatóság azt állapítja meg, hogy nem történt bűncselekmény, vagy a rendelkezésükre álló adatok alapján nem állapítható meg, annak elkövetése – az ügyek 52 százaléka ebbe a kategóriába esik.

Az eljárások 15 százaléka végződik a feljelentés elutasításával, amire akkor kerül sor, ha pl. hiányzik a bűncselekmény gyanúja, vagy a feljelentett cselekményt már elbírálták jogerősen.

Míg tényleges vádemeléssel a szexuális erőszakkal összefüggő bűncselekményekben indított nyomozások 34 százaléka zárult 2019 óta, kapcsolati erőszak esetén ez az arány 27,5 százalék, szexuális kényszerítésnél pedig mindössze 24,4 százalék.

Magyarország 2014. március 14-én írta alá az Isztambuli Egyezményt, annak ratifikálása azonban a mai napig várat magára.

Varga Judit a múlt héten több alkalommal is részletekbe menően számolt be – pl. Hajdú Péternek a Frizbi című műsorban – arról, házassága idején milyen módokon bántalmazta őt akkori férje, Magyar Péter.

2019-ben még "politikai hisztinek" titulálta az egyezményt. Úgy nyilatkozott

A nők helyzete a legjobb állapotban van Magyarországon, nem kell választani a család és munka között, a kormány fellép a családon belüli erőszak ellen is."

Az adatok nem épp ezt mutatják. Mondjuk Varga helyzete sem...

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.