Komoly kritikával kezdte kormánybiztosi tevékenységét Navracsics Tibor

  • narancs.hu
  • 2020. január 8.

Belpol

Nem ő az első, aki a Fidesz valóságérzékelési problémáiról beszél.

Uniós pályafutása végén sem hagyta Orbán Viktor a pálya szélén a politikáját EU-s biztosként egyébként többször óvatosan kritizáló Navracsics Tibort, egykori frakcióvezetőt, volt minisztert: 2019. decemberében kormánybiztossá nevezték ki. Feladata lett az Európa Kulturális Fővárosa 2023 program keretében Veszprém nyertes pályázatának megvalósítása, a projekt koordinálása.

Alighogy kinevezték, több nyilatkozatot is adott, láthatóan a Brüsszelből hazaérkezett Navracsics felkeltette a média érdeklődését, s persze a Fideszről kérdezték. Egy veszprémi rendezvényen nyilatkozott többek között arról, hogy a Fidesz valóságérzékelési problémájának egyik jele lehet az önkormányzati választás néhány váratlan eredménye, például a budapesti vereség.

Úgy látja, egy éve van a Fidesznek arra, hogy megszólítsa azokat, akik eddig nem a pártra szavaztak.

Navracsics szerint nem tartozik a „Fidesz belső ellenzékéhez", de a párt „főáramához" sem

Bár a kritikus hangnem nem újdonság Navracsicstól, mégis csak érdekes, hogy új pozíciójában is ily módon indít.Tekinthetnénk ezt akár egyfajta kommunikációs kampány kezdetének is. Majd kiderül, az-e...

Mindenesetre mindezt jelenleg a kormány embereként teszi, és már nem Brüsszelből. Ha úgy tetszik, Orbán beosztottjaként, kormánybiztosi fizetésből. Mivel a Magyar Közlönyben megjelent kinevezése nem teszi világossá, hogy ingyen végzi-e a tevékenységet, joggal lehet azt gondolni, hogy nem. Így feltételezhető, hogy Navracsics Tibor a másik 17 kormánybiztoshoz hasonlóan, a 2019-es béremelést követően munkáját 1,5-1,9 millió forintért végzi havonta.

Emellett az sem érdektelen, hogy Navracsics épp akkor fog a Fidesz jövőjét illető jóslásokba, mikor Lázár János is azt hangoztatja, hogy elvesztette a Fidesz bizonyos választói csoportok bizalmát.

Lázár: A Fidesznek újra a valósággal kellene foglalkoznia

Mint ismert, Lázár János mentora anno Navracsics Tibor volt. Majd a 2010-es években komolyan megromlott a viszonyuk. De minden jel arra mutat, hogy mintha újból egy véleményen vannak.

Lázár szerint „az elmúlt harminc évben azért volt sikeres a nemzeti oldal Magyarországon, mert mindig, amikor kormányzati lehetőséget kapott, a valós problémákkal foglalkozott, az emberek hétköznapi kihívásaira adott választ”. Az országgyűlési képviselő lényegében azt hangoztatta a napokban, hogy a Fidesz az elmúlt időszakban elvesztette kapcsolatát a valósággal. Úgy fogalmazott, "Ha a Fidesz visszatér arra az útra, hogy a valósággal foglalkozik, akkor képes lesz visszanyerni a szavazói támogatását, sőt, mások bizalmát is hozzáteheti ehhez."

Ehhez képest a továbbra is brüsszeli fizetést húzó Deutsch Tamás úgy nyilvánult meg Navracsics kritikájáról a Facebookon, hogy "én nagyon karmolom a korábbi üzengetős (ld. a 2017-es Junckerrel közös Navra cikket) helyett a sejtelmes, szomorú, kicsit sértett, kényszeredetten mosolygó és nagyon okos, de titokzatos új Navracsics Tibor szerepet. Ennyi."

Ugyanakkor abban is van valami ironikus, hogy Lázár és Navracsics - ma már a kormányzati megbízatásuk ellenére mindketten partvonalról - ugyanazt mondják a Fideszről. Ugyanis hiába volt 2010 előtt az akkor frakcióvezetőként tevékenykedő Navracsics Lázár mentora az országos politikában, a Fidesz kormányra kerülése után nőttön nő a feszültség közöttük. Aminek részben az volt az oka, hogy Lázár közelebb került Orbánhoz, lojális volt a miniszterelnökhöz. Előbb frakcióvezetőként, majd államtitkárként, végül miniszterként a fő motorja volt annak a kormányzatnak, amely a kritikák szerint lebontotta a jogállamiságot.

Emlékezetes, hogy Lázár a nevére vette azt a törvényjavaslatot - az Alkotmánybíróság jogainak megkurtítását -, amit Navracsics igazáságügyi miniszterként visszautasított. Igaz, akkor még nem olyan hangosan, mint ahogy azóta kritizálja a Fideszt, hogy Orbán a 2014-2019 közötti időszakra Brüsszelbe "száműzte".

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."