Koalíció a budapesti közgyűlésben: Ráérős tempó

  • - besenyei -
  • 2006. november 16.

Belpol

Másfél hónap múltán megállapodni látszik az MSZP és az SZDSZ a fővárosi koalícióról. A biztos védekezésre épülő kivárásos taktika meghozta az eredményt: sovány döntetlenek születtek.
Másfél hónap múltán megállapodni látszik az MSZP és az SZDSZ a fővárosi koalícióról. A biztos védekezésre épülő kivárásos taktika meghozta az eredményt: sovány döntetlenek születtek.

"Kezdett már nagyon kínos lenni, hogy alig-alig van eltérés az álláspontok között, mégsem tudunk mit mondani, miért nem állapodunk meg" - adott hangot megkönnyebbülésének az egyik jövendőbeli fővárosi vezető. Elvileg 17-én aláírják a keretmegállapodást: a főpolgármesternek három helyettese, a közgyűlésnek az eddigi 22 helyett 15 bizottsága lesz, illetve a feladatok elosztására (meg a pozícióéhség kielégítésére) beiktatnak hét tanácsnoki posztot. (A városházi bizottságok közül ötöt az ellenzék, hetet a szocialisták, hármat a szabaddemokraták vezethetnek. Az ellenzék javaslatára létrehozzák a pénzügyi ellenőrző grémiumot is.)

Az események csak a múlt héten gyorsultak föl, miután több mint három hétig maguk a tárgyalások is szüneteltek. Ennek oka, hogy sem Demszky Gábor főpolgármesternek, sem Molnár Gyula budapesti szocialista elnöknek nem volt érdeke a mielőbbi megegyezés, annak ellenére, hogy - a kampányt is beleszámítva - hónapok óta nem működik a városházi apparátus, és már az alakuló közgyűlésnek le kellett volna osztania a feladatokat. A liberálisoknál az inkább presztízs-, mint valódi téttel bíró küzdelem egy közgyűlési mandátumért folyik, és Demszky nem kapkod: november végéig amúgy sincs meg a közgyűlési többsége a koalíciónak. Rajk László az SZDSZ-listán szerzett mandátumáról október végén mondott le, helyére a szabaddemokrata fővárosi választmány által jelölt Molnár Istvánt a főpolgármester nem akarta a frakcióban látni, így inkább kivárásra játszott. Egy hónap után automatikusan "ugrik egyet" a lista, és Geberle Erzsébet, Demszky favoritja juthatna be. Hacsak nem döntenek a szabaddemokraták - lapzártánk után - Székely Gábor, a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója mellett; ehhez viszont ki kell várniuk a 30 napot, Geberlének le kell mondania a fővárosi mandátumról, majd elfoglalni a Demszky által üresen hagyandó - és neki odaígért - parlamenti képviselői széket. Ezzel viszont könnyen kicsúszhat a koalíció a célul kitűzött november 30-i határidőből.

Molnár Gyulának ez nem lenne ellenére: őt saját türelmetlenebb párttársai vádolták meg azzal, hogy nem érdekelt a tárgyalások mielőbbi befejezésében. Az egyúttal XI. kerületi polgármester Molnár saját kerületében sem kötött még koalíciót, a többséginek számító vélemény szerint a közgyűlésben azért húzta az időt, mert a fővárosi szocialisták frakcióvezetői posztját csak a tárgyalások végéig tudja megtartani. "A Gyulának az lett volna az érdeke, hogy a télig helyzetben tudja magát tartani; jön-megy, nyilatkozik, és a pozíciók elosztásáig senki sem meri felütni a fejét, mint esetleges kihívója a január-februári tisztújításon" - elemzett a Narancsnak Molnár egyik bírálója. Molnárt végül a tárgyalások felgyorsítására presszionálták azzal, hogy bármi lesz is a végeredmény, a frakcióvezetői posztot két hét múlva mindenképpen át kell adnia Steiner Pál volt belvárosi polgármesternek.

A MSZP-ben kompromisszum köttetett a pozíciókat eddig uralók és a hatalmi monopólium megtörését célul tűző újak között. Utóbbiak vezéralakja Hagyó Miklós XII. kerületi elnök, korábbi energiaital-gyártó cégtulajdonos, akiről már korábban eldőlt, hogy Vajda Pál örökébe lépve a városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettessé avanzsál. Ide tartozik még a már említett Steiner, illetve Horváth Csaba, a volt II. kerületi polgármester. Horváth eredetileg helyettesi posztra pályázott, de végül csak tanácsnokként fejlesztheti a fővárost, mivel Demszky - a szocialisták által preferált négyhelyetteses rendszerrel szemben - ragaszkodott ahhoz, hogy 2 + 1 arányban osszák fel a területeket. A főpolgármester el akarta kerülni azt is, hogy a szociális-kulturális területért felelős helyettesnek Gy. Németh Erzsébet eddigi frakcióvezetőt delegálja a partner. (Vele állítólag személyes okok miatt nem kívánt volna együtt dolgozni.) A szocialista új hullámban is akadnak, akik nem repesnek az örömtől Gy. Németh helyettesi posztja okán, olyannyira, hogy a híresztelések szerint kitartásra biztatták volna Demszkyt saját pártjuk hivatalos véleményével szemben. Végül azonban győzött a politikai racionalitás.

Az SZDSZ-ben Demszkynek az eddigit is fölülmúló dominanciája várható a korábbinál jóval kisebb frakcióban: ha sikerül egykori helyettesét, Székelyt vagy akár Geberlét bevinni, ővé a túlnyomó többség. A főpolgármester-helyettesek közül a pozícióját egyedüliként megőrző Ikvai-Szabó Imre várhatóan nemsokára a pénzügyi-fejlesztési apparátust irányítja majd a Városházán. Utóda várhatóan John Emese, az Új Generáció (a liberá-lis ifjúsági szervezet) elnöke lesz. Mindketten Demszky mellett tűntek fel a kampányban a plakátokon, csakúgy, mint Bojár Iván András és Dancs Gábor, akik az SZDSZ tanácsnokaivá lépnek elő az ismeretlenségből. Utóbbi közlekedési posztjával különösebb probléma nem is akadt; korábban a Demszky-féle városvezetéssel erősen kritikus Bojár a kiemelt rendezvényeket szervezi majd. Némi pikantériát kölcsönöz a liberálisok belügyeinek, hogy a Demszkytől független belső ellenzéket ugyan mindössze ketten alkotják a frakcióban, de az egyik Lakos Imre fővárosi pártelnök, a másik pedig Bőhm András, az előző ciklus frakcióvezetője, aki egyúttal az SZDSZ országos tanácsának elnöke.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.