Kulturális hírek

  • 1997. november 6.

Belpol

Hangok, képek a LigetbenA Berlinben élő svájci Silvia Reichwein polaroid fotói, a szintén Berlinből érkezett ír Paul Mooney festményei, valamint a Svájcban élő brit Stephen Athanas nagybőgőre és elektronikára komponált installációja látható november 21-ig a Liget Galériában. Képünk a Pro Helvetia által támogatott kiállítás megnyitóján készült, a hangszer Athanas kezében.

Makk Károly Játékosa Londonban bemutatták Makk Károly amerikai-holland koprodukcióban készült filmjét, a Játékost, amelyet Dosztojevszkij regényének nyomán forgatott.

R.E.M.: dobos nélkül "Azt hiszem, egy háromlábú kutya is kutya" - nyilatkozta Michael Stipe, az R.E.M. énekese azután, hogy a zenekar athensi főhadiszállásán bejelentették: Bill Berry dobos tizenhét év után kiszállt. A válás a lehető legbékésebben zajlott, mint mondták, nem érinti a zenészek barátságát: Berry - akit 1995 márciusában Svájcban a színpadról szállítottak kórházba egy agyi ér megrepedése miatt - nem érez sem kedvet, sem erőt ahhoz, hogy mostantól két évet szenteljen egy új lemez elkészítésének és turnéztatásának. Michael Stipe, a gitáros Peter Buck és a basszusos Mike Mills ezután hármasban alkotják az R.E.M.-et, bár vendégzenészeket természetesen alkalmazni fognak; a legesélyesebb dobosjelölt Barrett Martin (Screaming Trees), akivel a Tuatara nevű laza formációban Peter Buck nemrég együtt dolgozott, s meghívást kapott Scott McCaughey gitáros (Young Fresh Fellows) is, aki az R.E.M. 1995-ös albumán játszott. A tervek szerint jövő február körül ülnek be a stúdióba, az új album egy év múlva várható. Valószínűleg Pat McCarthy lesz a producer: az R.E.M. két legutóbbi albumán (Monster, New Adventures In Hi-Fi) ő volt a hangmérnök, de dolgozott már a U2-val, a Counting Crowsszal és a Wallflowersszel is.

Díj, díj A Budapesti Kamaraszínház Othello című előadása nyerte a kritikusok díját a háború óta első ízben megrendezett Szarajevói Nemzetközi Színházi Fesztiválon.

Londonban kiosztották a Gramophone című tekintélyes zenei lap idei díjait: elismerésben részesült Luciano Pavarotti, amiért 8 millió fontot segített gyűjteni a boszniai háború árvái számára, életműdíjat kapott Msztyiszlav Rosztropovics csellista, az év fiatal művésze a német Isabelle Faust lett első lemeze révén, amelyen Bartók zongoraszonátáit adja elő. A díjakat Paul McCartney adta át, aki Standing Stone című szimfonikus költeménye révén került e társaságba.

Elektroakusztikus zene November 7-10. között Budapest vendége Denis Smalley zeneszerző, a Londoni Egyetem Zenei Fakultásának professzora, a kortárs elektroakusztikus és akuzmatikus zene egyik vezető egyénisége. Előadásokat és gyakorlati foglalkozásokat tart a Zeneakadémián és a Műcsarnok Törley termében az elektroakusztikus zene születéséről, megértéséről és előadói gyakorlatáról, november 10-én pedig, szintén a Műcsarnokban, koncertet ad tanítványaival együtt.

Rilke és Rodin Ezzel a címmel szervezett kiállítást a Rilke Alapítvány: november 16-ig látható a Sidersben lévő Maison de Courten termeiben. Rainer Maria Rilke 27 éves volt 1902-ben, amikor megismerkedett a 62 éves Auguste Rodinnel, 1903-ban írott monográfiája jelentős részben hozzájárult a szobrász művészetének elismertetéséhez német nyelvterületen, 1905-1906-ban Rodin titkáraként dolgozott Párizsban, 1913-ig álltak egymással kapcsolatban. A kiállításon Rodin húsz szobrát és a vonatkozó Rilke-idézeteket fotók és Rodin rajzai egészítik ki.

Szarajevó újjáépítése A berni építészek fórumának a szervezésében nemzetközi szimpóziumot tartottak Szarajevó újjáépítésének kérdéseiről. A svájci tanácskozáson részt vettek a bosnyák fővárosból érkezett történészek, urbanisták, építészek és üzletemberek is.

Oliver Stone: régi könyv, új film A Child´s Night Dream (Egy gyermek éjszakai álma) címmel megjelent Oliver Stone regénye, melyet az 51 éves amerikai filmrendező 19 éves korában írt s most öntött végső formába. Annak idején több kiadó visszautasította, a kézirat egy részét Stone ezért az East Riverbe hajította, maga pedig elkeseredésében önkéntesnek jelentkezett Vietnamba. A könyv, melynek főhőse William Oliver Stone névre hallgat, az önéletrajzi vonatkozások mellett sok fikciós elemet is tartalmaz. Szülei válása után Stone mély depresszióban írta az öngyilkosságról szóló, búcsúlevél keretébe foglalt regényét - mai nyilatkozataiban azt állítja, az írás segítette a túlélésben. Oliver Stone legújabb filmje, a U-Turn (U-kanyar) egyébként tőle szokatlanul olcsó produkció, viszont olyan sztárok szereplenek benne, mint Sean Penn és Nick Nolte.

Residents San Franciscóban ismét színpadra lépett a Residents: hétévi szünet után újra koncertet adott a rejtélyes amerikai kollektíva, melynek tagjai már 25 éve őrzik inkognitójukat. A hét év azonban nem láblógázással telt, csináltak CD-ROM-okat (Gingerbread Man, Freak Show, Bad Day On The Midway), rendeztek egy prágai előadást, legutóbb a PopKomm Fesztivál alkalmából készítettek egy 40 perces műsort a német VIVA tévé részére, és kiadtak egy retrospektív dupla CD-t (Our Tired, Our Poor, Our Huddled Masses).

Péreli Zsuzsa, Váli Dezső Péreli Zsuzsa kárpitjaihoz kerti környezetet varázsolt az Ernst Múzeumba, Váli Dezső festményei a saját műtermét hozták el ugyanoda - mindkét kiállítás november 23-ig tart nyitva.

Gyász 86 éves korában elhunyt Sam Fuller amerikai filmrendező. A 30-as évektől forgatókönyveket írt, első filmjét (I Shot Jesse James - Lelőttem Jesse Jamest) 1949-ben rendezte, Pickup On South Street (Véletlen ismeretség a South Streeten) című filmje 1953-ban díjat nyert Velencében. Saját frontélményein alapuló művei - The Steel Helmet (Az acélsisak), 1950, Fixed Bayonets (Rögzített bajonettek), 1951, The Big Red One (A nagy vörös), 1980 - éppúgy a maga brutalitásában ábrázolták a háborút, ahogy a rasszizmus vagy a bűnözés világát sem romantizálta - Underworld USA (USA-alvilág), 1960, Shock Corridor (Sokk-folyosó), 1963. Sajátos világa az európai művészfilmesekre is hatott, Jean-Luc Godard a Bolond Pierrot-ban, Wim Wenders Az amerikai barátban, A dolgok állásában, legutóbb pedig a The End of Violence-ben (Az erőszak vége) szerepeltette színészként.

82 éves korában autóbalesetben meghalt Paul Jarrico forgatókönyvíró, aki - ötven évvel azután, hogy maga is feketelistára került Hollywoodban - a legutóbbi időkben azon fáradozott, hogy a hidegháborús boszorkányüldözés idején "négerként" dolgozó alkotók neve felkerülhessen a filmek stáblistájára. Jarricót - aki a 30-as évektől 1956-ig volt aktív tagja az Amerikai Kommunista Pártnak, s 1941-ben Oscar-díjra jelölték a Tom, Dick and Harry forgatókönyvéért - írótársa, Richard Collins súgta be az Amerika-ellenes tévekenységet vizsgáló bizottságnak; 1951 és 1968 között nem dolgozhatott saját nevén.

Opera

Budapest: 400 év Két éve a 16-18. század egyházi zenéje, tavaly az udvari muzsika, most, november 7-28. között pedig a barokk színpadi zenéje köré kerítették a budapesti Francia Intézet Közép-európai Régizenei Fesztiváljának programját. Az opera műfaj megteremtését Monteverdi nevéhez kötik; ennek 400. évfordulója alkalmából színpadra kerülnek többek között Haydn és a barokk opera francia mestere, Lully művei, Artur Stefanowicz lengyel kontratenor koncertet ad Farinelli, a filmben is megörökített emlékű, kasztrált énekes emlékére, a Budapesti Kamaraopera pedig Monteverdi és Jacopo Peri három kisoperáját mutatja be - közülük kettőben címszerep jut Gonzalez Mónika főiskolai hallgatónak (Peri: Euridice - az első ízben 1600-ban, Firenzében színre vitt darabnak ez lesz a magyarországi bemutatója -, illetve Monteverdi: Tancred és Clorinda párviadala - a Tasso versére írott műben Gonzalez Mónika partnere a szintén főiskolás Fekete András).

London: csőd Júliusban egy kölcsön mentette meg a csődtől a londoni Royal Opera House-t, az intézmény pénzügyi helyzete azonban tovább romlott - jelentették be a brit fővárosban. Ezúttal viszont, ha igaz, amit az illetékes parlamenti bizottság elnöke mondott, a balett- és operatársulatot működtető Királyi Opera nem kap több közpénzt, míg össze nem szedi magát. A 23,4 millió dollárnak megfelelő összegű éves támogatásból működő intézmény helyzetét nehezíti, hogy a hozzá tartozó Covent Garden színház felújítás miatt 1999-ig nem üzemel.

Tokió: az első A tervezés és az építkezés nyolc éve után Tokióban megnyílt a japán főváros első operaháza: a 234 méter magas felhőkarcolóban az 1810 nézőt befogadó opera mellett helyet kapott egy 1030 személyes nagy- és egy 468 személyes kis színházterem is. Az új intézménynek egyelőre nincs saját társulata, vendégelőadásokkal indul a műszak, novemberben például Wolfgang Wagner viszi színre a Lohengrint, majd Franco Zeffirelli az Aidát.

Cyberia

Online hirdetések Bár végre valódi bevételeket kezdenek termelni az online hirdetéseket tartalmazó web site-ok, a reklámbevételek szempontjából egyelőre jókora hátrányban vannak a nyomtatott sajtóhoz képest - közli az Investor´s Business Daily nyomán az Edupage. A New York-i Technologic Partners adatai szerint 1996-ban az online hirdetések jövedelme 100 millió dollár, az újságokban közölteké 16,6 milliárd dollár volt. A kutatóintézet szerint azonban a következő öt évben az online hirdetések jövedelme elérheti az 1,5 milliárd dollárt. Nem véletlen hát, hogy a Microsoft is nagyon odafigyel: kereskedelmi jellegű site-okat és online hirdetőszolgáltatásokat fejleszt, saját site-ja, a CarPoint heti 10 millió dollár hasznot hoz autóeladásokból, 1998 második negyedévében pedig egy ingatlanforgalmazással foglalkozó lap indítását tervezik.

Online könyvtár Teljes mértékben digitalizálja könyvtári rendszerét a University of California: számítógépen keresztül is elérhető lesz a könyvtár egész gyűjteménye. Első lépésben - mint a Chronicle of Higher Education beszámolójából kiderül - tudományos, technikai és ipari gyűjteményét építi ki a Kaliforniai Digitális Könyvtár. A digitális rendszerrel többek között azt is elő kívánják segíteni, hogy a professzorok online publikálják kutatási eredményeiket.

Irány a réz Az IBM januártól chip design-eszközkészletet kínál a számítógépeket gyártó cégeknek, amelyek ily módon felhasználhatják az IBM forradalmian új, szilícium helyett rezet alkalmazó chip-technológiáját. A rézzel készült chipek sokkal gyorsabbak és hatékonyabbak lesznek a mai chipeknél.

Gyermekek a hálón Csupán az Egyesült Államokban 10 millió gyermek, vagyis a 18 éven aluliak 14 százaléka használja az Internetet, illetve él más online szolgáltatás lehetőségeivel, közli a FIND/SVP és a Grunwald Associates felmérése nyomán az iNteRNeTTo. Az adatok egy 13 ezer amerikai háztartást érintő telefonos felmérésen alapulnak. Az érintettek 60 százaléka a 13-17 év közötti korosztályból kerül ki. Az előző, 1995-os kutatáshoz képest megduplázódott az otthonról internetező fiatalok száma, az igazi növekedés azonban az iskolákban tapasztalható: jelenleg több mint 4 millió iskolás használja az Internetet szemben az 1995-ös jelentéktelen adatokkal. A 16-17 évesek 32 százaléka lóg a hálón heti öt óránál többet.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.