Tényleg népszerűbb lett az MSZP?

Korai pártöröm

Belpol

Öt ok, amiért illik kritikával kezelni a szocialista párt népszerűségének – hangsúlyozottan látszólagos – növekedését.

Az ország, egész pontosan az efféle finomságokra képes és hajlamos elemzők még mindig a május végén napvilágot látott közvélemény-kutatások (például ez) eredményein rágódnak. Miután ezek adatai legalábbis az olló szárainak szűküléséről, azaz a két nagy párt népszerűségének közeledéséről szólnak, az elemzés is két irányba mehet. Miért zuhant a Fidesz népszerűsége az MSZP közelébe, illetve valóban és érdemben növekedett-e a szoc.-pártra szavazni hajlandó választópolgárok száma? S ehhez még mellékesen adódna egy kérdés: vajon játszott-e bármilyen szerepet e fenti folyamatokban a legnagyobb baloldali ellenzéki párt utóbbi időben mutatott ügyessége, állhatatossága, hangsúlyos, értékelvű politizálása – illetve, miről is beszélünk itt összevissza, ezek nagyjából-egészében vett hiánya.

Míg a Fidesz erodálódása igen jól dokumentálható – s vele egy időben a preferenciájukban bizonytalanok, a nem szavazók, a politikai szisztéma népi részvétellel történő működtetése iránt teljesen közömbösek száma erőteljesen nő –, a szocialista párt esetében csupán enyhe növekedés mutatható ki a választói preferenciák tekintetében. No de miért is lenne ez másként? Alant öt pontban szeretnénk kimutatni, miért ringatnák magukat illúzióba, ha valóságosnak hinnék ama halvány rózsaszín árnyalatokban játszó világképet, amit most erősen megálmodni készülnek.


1. Jelen pillanatban még (közvélemény-)kutatói szempontból is bizonytalan, miért is esett vissza oly látványosan a Fidesz az elmúlt hónapban. Amíg nem készülnek a puszta pártpreferenciák felmérésén túlmutató, mélyebb felmérések, addig mi is legfeljebb találgathatnánk – az ezzel kapcsolatos vita számos blogon követhető, például itt. Vélhetjük tehát úgy, hogy a kormányoldal népszerűségének csökkenését az oligarchaügyek napvilágra kerülése, a romló gazdasági adatok és a gyengülő forintárfolyam, a már bevezetett és bevezetés alatt álló megszorítások, a Schmitt-ügy és annak otromba kezelése, netalán európai elszigetelődésünk, a Horthy-kultusz éledezése (sőt Nyirő-kultusszal való megfejelése), vagy az ügynökügy újbóli szőnyeg alá söprése, s legvalószínűbben valamennyi (e helyütt egyszerűen felsorolhatatlan) tényező egyelőre még ismeretlen (választóról választóra változó súlyú) kombinációja váltotta ki.

Egy azonban biztos: az MSZP-nek egyikhez sincs sok köze.

2. Egy ellenzéki párt tartósan növekvő népszerűségéhez, gondolnánk naivan, legalábbis szükséges volna mondjuk a még csak kéjes álmaikban létező jövőbeli kormányzásuk alapjainak kidolgozása. Ne adj’ isten alternatív kormányprogram, végső esetben eredményesen működő árnyékkabinet, napról napra és témáról témára előkerülő, értelmes megszólalásokban testet öltő határozott álláspontok, és érthetően tálalható koncepciók. Nos, ezeknek természetesen híre-hamva sincsen.

3. Az MSZP stratégiáját alighanem jól írja le az egykori zen buddhista mondás: „Ha elég ideig ülsz a folyóparton, előbb-utóbb elúszik előtted ellenséged hullája.” Bár nem szeretnénk belerondítani ebbe az alapvetően egészséges világlátásba, de azért megjegyeznénk, hogy a „hibázzon a másik"  stratégiája nem csupán a futballban unalmas, de nagyobb tömegű választó támogatását sem lehet általa elnyerni. Arról nem is szólva, hogy ha az a bizonyos ellenség bele is pusztul a nagy várakozásba, még simán támadhat új és veszélyesebb ellenfél a hátunk mögött.

4. A magyar választó szeretne határozott, valamiféle jelentéssel bíró arcokat is látni a választandó párt mögött – nos, ebből a szempontból sem kényezteti el őket a szocialista párt. Már akkor is nagyon meg kell magunkat erőltetnünk, ha legalább egy-két jól bevált, még elkoptatlan karakterű szocialista megmondóembert képzelünk magunk elé – és hát valljuk be, őket sem sokat hallani érdemi dolgokról nyilatkozni. Örvendetes dolog arról olvasni, hogy Orbán Viktor népszerűsége már Mesterházy Attiláéval vetekszik – de hát tudjuk, ez inkább a lefelé nivellálódás tipikus esete.

5. Ki ne tudná, az utóbbi hónapok sokat és durván faragtak Gyurcsány Ferenc amúgy is sokat tépázott renoméján – ami a mérések szerint nem tett túl jót kicsiny pártja népszerűségének sem. A szocialista párt támogatásának pár százalékos növekedése (most az összes megkérdezett tekintetében) éppen egybeesett a Demokratikus Koalíció összecsuklásával. De hát egy – és ráadásul csupán a választói viselkedés egyetlen dimenzióját mérő – adatból pusztán a balgák vonnának le mélyebbre ható következtetéseket. Lassan azonban azt is érdemes végiggondolni, hogy érdemes volna-e hangsúlyosan az ilyen finomságok iránt nem mindig fogékony választók tudomására hozni, hogy az MSZP egyáltalán nem Gyurcsány Ferenc pártja.

S akkor még nem is beszéltünk arról, hogy az állítólag felívelő grafikonok feletti örvendezés során hányszor siklik el a lényeg: a Fidesz, hitünk szerint erőteljesen antidemokratikus, a választói akarat sokszínűségét eltorzító irányba változtatta meg a választási rendszert – ám ennek következményével illik számolni, ha választást akar nyerni, de legalábbis a pártpreferencia-lista élére akar ugrani egy párt. A szavazók, már akik le akarják váltania az Orbán-kormányt, azt az erőt fogják preferálni, amelyik képes összefogni legalábbis a baloldalt – nos, az MSZP-ről jelenleg még ez sem gondolható.

Elképzelhető persze (hiszen fantáziánk nem ismer korlátokat), hogy mindezen fenntartások ellenére az MSZP népszerűsége mégiscsak erőteljesen, az ominózus statisztikai hibahatárokon messze túl is nő a közeljövőben – eme erősen hipotetikus esemény magyarázatát azonban a még a horizonton sem látszó csodák eljövetelében kell keresnünk.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.