Nyeretlen kétéves az, aki a saját palackjait gyűjti és viszi vissza egy táskában. A többség zsákkal, kézikocsival, banyatankkal, de legalább két nagy SPAR-os szatyorral érkezik. A Blahán, a SPAR oldalában legalább működik a gép, a többi általunk megnézett rossz volt (Lidl: Blaha, Ferenciek tere; Lidl, Aldi: Szabad sajtó út).
Idősebb nő áll be mögém, megnyugtatom, hogy én valójában nem vagyok a sor része. Már volt itt, de hosszú volt a sor, mégis kár volt elmennie, mert most még hosszabb. Mindenki több szatyorral, zsákkal várakozik, talán csak egy fiú hozta a saját fogyasztását, a többiek biztosan gyűjtötték a magukét. A nő is. Azt mondja, napi egy-másfél órát gyűjt, jellemzően a belvárosi kukákból, abból összejön úgy 1500 forint. Nem sok, de egy meleg étel kijön belőle. Azt meséli, egy fickó szerint, ha hajnaltól estig csinálja az ember, megvan a napi 20 ezer forint is, de ezt nem nagyon hiszi el. S még ha így is lenne, kemény meló egész nap talpalni és keresgélni. A lakás elúszott egy hitel miatt, most egy nyugdíjasházban él, a rezsi elviszi a nyugdíj felét. Szóval kell valami plusz, és hát ez az a plusz.
Ez a REpont visszataszító. Valamikor egy szakadt kocsma volt itt, most sem sokkal jobb, húgyszag terjeng. A SPAR oldalsó bejáratán ki-kijönnek az alkalmazottak dohányozni, de oda se néznek a kígyózó sorra. Az épület előtt nagy halom összepréselt papír, a visszaváltó helyiség kicsi, egyetlen automatát állítottak be. Ha nem jó a palack, mert nem visszaváltható vagy összenyomták és nem sikerült újra visszafújni, -alakítgatni, nincs hová tenni. Van egy zsák a többi szelektívnek, de már mellette is gyűlnek a vissza nem vett dobozok és palackok. Az utcán tűz a nap, büdös van, kosz van, az emberek meg állnak sorba, hogy megkaphassák a jussukat – szemre két-háromezer forint értékű kupont. A kontrasztot végletekig erősíti a fűzöld Lamborghini, amely halkan végigsuhan a Márkus Emília utcán.
A piac
A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. sajtóközleményei szerint minden szuper, hiszen a magyarok szemléletváltáson mennek keresztül, pár hét alatt 143 millió dobozt, palackot vittek már vissza, s ezzel 7,2 milliárd forinthoz jutottak hozzá. Persze nem mellékes, hogy ezt a 7,2 milliárdot már valakik már előre kifizették valamilyen ital megvásárlásakor.
A rendszer arra épül, hogy az automaták felismerik az italosdobozokat, flakonokat, és szortírozva darálják le azokat, így sokkal hatékonyabb a darálék újrahasznosítása. A célok rendkívül ambiciózusak, hiszen a MOHU 90 százalékos visszavételi arányt sem tart lehetetlennek, ha a gépezet beindul. Ettől most még messze vagyunk. Ha a remek eredménynek mondott napi 6 millió visszaváltott palackkal számolunk, akkor ez egy év alatt 2,2 milliárd visszaváltott palack. Egy év alatt azonban ennél jóval több, 3,2 milliárd palack kerül forgalomba. Vagyis e csúcsra járatott tempóval 68 százalékos a visszaváltási arány – persze, ez sem rossz.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!