Ki segít azoknak, akik segíteni próbálnak?

Belpol

A kormány nemcsak elhanyagolja a legszegényebbeket, hanem bűnbakot csinál belőlük, és minden adománygyűjtő akció csak „ragasztószalag a lőtt sebre” – hangzott el a Wesley Főiskolán rendezett panelbeszélgetéseken.

A Republikon Intézet két beszélgetést is szervezett a Wesley János Főiskolán arról, hogy milyen állapotban vannak a hazai szociális segítőszakmák, azok intézményei és gyakorlói. A rendezvény ürügyét természetesen az Iványi Gábor vezette Magyar Evangélikus Testvérközösség intézményeinek kivéreztetése jelentette. Az Oltalom Karitatív Egyesületnek és MET-nek több alkalommal is gyűjtöttek civilek, a jótékonysági és szociális intézmények azonban folyamatosan pénzügyi problémákkal küzdenek. Lehet-e ezen változtatni – és ha igen, hogyan fogjunk hozzá?

Iványi Gábor a nyitóüzenetében úgy fogalmazott, több évtized alatt megtapasztalta, hogy gyakran a nem keresztények végzik a rászorulók megsegítésének oroszlánrészét, ők pedig „azokkal foglalkoztak, akik másoknak nem kellettek”, hajléktalanokkal, betegekkel. Harminc éve működik a Fűtött Utca, a kórházban ötvenegy ágyon zajlik ápolás. Sosem bővelkedtek, de az egyházügyi törvény meghirdetése előtt jól működött a munka, azóta viszont annak ellenére sem nyerték vissza a jogaikat, hogy az Alkotmánybíróság 2011-ben nekik adott igazat. Azóta többször változott az egyházügyi törvény, „ha kiderült, hogy épp megfelelnénk, mindig jött egy újabb változtatás.”

Az első blokkban politikusok vettek részt, akik mindent átfogó megoldást nem adtak a problémára, ám megígérték, hogy egyszer majd fognak. Sebők Éva, a Momentum politikusa úgy látta, ellenzékiként egyedül abban bízhat, hogy helyi eredményeket tudnak kikényszeríteni a hatalomnál, egy-egy szociális jellegű intézkedésnél többet nem várhatunk. Kunhalmi Ágnes úgy vélte, ennél többet is tehetnek. „A 18. kerületi Wesley Kincsei iskolában száznyolcvan fiatal tanul, az itt végzett munka nélkül ezek a gyerekek elvesznének egy ilyen külvárosi kerületben.” Az önkormányzat úgy segít, ahogy tud: ingyen odaadták az épületet, támogatják a rezsiszámlákat, és hárommillió forinttal szálltak be a bérek fizetésébe. „Mi a teendő? – tette fel a kérdést. –

Az, hogy a következő önkormányzati választáson megőrizzük a már megnyert településeket, és újabb fideszes önkormányzatokat fordítsunk át”

– mondta, hozzátéve, hogy az ellenzéki politikának meg kell mutatni, hogy az ő közösségüknek fontos a szolidaritás.

Szabó Tímea egymás után sorolta a példákat, amelyek szerint a kormány Európában példátlan módon magára hagyta a szociális szférát, és felidézte azt is, amikor a legszegényebbeknek szánt 100 millió forintot átcsoportosította a Tour de Hongrie megszervezésére. „Amikor a Covid idején minden egészségügyi dolgozó kapott ötszázezer forintos bónuszt, azért küzdöttünk, hogy a szociális dolgozóknak is járjon. Ebben nem jártunk sikerrel. Karácsony Gergely önkormányzata azonban támogatta a budapesti szociális dolgozókat.”

Arató Gergely, a DK árnyékkormányának tagja úgy fogalmazott, hogy a szociális kérdés az egyike azoknak, amelyekkel kapcsolatban „az ellenzéki politikus tehetetlenséget érez”, hiszen tudják, hogy az időnként megszervezett adománygyűjtő- és figyelemfelhívó akciók nem oldják meg a problémát. Szerinte a szociális rendszer törvényi és jogi keretei nem voltak elég stabilak ahhoz, hogy megmaradjon, ezért a Fidesz kormányzása után alapjaitól kell majd újrateremteni.

„Az elhallgatás, az elnémítás, a társadalom kegyetlenségre való nevelése az állam politikája”

– mondta. „Sokkal több embert érint a szegénység és a kiszolgáltatottság, mint gondoljuk, de a kormány nem akarja látni a szegényeket, nem akarja elismerni a létezésüket.”

Azzal kapcsolatban, hogy mi lenne az első számú legfontosabb intézkedés a szociális szféra szempontjából, Sebők Éva a szociális dolgozók béremelését, Kunhalmi Ágnes a garantált megélhetési minimum bevezetését, Szabó Tímea a feltétel nélküli alapjövedelmet említette, Arató Gergely pedig azegész szociális rendszer újraépítését. 

A beszélgetés vége felé a közönségben helyet foglaló egykori MDF-es politikus, Herényi Károly, aki ma az Oltalom Alapítványban dolgozik, arra kérte a jelenlévő politikusokat, hogy adjanak írásos garanciát arra, hogy kormányváltás után visszaállítják az egyházi státuszokat és felkarolják a szociális célokat. Kunhalmi Ágnes és a többiek ezt gond nélkül megígérték – bár arról mindenki illedelmesen hallgatott, hogy ez valószínűleg nem holnap, de nem is a következő ciklusban fog megtörténni. 

A rendezvény második panelbeszélgetésében mélyebb rétegeibe hatoltak a kérdéskörnek.

Farkas Barnabás, az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője nem volt derűlátó, amikor a szegénység és hajléktalanság politikai megoldásairól beszélt: „Minden kormánynál kimaradt, hogy a hajléktalanokkal foglalkozzanak” – mondta, vádolva a szocialista és liberális kormányokat is. Elmondta, hogy amikor huszonöt éve elkezdte a munkát Iványi Gábor egyesületében, a fűtéssel, az ellátással, a férőhellyel „baj volt, és most már „a dolgozók fizetésével is.” Amit így tenni tudnak, az csak tűzoltás, megoldást nem találnak.

Még szkeptikusabb volt a politikával szemben Donáth László lelkész, aki szerint „szükséghelyzetben vagyunk", a politikusoknak nem szép beszédeket kell tartaniuk, hanem „meg kell halni” a hazáért, hiszen jelenleg egy ország él az 1993-as szociális törvény színvonala alatt.

„Ha valaki utánuk jön – mondta a Fideszt leváltani akarókra célozva –, nincs bennük bizalmam.” 

Herczog Tamás közgazdász szerint a kormánynak „el kellene ismernie, hogy felelősséggel tartozik minden állampolgár iránt, és ebbe a szegények is beletartoznak”, erre azonban szemlátomást nem hajlandó. Pedig mindennél fontosabb lenne, hogy mindenki, aki szociális munkával akar foglalkozni, legyen egyház, önkormányzat vagy civil szervezet, kapjon támogatást, a kormány pedig egyeztessen velük, és idővel a jogszabályok színvonala is javuljon.

Pikó András józsefvárosi polgármester szerint nem véletlen, hogy kivéreztetik a civil segítőket. „Ez egy politikai merénylet” – mondta. „Mivel a probléma politikai jellegű, a válasznak is annak kell lennie.” Később azt is elmondta, a kormány tudatosan teremt nyomort és szegénységet a VIII. kerületben, hogy a hajléktalanok és a szegények láthatók legyenek az utcán, akik ellen gyűlöletkampányt lehet indítani. „Ennek a célpontja nem a jól szituált középosztály, nem ők fognak felháborodni, mi együttérzünk. Hanem az, akinek csak kicsivel van több, és a hajléktalanoktól félti a kuporgatott vagyonát.”

Pikó szerint az ellenzéki vagy független önkormányzatoknak nem szabad felmenteniük magukat azzal, hogy „eszköztelenek”, még akkor sem, ha „a problémák nagyságához képest az eszközeink kevesek.” Elmondta, hogy Józsefváros többet fizet be a közösbe, mint amennyit kivesz onnan: „nettó befizetői vagyunk” az államnak.

„Az önkormányzatoknak az állam helyett a normalitást kell felmutatni, hogy van egy olyan közszféra, ami úgy működik, ahogy kell” – vélekedett, és hosszasan sorolta a példákat a kerületből: a VIII. kerületi önkormányzat már 500 millió forintra emelte az igényelhető támogatások összegét, bevezették a lakhatási támogatást, több mint 200 önkormányzati lakást újítottak fel, és amit nem tudtak, azt értékesítették és a befolyó összeget a lakhatási programra fordították. Pikó elmondása szerint megszüntették a szegregált cigány óvodákat, és minden gyerek ugyanabban az óvodai nevelésben részesül, beleértve az idegennyelvű élménypedagógiát, művészeti és kézműves órákat.

A beszélgetésben arról is szó esett, milyen károkat okoz a szociális ellátórendszert érintő kiszámíthatóság hiánya. Farkas Barnabás szerint a MET intézményei nem tudnak működni, ha a dolgozók nem kapnak bért, a szociális dolgozók ráadásul a többieknél is hamarabb égnek ki. „Ha az egészségügyre és az oktatásra már fordítottak pénzt, akkor valami csepeg nekünk is” – mondta. A normatív támogatás tizedike körül szokott érkezni, de mostanában nem kell izgulni: „Amióta nem kapunk fizetést, legalább nem görcsölünk, hogy megérkezik-e, mert úgysem érkezik.”

L. Ritók Nóra szerint:

„A kiszámíthatóság azoknak is fontos lenne, akiken segítünk”

– és hozzátette: egy támogatás kimaradása, megvonása, felfüggesztése után mindent újra kell kezdeni, az elesettek pedig nem fognak hinni abban, hogy a sorsuk jobbra fordulhat. Az Igazgyöngy Alapítvány vezetője azt is elmondta, hogy most, amikor a kormány inkább az egyházakra bízza a szociális feladatokat, kiderült, hogy „ez is egy szakma”, amihez érteni kell, és az egyházi háttér nem feltétlenül pótolja a szakmai kompetenciát.

A beszélgetés végén az összes résztvevő egyetértett abban, hogy strukturális váltásnak, kormányváltásnak, a teljes rendszer reformjának kell végbemennie a változáshoz. Végül az is elhangzott, hogy mindehhez közös lap, közös média is kellene, hogy ezeket az ideákat „ne csak ilyen körben vitassuk meg.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.