Közös listára terelte az ellenzéket az Országgyűlés

  • narancs.hu-MTI
  • 2020. december 15.

Belpol

Módosították a választási törvényt és egy sor egyéb, fontos jogszabályt.

Lelkesen szavaztak ma az Országgyűlés idei egyik utolsó ülésnapján, ahogy már reggel megírtuk, több döntáshozatalt is beterveztek a napra.

Ezek közül a legfontosabb az alaptörvény immár kilencedik módosítása, amely olyan dolgokat tartalmaz, mint például, hogy "az anya nő, az apa férfi", de ellehetetleníti a közpénzek lekövethetőségét is. Az alkotmányban ezentúl szerepel az is, hogy "védik a gyermek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogát, valamint biztosítják a Magyarország alkotmányos önazonosságán és keresztény kultúráján alapuló értékrend szerinti nevelésben való részesülését". A különleges jogrendnek - hat helyett - három esete lesz: a hadiállapot, a szükségállapot és a veszélyhelyzet. A módosítással mind a három esetben a kormányt ruházzák fel rendeletalkotási joggal, ezzel megszűnik az, hogy rendkívüli állapot idején a Honvédelmi Tanácsnak, szükségállapot idején pedig a köztársasági elnöknek van rendeletalkotási joga. A rendkívüli állapot helyébe a hadiállapot lép.

A választási szabályokon is változtattak, ez az országgyűlési választási listaállítást befolyásolja.

  • Az eddigi 27 helyett 71 egyéni jelöltre lesz szükség - legalább 14 megyében és a fővárosban - országos lista állításához már a következő parlamenti választáson.
  • A jogszabály rendelkezik az átjelentkezések miatt megnövekedett létszámú szavazókörökről és arról is, hogy kampánytevékenység esetén hogyan kell alkalmazni a közterület-használatról szóló jogszabályokat.
  • Az összegző módosító javaslat elfogadásával elhagyták a képviselők a törvényjavaslatból a szavazólapról történő képfelvétellel kapcsolatos rendelkezést, mivel magáncélra a hatályos törvények szerint is le lehet fotózni a szavazólapot.
  • Bár a törvényalkotási bizottság összegző módosító javaslatában szerepelt, végül a zárószavazás előtt kivették az indítványból 10 Pest megyei egyéni országgyűlési választókerület területének átszabását.

Utóbbi azért is érdekes, mert ezt a módosítás a Párbeszéd (Szabó Tímea) javaslatára került be a szövegbe, de a képviselők mégis leszavazták. A választókerületek átszabásáról azonban a választási törvény szerint még idén kell dönteni, úgyhogy ennek újraszavazására akár egy rendkívüli ülésnapra is szükség lehet.

Megszavazták:

  • egy a közszolgálatot átfogó kormányzati információs rendszer létrehozását.
  • Új törvényt hoztak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) személyi állományának jogállásáról, eszerint egy önálló, az egyéb jogállásoktól független egységes új szolgálati jogviszonyt hoztak létre, amely egyaránt vonatkozik a hivatásos és a kormányzati szolgálati jogviszonyban álló dolgozókra.
  • Módosították a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló jogszabályt.
  • Törvényt fogadott el az Országgyűlés a 2023-as veszprémi Európa kulturális fővárosa rendezvénysorozat eredményes lebonyolítása érdekében . A törvény megteremti a programsorozathoz kapcsolódó beruházások lebonyolításnak feltételeit. (Ilyen többek közt a  "kulturális negyed" infrastrukturális fejlesztése, a veszprémi Petőfi Színház komplex rekonstrukciója, a Csermák zeneiskola megújítása, a Püspökkert a zöldfelületi revitalizációja, az Eötvös Károly Megyei Könyvtár és a Laczkó Dezső Múzeum felújítása.)
  • Törvénycsomagot fogadtak el  a közigazgatási szabályszegési szankciókról szóló törvény január 1-jei hatálybalépésével összefüggésben.
  • Megszavazták, hogy egy új, nemzetközi érettségi bizonyítványt nyújtó, középfokú nevelési-oktatási intézmény és kollégium kezdheti meg működését Budapesten, az egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) Hűvösvölgyi úti épületében.

Szigorították az örökbefogadás szabályait:

  • Gyereket (a rokonok és a szülő házastársa általi örökbefogadás kivételével) csak házastársak fogadhatnak örökbe; illetve „a családpolitikáért felelős miniszter különös méltánylást érdemlő esetben hozzájárulhat az egyedül örökbe fogadni szándékozó személy örökbefogadásra való alkalmasságának gyámhatósági megállapításához.”
  • Vagyis ezentúl csak akkor fogadhat valaki örökbe egyedülállóként, ha Novák Katalin, mint családpolitikáért felelős miniszter hozzájárul ehhez.

Állami vagyontárgyak ingyenes átadásáről is döntöttek:

  • Állami tulajdonú ingóságok, a többi között hangszerek kerülnek ingyenesen a Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Énekkar és Kottatár Nonprofit Kft.-hez, valamint a Filharmónia Magyarország Koncert és Fesztiválszervező Nonprofit Kft.-hez.
  • A jogszabály emellett biztosítja állami tulajdonú ingatlanok és az azokhoz tartozó ingóságok ingyenes tulajdonba adását a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság részére kulturális, örökségvédelmi, oktatási és szakképzési közfeladatai ellátására.
  • Az esztergomi vár az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyéhez kerül, egy közparkot pedig Esztergom városa kap meg.
  • A soproni Esterházy-palota ismét megszerzi a kiemelt jelentőségű nemzeti vagyon minősítést.

Öt honvédelmi törvényt módosító változtatást is megszavaztak:

  • a Magyar Honvédség a parancsnoka döntésének bevárása nélkül segíthet a katasztrófavédelemnek mintegy száz fő igénybevételéig.
  • Ezentúl a honvédelmi miniszter által kijelölt összekötő segít a honvédelemben közreműködő szervezeteknek.
  • A változtatás pontosítja a biometrikus adatkezelés szabályait is.
  • A törvény érint vezetői illetményeket is, pontosítja a külföldi haderő magyarországi állomásozásáról szóló szabályokat, valamint a honvédség külföldi jelenlétéről szóló miniszteri beszámoló szabályait.

Két egyetem is alapítványivá tételéről is döntöttek:

  • Törvény hoztak a veszprémi Pannon Egyetem alapítványi fenntartásba kerüléséről, a jogszabály szerint 2021. szeptember 1-jétől a kormány által létrehozott közérdekű vagyonkezelő alapítvány gyakorolja a veszprémi székhelyű Pannon Egyetem alapítói és fenntartói jogait, biztosítja a működési feltételeket és az intézményfejlesztési célok megvalósítását, valamint végzi a vagyonkezelést.  
  • Megszavazták, hogy új nevet kap és alapítványi fenntartású lesz a Szent István Egyetem. A 2014-ben létrehozott Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ 2021. február 1-jétől beolvad a Szent István Egyetembe, és 2021. február 1-jétől Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem néven, a kormány által létrehozott közérdekű vagyonkezelő alapítvány fenntartásában működik tovább a gödöllői székhelyű Szent István Egyetem, amelybe idén augusztusban integrálták az Eszterházy Károly Egyetem gyöngyösi Károly Róbert kampuszát, a Pannon Egyetem Georgikon Karát, valamint a Kaposvári Egyetemet.

Megszavaztak mindezek mellett különböző  felsőoktatási szabálymódosításokat,  igazságügyi tárgyú törvényeken módosítottak; módosul 2021. január 1-jétől a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvény is: egyszerűbbé válik a médiatanács által kiírt médiaszolgáltatási pályázatok elbírálása, módosulnak a médiaszolgáltatási díj fizetésének szabályai. 2021. január 1-jétől a Magyarságkutató Intézet jogosult lesz régészeti feltárásra, és új törvényt hoztak a nemzeti mobil fizetési rendszerről. Döntöttek az illegális hulladéklerakás felszámolását célzó javaslatokról.

Figyelmébe ajánljuk