Kórházak rangsora: A választás szabadsága

  • Mészáros Bálint
  • 2005. március 10.

Belpol

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) megkezdte az egészségügyi szolgáltatások minõségmérésére alkalmas indikátorrendszer kidolgozását. Elsõ lépésként közzétett a világhálón egy listát.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) megkezdte az egészségügyi szolgáltatások minőségmérésére alkalmas indikátorrendszer kidolgozását. Első lépésként közzétett a világhálón egy listát.

Ebből akár ki is derülhetne, hogy egy infarktus után a betegnek melyik kórházban van a legnagyobb (és a legkisebb) esélye a túlélésre. Az országosan összesített adatokból (www.oep.hu) sok minden megtudható a 2000-2003 között infarktus miatt ellátottak kórházi halálozásáról. Csak éppen az nem, hogy melyik kórházban dolgoznak jól vagy rosszul - az intézmények neve helyett ugyanis kódok szerepelnek. A laikus felhasználó így csak arról értesül, hogy például 2003-ban akkor volt az infarktus utáni túlélésre a legkisebb esélye, ha valamelyik városi kórházban kezelték (átlagosan 22 százalékos halálozási arány) - és akkor volt

a legnagyobb szerencséje,

ha éppen egy szanatóriumban tartózkodott, amikor a koszorúerében megállt a vérrög (2 százalék). Ami bizonyos: akut miokardiális infarktus miatt átlagosan minden ötödik ember hal meg a kórházakban.

De miért nem közérdekű adatok a gyógyulási esélyekre utaló információk? Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos a kórházak adatairól többször is véleményt nyilvánított; például a www.halapenz.hu ügyében hozott állásfoglalása szerint a honlap működtetése jogellenes volt ugyan, mert orvosok személyes adatait tartalmazta, viszont az indoklásban hangsúlyozta: a kórházak közfeladatokat látnak el, ezért a kezelésükben lévő és a tevékenységükre vonatkozó adatok közérdekűek, így többek között "az egészségbiztosítási pénztárral való finanszírozási kapcsolatuk" is. A publikált kimutatások pedig ugyanazokon a kórházi jelentéseken alapulnak (a beteg kora, neme, az ellátás alapjául szolgáló betegség, a végzett beavatkozások), amelyek alapján az OEP kiszámítja a térítést. Az tűnne tehát logikusnak, hogy a közpénzből fenntartott szervek földolgozta közérdekű adatok nyilvánosak lennének. Így a mostani rangsor is. A Narancs megkereste Péterfalvi Attilát, aki közölte: az ügyben már érkezett beadvány az adatvédelmi biztos hivatalához. Dózsa Csaba, az OEP főigazgató-helyettese lapunknak úgy vélekedett: a nyilvános alapadatokból komplex statisztikai módszerrel képzett mutatók teljes nyilvánosságáról azok előállítóinak van joga rendelkezni.

Más kérdés, hogy mire mennénk a kórházak nevével. Az OEP szándéka a lista közlésével eleve nem az volt, hogy

a nagyközönség orrára kösse,

betegség esetén melyik egészségügyi szolgáltatóhoz érdemes fordulni; infarktusnál ez legtöbbször nyilván nem is a beteg döntésén múlik. Dózsa Csaba az ellátás minőségétől független tényezők között említette a környezeti és beteg-eloszlási tényezőket. Kiszámíthatatlan, hova visznek több súlyos vagy reménytelen állapotú beteget: az is előfordul, hogy a súlyos eseteket áthelyezik olyan kórházakba, amelyek ezekre specializálódtak, és esetleg ott halnak meg. Sok a határeset is: minek számít, ha valaki közvetlenül a beszállítás után hal meg, vagy már a hazatérés után (a vizsgálat - a nemzetközi gyakorlathoz hasonlóan - a műtét utáni harminc napot vette figyelembe). Van továbbá egy-két olyan kórház, ahová állami pénzből a legdrágább eljárásokat is telepítették, nekik könnyebb jobb eredményeket felmutatni. A főigazgató-helyettes szerint azért sem lenne helyes már most publikálni a kórházak nevét, mert az ellátás minősége egy intézményen belül szakmánként is változhat: például a sebészeti ellátás eredményeiből nem következik a belgyógyászati kezelés színvonala, azaz nem lenne jó hamis színben feltüntetni teljes kórházakat. A közzétett mutatók arra viszont jók, hogy a sor végén állók megvizsgálják a módszereiket, esetleg lépéseket tegyenek, mondjuk a szakemberhiány megszüntetésére. Kérdésünkre, hogy ha az amúgy dicséretes önvizsgálatot mégsem követné változtatási szándék, milyen szankciókkal sújtják a kórházakat, Dózsa Csaba elmondta: az adatokat megkapják a szakkollégiumok, a tisztiorvosi szolgálat, a minisztérium, az esetleges szankciókról a közös elemzések után lehet dönteni. Az OEP egyelőre nem tervezi, hogy a finanszírozáson keresztül beavatkozzon.

A mutatókat a későbbiekben egyébként pontosítják, a torzító tényezőket kiszűrik, és így pár éven belül a közvélemény számára is alkalmasak lehetnek az összehasonlításra. További elemzéseket készítenek a tervezhető műtétek eredményeiről: például a szülésekről, a császármetszésekről vagy az ortopédiai beavatkozásokról; a sürgősségi ellátással szemben ez a terület valóban használhatóbb információkat adna a várható kezelésekről.

A kórházak rangsorolását alapvetően befolyásolja ugyanakkor az általuk szolgáltatott adatok megbízhatósága. Az OEP nem is csinál ebből titkot, honlapján lakonikusan közli: "Az indikátorok képzéséhez a rendelkezésre álló, finanszírozás alapjául szolgáló adatbázist használjuk, így az indikátorok eredményeit a magasabb bevételre törekvés miatti adattorzulások befolyásolhatják." Az aktív fekvőbeteg-ellátásban az egészségbiztosító ugyanis szolgáltatási csomagonként vagy ellátási epizódonként térít, tehát a kórház alapvetően abban érdekelt, hogy minél kevesebb vizsgálatot végezzen el minél kevesebből, viszont az OEP felé jelentsen mindent, ami az eszébe jut (beszélik, van olyan ispotály, ahol a belső használatban úgy különböztetik meg a fiktív és a tényleges vizsgálatokat, hogy mindig az utóbbiakat írják a nyilvántartások elejére). Ennélfogva egyáltalán nem biztos, hogy abba a kórházba nem érdemes menni, amelyikben a finanszírozási jelentés szerint sok a műtét utáni szövődmény - lehet, hogy azok nagy része hazugság.

Ez az a pont, ahol majdnem mindegy kezd lenni, hogy végül is oda van-e írva a rangsorban a kórházak neve. A betegellátás színvonalára vonatkozó, valóban adekvát következtetések levonására gyakorlatilag semmilyen reményünk nem lehet. Nem ezen a listán múlik az egészségügy reformja, a kórházak meg vagy változtatnak a gyakorlatukon vagy sem. A gyógyulási esélyeket addig is a rokonoktól, ismerősöktől szerzett információk, valamint a vakszerencse határozza meg.

Mészáros Bálint

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.