Még évek telhetnek el, mire megnyit a Sorsok Háza

  • narancs.hu
  • 2019. március 2.

Belpol

Tényleg új koncepció formálódhat. Úgy tudni, Magyarországra jött és Köves Slomóval a Sorsok Házáról tárgyalt Paul Shapiro, a washingtoni Holokauszt Múzeum képviselője.

2019-ben szinte biztos, hogy nem fog megnyitni a Sorsok Háza – nyilatkozta a Népszavának több olyan történész és kutató, akik részt vesznek a Sorsok Háza koncepciójának kidolgozásában.

De Köves Somló, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija is azt mondta a lapnak, nehezen tudja elképzelni, hogy ebben az évben megnyílik a Sorsok Háza.

"A magyar kormány, csakúgy, mint a projekt kialakításában részt vevő többi szereplő célja, hogy egy a ma nyelvén szóló, széles rétegeket megszólító, intellektuálisan és emocionálisan egyaránt megérintő és hiteles kiállítási anyag jöjjön létre. Ennek a kidolgozása időt igényel."

A lap szerint ez az idő akár 2-3 évet is jelenthet. A Népszava úgy tudja, Magyarországra jött és Köves Slomóval a Sorsok Házáról tárgyalt Paul Shapiro, a washingtoni Holokauszt Múzeum képviselője.

Teljesen új tervek készülhetnek a Sorsok Házáról

Erről maga Orbán Viktor beszélt izraeli lapértesülések szerint.

A lap szerint a látogatás arra enged következtetni, hogy új koncepció formálódik, amelynek már nem Schmidt Mária a gazdája.

A Sorsok Házát a kormány a Köves Slomó vezető rabbi által irányított Egységes Magyarországi Izraelita Hitközséggel és a Schmidt Mária által vezetett Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvánnyal együttműködve alakítja ki – derült ki tavaly szeptemberben Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter közlése nyomán.

A 7,5 milliárd forintért létrehozott múzeum a holokauszt áldozatainak és az embermentőknek állít emléket. Több szakértő és szervezet, köztük a Mazsihisz is aggodalmának adott hangot, amiért Schmidt Mária irányításával körvonalazódik a projekt koncepciója.

Schmidt Máriának nem szán szerepet a Sorsok Házában Köves Slomó

Két rabbi beszélget. Ezúttal nem egy vicc kezdődik így, hanem annak a vitaestnek a meghívója, ahol jó néhány új konkrétum is kiderült a Sorsok Házáról. Hiába kezdődött meg a párbeszéd a két legnagyobb zsidó szervezet között, a Mazsihisz és az EMIH kapcsolata olyan mélypontra süllyedt, ahonnan nehéz lesz kijönniük.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.