Kulturális hírek

  • 1997. október 23.

Belpol

CarraCarlo Carra (1881-1966), az olasz futurista és metafizikus festészet egyik legismertebb képviselőjének rajzaiból és nyomataiból látható kiállítás a Magyarországi Olasz Intézet szervezésében október 26-ig a Dorottya Galériában. Chilei Filmszakadás Abel Ferrara The Blackout (Filmszakadás) című filmjét, melyet nemrég a Titanic Fesztiválon Budapesten vetítettek, levették a santiagói Plaza Vespucio filmfesztivál műsoráról.
Hogy pontosan miért, arra kétféle magyarázat is adódott: a Porvenir de Chile (Chile jövője) nevű katolikus csoport - júniusban ez akadályozta meg Martin Scorsese Jézus Krisztus utolsó megkísértése című művének bemutatását - tiltakozott az amerikai filmben látható leszbikus szexjelenetek miatt, a fesztivál illetékesei szerint viszont a forgalmazó egyszerűen nem küldte el időben Chilébe a kópiát, ezért még a szokásos cenzori vetítésre sem került sor.

Jön a Prodigy Október 30-án a Budapest Sportcsarnokban lép fel a Prodigy, jelentették be a Multimedia Concerts sajtótájékoztatóján, ahol a konkrét információkkal minimum azonos hangsúllyal hangoztatták, hogy - a Pepsi Szigetre meghirdetett, majd elmaradt Prodigy-koncerttel szemben - ez tényleg meg lesz tartva, nem lehet lemondani, "tízszeres pönálét" kötöttek ki, sőt: ha az elővétel alapján úgy adódik, szó lehet egy második koncertről is, mondta a Narancs kérdésére a sajtótájékoztatót tartó Lakos György. A jegyek ára 2700 és 4000 Ft között lesz, a drágábbak szólnak az állóhelyekre - ha nem támogatná az eseményt a Ballantines, állítólag 7-8000 Ft-ot lettek volna kénytelenek elkérni. A Prodigy előtt DJ Budai mutatja be Techno-House Classics ´93-96 című új albumát. Egyúttal beharangozták a Multimedia többi őszi koncertjét is: Al Di Meola (PeCsa, okt. 24.), Megadeth (PeCsa, okt. 27.), Clawfinger (PeCsa, nov. 25.), Whitesnake (BS, nov. 30.).

McCartney, a klasszikus Megjelenését követően azonnal az amerikai klasszikus lemezek listájának élére ugrott Paul McCartney Standing Stone című nagyzenekari műve. A Beatles egykori basszusgitárosa egyébként a 60-as éveket idéző tumultus közepette dedikálta új lemezeit Londonban, a HMV egyik restaurált lemezboltjában - ugyanott, ahol 35 évvel ezelőtt Brian Epstein, a Beatles menedzsere átadta a zenekar demoszalagját George Martin producernek.

Két körkép "Azt hallottam, Budapesten / Megnyílott már a pokol / Vigyázzon kend, napam asszony / Nemsokára meglakol" - énekelte Dobó Katica Mezei Gyula és zenekara kíséretében Gárdonyi Géza és Dankó Pista Pokol-nótáját az Írók Boltjában, ahol Réz Pál, a Holmi főszerkesztője mutatta be Kovács Ákos etnográfus Két körkép című kötetét. A Sík Kiadó gondozásában megjelent könyv a Feszty-, illetve a Pokol-körképről szóló tanulmányt tartalmazza, rengeteg korabeli dokumentummal és illusztrációval. Történelmi panoptikumainkról végzett kutatásainak eredményét A magyar panteon címmel a Mozgó Világ októberi számában publikálta Kovács Ákos.

Frankfurt ´97 Október 20-án zárult a 49. Frankfurti Könyvvásár: több mint 107 országból közel 9600 cég állított ki körülbelül 330 ezer kiadványt, a látogatók száma gyakorlatilag ugyanennyi. Az egykori szovjet tömb országaiból érkezett kiállítók száma 30 százalékkal nőtt a tavalyihoz képest - köztük található több mint 40 magyar is.

Yasar Kemal kapta a német könyvkereskedők idei békedíját: a török író többször is ült börtönben, mert kritizálta hazája kormányzatának diktatórikus intézkedéseit.

A német nyelvű kiadók számára a vásár apropójából felszínre került legizgalmasabb kérdés, tudják-e tartani a német nyelvű országok azt a törvényt, amely nem teszi lehetővé új könyvek árengedményes árusítását, kivételes helyzetben maradhatnak-e a könyvek, vagy be kell sorolniuk az összes többi termék közé. A szabályozást jelenleg vizsgálja az Európai Bizottság.

Frankfurtban első ízben osztották ki a Női Írók Oscar-díjait: huszonhárom szerző kapta meg, akik az indoklás szerint az utóbbi 25 évben "megváltoztatták a világot". Az elkövetkező időkben évente már csak egy nyertest hirdetnek.

Az egész vásár legsikeresebb szerzője alighanem Robert Mawson: a 41 éves angol expilóta és reklámszövegíró The Lazarus Child (A gyermek Lázár) című regényében egy házaspár elkeseredetten próbálja gyermekét visszahozni a kómából. A szerző ott helyben vagy kétmillió fontnyi szerződést kötött különböző országok kiadóival. A filmjogokról még tárgyalnak.

Díj, díj, díj The God of Small Things (Apró dolgok istene) című regényével Arundhati Roy nyerte a legrangosabb brit irodalmi elismerésnek számító 1997-es Booker-díjat és a vele járó 20 ezer fontot. Az írónő első regénye egy családi tragédián keresztül vezet el az 1960-as évek végének társadalmi, politikai viszonyai közé, az indiai Kerala államba.

Forgács Péter Az örvény című filmje - a Privát Magyarország sorozat tizedik darabja - nyerte Berlinben a Prix Europa fesztivál dokumentumfilm kategóriájának nagydíját.

Szász Péter Witman fiúk című műve nyerte a legjobb filmnek járó díjat a belgiumi Gentben rendezett flandriai filmfesztiválon.

H. C. Artman költő veheti át november 18-án Bécsben az 50. Osztrák Könyvhét megnyitásakor az osztrák könyvkereskedők 1997-es toleranciadíját.

Decemberben Európa jelenlegi kulturális fővárosában, Thesszalonikiben, Sostiene Pereira című regénye elismeréseként Antonio Tabucchi veheti át a 20 ezer ECU-vel dotált Aristeion európai irodalmi díjat.

A National Museum of American History életművéért elismerésben részesítette Celia Cruz 1961 óta Amerikában élő, kubai származású énekesnőt: a salsa királynője több mint ötvenéves pályája során több mint hetven albumot készített.

Henschel 1943 óta először látható magyar színpadon Gerhart Hauptmann 1898-ban írott drámája, a Henschel fuvaros: Zsótér Sándor rendezésében kezdte játszani a Kamra. Képünkön Dévai Balázs, Huszárik Kata és Szirtes Ági.

Annie Wobler Első ízben került közönség elé Magyarországon Arnold Wesker egyszemélyes drámája, az Annie Wobler: a Komédium színpadán Csákányi Eszter bújik három szerepbe; rendezte Frenkó Zsolt.

ÁHZ-ból NFZ Kocsis Zoltán zongoraművész zeneigazgatóként, Hamar Zsolt pedig állandó karmesterként vezeti mostantól az Állami Hangversenyzenekart, amely a jövő évtől az idegen nyelven is jobban csengő Nemzeti Filharmonikus Zenekar néven működik - jelentette be az együttes társulati ülésén Magyar Bálint művelődési miniszter. Kobayashi Ken-Ichiro a továbbiakban a zenekar tiszteletbeli elnök-karnagyaként dolgozik majd. Kocsis Zoltán szándéka, hogy a zenekar 18-19. századra koncentráló repertoárját 20. századi művekkel bővítsék.

Polanski: vissza Amerikába? Egy hollywoodi tévéhír szerint tárgyalások folynak Roman Polanski jogi képviselője és a kaliforniai igazságszolgáltatás illetékesei között arról, hogy a 63 éves filmrendező visszatérhessen Amerikába húsz évvel azután, hogy a rá váró börtönbüntetés elől Európába szökött. A vád szerint 1977-ben a rendező leitatott, gyógyszerrel elkábított és megerőszakolt egy akkor 13 éves lányt, akit egy francia divatmagazin számára készült fotózni. Áldozata - ma Hawaiin élő, 33 éves, kétgyermekes anya - nem kifogásolná Polanski hazatérését.

Eközben Bécsben, a Raimund Theaterben bemutatták Polanski legnépszerűbb filmje, a Vámpírok bálja musicalváltozatát, zenéjét Jim Steinman, szövegét Michael Kunze írta.

Spanyol nyitányok Erőszak és az erőszak elleni tiltakozás kísérte Bilbaóban a város ötmilliárd dollárra rúgó fejlesztési terveinek egyik leglátványosabb intézménye, a Frank O. Gehry tervezte Guggenheim Múzeum megnyitását, amelyen részt vett János Károly spanyol király is. Az ünnepélyes esemény előtt néhány nappal agyonlőttek egy rendőrt, aki megzavarta azokat a feltehetően ETA-terroristákat, akik távirányítású gránátokat próbáltak elrejteni a múzeum előtt álló szobornál, kisebb robbantás rázott meg egy irodaépületet, a város lakói pedig százezerszám tiltakoztak a szeparatista erőszak ellen.

Röviddel a Ricardo Bofill tervezte barcelonai Katalán Nemzeti Színház szeptemberi megnyitása után bejelentették: az intézmény alapító igazgatója, Josep Maria Flotats nem sokáig maradhat posztján, mert összetűzésbe került vezető katalán kultúrpolitikusokkal.

Gyász 54 éves korában elhunyt Balázs József József Attila-díjas író; a magyar paraszti sors leírását adó, legismertebb művei (Magyarok, Koportos, Fábián Bálint találkozása Istennel) a 70-es évek közepén jelentek meg, majd a filmvásznon folytatták életüket.

90 éves korában - a veseműködését fenntartó gép kikapcsolására kérvén orvosait - elhunyt James Michener amerikai regényíró; Pulitzer-díj-nyertes első könyve, a South Pacific (Déli Csendes-óceán) musicalként és filmként is népszerű lett, s kedvet csinált az utazás izgalmát nyújtó többi művéhez. Sokat költött jótékony célra, 37 millió dollárt adományozott a Texas Egyetemnek, kéziratait az Észak-Colorado Egyetemnek ajándékozta.

81 éves korában meghalt Harold Robbins amerikai regényíró; intrikában és erotikában dúskáló 22 regénye világszerte összesen 750 millió példányban kelt el, több művét meg is filmesítették.

Cyberia

Internet-piac A Radicati Group piackutató cég legújabb felmérése szerint az Internettel kapcsolatos szolgáltatások és szoftverek idei összforgalma az év végére elérheti a 3 milliárd dollárt, s további növekedés is várható. Az Internet Commerce: 1997-2001 című tanulmány prognózisa szerint továbbra is a Microsoft és a Netscape küzd majd a vezető pozícióért, előbbi a kliens-, utóbbi a szerver-oldalon áll jobban, de a tanulmány írói úgy látják, a Microsoft kezdi ledolgozni hátrányát a böngészőháborúban. Részletesebben: http://www.radicati.com.

Jogvédő Internet-robot Az előadói jogokat képviselő amerikai Broadcast Music Inc. (BMI) ráeresztette az Internetre a MusicBot névre hallgató robotot, melynek feladata, hogy copyright nélkül feltett zenékre vadásszon a hálón napi 24 órában, heti hét napon át - kábé kéttucatnyi, teljes állásban foglalkoztatott, két lábon járó szörfös munkáját ellátva. Mivel a zeneművek online felhasználásáért eddig nem kaptak jogdíjat az előadók, a BMI három új licencfajtát is bevezetett, íme, egyelőre angolul: web site license, music area license és corporate image license.

Online Books in Print A német könyvkereskedők szövetsége a Frankfurti Könyvvásáron bejelentette: tagjaik számára az Interneten keresztül elérhetővé vált a Books in Print, vagyis a piacon lévő összes könyv listája.

Microsoft és beszédfelismerés A Microsoft 45 millió dollárt fektet a beszédfelismeréssel foglalkozó Lernout & Hauspie Speech Products NV cégbe. A belga L&H 20 nyelvre fejlesztett ki beszédfelismerő szoftvert, technológiáját számos termékben használják, fordítószoftverektől gépkocsi-navigációs rendszerekig.

Mindenki a Microsoft ellen SPOGGE (Society for the Prevention of Gates Getting Everything) néven megalakult egy Internet-társaság, melynek tagjait az a cél vezeti, hogy gyűlöletmentes módon a világ tudtára adják: az emberiség nem engedheti át a számítógépipart Bill Gatesnek. A SPOGGE tagsága ingyenes, csak egy logót kell letölteni a http://www.successmp.com/shops/spoggesticker címről.

S ha ez nem lenne elég, az amerikai igazságügyi minisztérium felkérte a szövetségi bíróságot, bírságolja meg a Microsoftot, amiért az - egy 1995-ös bírósági végzést megsértve, a Windows "monopóliumát" kihasználva - azt kívánja a PC-gyártóktól, hogy ha gépeikre installálják a Windows 95-öt, akkor egyúttal tegyék ezt a cég internetes böngészőprogramjával, az Explorerrel is. A kormányzat szerint ez két különböző termék, a bírságolás kezdeményezésével pedig nem a Microsoft és a Netscape Navigator böngészőháborújában akarnak állást foglalni.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.