Stabil az uniós tagság melletti többség Magyarországon

Maradnánk még

Belpol

Élesedik a konfliktus a magyar kormány és az EU intézményei között, az ellenzék már nyíltan azzal kampányol, hogy Orbán kivezetné az országot az unióból. A közvélemény-kutatási adatok alapján saját érdekeivel menne szembe a miniszterelnök, ha valóban a kilépésre játszana.

„Ha most lenne népszavazás, én egészen biztosan nemmel szavaznék” – nyilatkozta Magyarország uniós tagságáról Kövér László házelnök július 11-én a Kossuth rádióban. Varga Mihály augusztus elején igennel válaszolt ugyanerre a hipotetikus kérdésre, de rögtön érzékeltette, hogy ez nem jelent hosszú távú vagy értékalapú elköteleződést az EU mellett. „Ha most, 2021-ben lenne egy ilyen kérdés, az igennel szavazók közé tartoznék. De az évtized végére, amikor számításaink szerint már nettó befizetői leszünk az EU-nak, a kérdés új nézőpontot kaphat. Pláne, ha a brüsszeli támadások az értékválasztás miatt folyamatosak lesznek” – mondta a pénzügyminiszter az atv.hu-nak.

Az EU-tagság előnyeit legalábbis megkérdőjelező fideszes nyilatkozatok azután érkeztek, hogy az LMBTQ-ellenes törvény és a helyreállítási alap kifizetéseinek halogatása miatt minden korábbinál feszültebb lett a viszony a magyar kormány és az EU vezetői (uniós biztosok, tagállami miniszterelnökök) között. Mark Rutte holland kormányfő a júniusi uniós csúcs előtt például úgy vélekedett, hogy ha a magyar kormány nem vonja vissza melegellenes törvényét, akkor inkább hagyja el az EU-t. A konfliktusra a hazai ellenzék is ráugrott, az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek közös közleményükben kijelentették, hogy Orbánnak „egy­értelmű szándéka kivezetni Magyarországot az Európai Unióból”, és levelet írtak az EU vezetőinek, kifejezve az ellenzék (azaz reményeik szerint a következő kormány) uniós elkötelezettségét.

Bárhogyan alakul is Orbánék és az EU vitája a helyreállítási alapról, illetve bármi lesz is az LMBTQ-ellenes törvény ügyében indított kötelezettségszegési eljárás kimenetele, Magyarország és az EU viszonya borítékolhatóan fontos témája lesz a ’22-es választást megelőző kampánynak. Érdemes hát közelebbről megvizsgálni, milyen háttér előtt zajlik ez a küzdelem, mit gondol a magyar társadalom az EU-ról és az uniós tagságunkról.

Eur?pa-nap Budapesten

 

Nem emiatt, de szeretik (Európa-nap Ronald Reagannel)
Fotó: MTI/Mohai Balázs

Négyötöd

Napokkal Kövér László júliusi nyilatkozata után volt az adatfelvétele a Medián legfrissebb országos közvélemény-kutatásának, amelyben az uniós tagság támogatottságára is rákérdeztek. A kérdés némileg másképpen hangzott, mint amit Kövér kapott (nem arról érdeklődtek a kérdezőbiztosok, hogy a választópolgár hogyan szavazna most a belépésről, hanem arról, mit csinálna, ha a kilépésről rendeznének népszavazást), a HVG-ben ismertetett eredmények mégis egyértelműen jelzik, hogy a társadalom túlnyomó többsége nem osztja a házelnök EU-ellenes nézeteit. A megkérdezettek kétharmada mondta, hogy biztosan részt venne egy feltételezett kilépési népszavazáson, s az ő 79 százalékuk voksolna a bennmaradásra, és csak 13 százalékuk a kilépésre.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.