Komoly kritikával kezdte kormánybiztosi tevékenységét Navracsics Tibor

  • narancs.hu
  • 2020. január 8.

Belpol

Nem ő az első, aki a Fidesz valóságérzékelési problémáiról beszél.

Uniós pályafutása végén sem hagyta Orbán Viktor a pálya szélén a politikáját EU-s biztosként egyébként többször óvatosan kritizáló Navracsics Tibort, egykori frakcióvezetőt, volt minisztert: 2019. decemberében kormánybiztossá nevezték ki. Feladata lett az Európa Kulturális Fővárosa 2023 program keretében Veszprém nyertes pályázatának megvalósítása, a projekt koordinálása.

Alighogy kinevezték, több nyilatkozatot is adott, láthatóan a Brüsszelből hazaérkezett Navracsics felkeltette a média érdeklődését, s persze a Fideszről kérdezték. Egy veszprémi rendezvényen nyilatkozott többek között arról, hogy a Fidesz valóságérzékelési problémájának egyik jele lehet az önkormányzati választás néhány váratlan eredménye, például a budapesti vereség.

Úgy látja, egy éve van a Fidesznek arra, hogy megszólítsa azokat, akik eddig nem a pártra szavaztak.

Navracsics szerint nem tartozik a „Fidesz belső ellenzékéhez", de a párt „főáramához" sem

Bár a kritikus hangnem nem újdonság Navracsicstól, mégis csak érdekes, hogy új pozíciójában is ily módon indít.Tekinthetnénk ezt akár egyfajta kommunikációs kampány kezdetének is. Majd kiderül, az-e...

Mindenesetre mindezt jelenleg a kormány embereként teszi, és már nem Brüsszelből. Ha úgy tetszik, Orbán beosztottjaként, kormánybiztosi fizetésből. Mivel a Magyar Közlönyben megjelent kinevezése nem teszi világossá, hogy ingyen végzi-e a tevékenységet, joggal lehet azt gondolni, hogy nem. Így feltételezhető, hogy Navracsics Tibor a másik 17 kormánybiztoshoz hasonlóan, a 2019-es béremelést követően munkáját 1,5-1,9 millió forintért végzi havonta.

Emellett az sem érdektelen, hogy Navracsics épp akkor fog a Fidesz jövőjét illető jóslásokba, mikor Lázár János is azt hangoztatja, hogy elvesztette a Fidesz bizonyos választói csoportok bizalmát.

Lázár: A Fidesznek újra a valósággal kellene foglalkoznia

Mint ismert, Lázár János mentora anno Navracsics Tibor volt. Majd a 2010-es években komolyan megromlott a viszonyuk. De minden jel arra mutat, hogy mintha újból egy véleményen vannak.

Lázár szerint „az elmúlt harminc évben azért volt sikeres a nemzeti oldal Magyarországon, mert mindig, amikor kormányzati lehetőséget kapott, a valós problémákkal foglalkozott, az emberek hétköznapi kihívásaira adott választ”. Az országgyűlési képviselő lényegében azt hangoztatta a napokban, hogy a Fidesz az elmúlt időszakban elvesztette kapcsolatát a valósággal. Úgy fogalmazott, "Ha a Fidesz visszatér arra az útra, hogy a valósággal foglalkozik, akkor képes lesz visszanyerni a szavazói támogatását, sőt, mások bizalmát is hozzáteheti ehhez."

Ehhez képest a továbbra is brüsszeli fizetést húzó Deutsch Tamás úgy nyilvánult meg Navracsics kritikájáról a Facebookon, hogy "én nagyon karmolom a korábbi üzengetős (ld. a 2017-es Junckerrel közös Navra cikket) helyett a sejtelmes, szomorú, kicsit sértett, kényszeredetten mosolygó és nagyon okos, de titokzatos új Navracsics Tibor szerepet. Ennyi."

Ugyanakkor abban is van valami ironikus, hogy Lázár és Navracsics - ma már a kormányzati megbízatásuk ellenére mindketten partvonalról - ugyanazt mondják a Fideszről. Ugyanis hiába volt 2010 előtt az akkor frakcióvezetőként tevékenykedő Navracsics Lázár mentora az országos politikában, a Fidesz kormányra kerülése után nőttön nő a feszültség közöttük. Aminek részben az volt az oka, hogy Lázár közelebb került Orbánhoz, lojális volt a miniszterelnökhöz. Előbb frakcióvezetőként, majd államtitkárként, végül miniszterként a fő motorja volt annak a kormányzatnak, amely a kritikák szerint lebontotta a jogállamiságot.

Emlékezetes, hogy Lázár a nevére vette azt a törvényjavaslatot - az Alkotmánybíróság jogainak megkurtítását -, amit Navracsics igazáságügyi miniszterként visszautasított. Igaz, akkor még nem olyan hangosan, mint ahogy azóta kritizálja a Fideszt, hogy Orbán a 2014-2019 közötti időszakra Brüsszelbe "száműzte".

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.