A kórházigazgatók tömeges menesztése mögött két indok állhat, az intézmények adósságának növekedése vagy egy szerkezeti átalakítás előkészítése – mondta Kincses Gyula orvos, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) korábbi elnöke a Telexnek.
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, nem sokkal az Országos Kórházi Főigazgatóság vezetőjének elküldése után a Belügyminisztérium szerdán azt is bejelentette, hogy 14 kórházi vezetőt mentenek fel. Októberben a kórházi adósságok a szeptember végi 110 milliárd forint után elérték a 125 milliárd forintot, december végére pedig már a 135 milliárd forintot is meghaladhatja a tartozásállomány. Bár a kormány egy 90 milliárd forintos kórházkonszolidációval igyekszik rendezni az intézmények adósságát, hosszútávon ez sem oldja meg a kórházak anyagi problémáit.
Kincses Gyula szerint, ha a hiánnyal van a baj, azt vezetőcserével nem lehet megoldani, ahhoz mélyebb változásokra és több pénzre van szükség. Igaz, a kirúgásokkal lehet felelősöket keresni, és a politika fel tudja mutatni, hogy „fejek hullottak.” A MOK volt elnöke úgy véli, a példa nélküli felmentések másik oka az lehet, hogy a kormány rájött, nem halogatható az ellátórendszer szerkezetének átalakítása. A felmentett kórházigazgatók területi eloszlás alapján ugyanis leginkább a vidéki, kisebb intézményekhez kötődnek, és bár két fővárosi kórház vezetőjét is menesztették, esetükben a nyugdíjkorhatárra hivatkoztak.
A kormány célja Kincses Gyula szerint az lehet, hogy kisebb kórházakat vonjon össze és alakítson át járóbeteg-központtá, így optimalizálva a betegellátást.
Ehhez azonban nem idős, a kórházukhoz ragaszkodó, annak érdekeit védő vezetőkre van szükség, hanem fiatal, az ágazati vezetéshez lojális emberekre. A lap emlékeztetett, Takács Péter egészségügyi államtitkár már korábban is utalt arra, hogy strukturális változás jöhet az egészségügyben. Az államtitkár idén nyáron úgy fogalmazott, a nehézségek abból adódnak, hogy „a már említett, magunkkal cipelt szocialista intézményrendszert nem lehet lefedni humán erőforrással”.