Megjelent a rendelet az ingyenes meddőségi kezelésekről, de a gyógyszerek megint kimaradtak

  • narancs.hu
  • 2020. január 31.

Belpol

Orbán Viktor február 1-től ígérte a meddőségkezelésben használt gyógyszerek ingyenessé tételét, de ez mintha kimaradt volna a rendeletből.

A csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent az Emmi rendelete, amelyben több korábbi rendeletet is módosítanak, hogy államilag finanszírozottá tegyék a meddőségkezelési eljárásokat.

Tavaly decemberben derült ki, hogy az állami tulajdonba vesznek hat, korábban magánkézben lévő meddőségi központot, Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter pedig bejelentette azt is, hogy az állami központokban ingyenessé teszik a meddőségi diagnosztikát és a gyógyszeres kezelést is.

Mind Kásler Miklós, mind az ifjúsági és családügyi államtitkár, Novák Katalin arról beszélt decemberben, hogy a meddőségkezelésben használt gyógyszerek januártól ingyenesek lesznek, a meddőségi diagnosztika költségeit pedig júliustól vállalja át az állam, a gyógyszerek azonban januárban sem lettek ingyenesek, az Emmi akkor azt közölte, hogy minden változás csak júliustól él majd.

A kommunikációs zavart tovább bonyolította, hogy Orbán Viktor miniszterelnök januári sajtótájékoztatóján azt közölte, hogy február 1-től lesznek ingyenesek a meddőségkezelésben használt gyógyszerek.

Ehhez képest a csütörtökön, Kásler Miklós aláírásával megjelent rendeletben a gyógyszerekről egy szó sem esik, a meddőségi diagnosztika állami finanszírozásáról azonban annál több, és a rendelet február 1-től hatályos is, így akkortól elvileg ingyenesen végezhetik a meddő pároknak a meddőségi vizsgálatokat, és a beültetéseket is.

A rendeletben felsorolják azokat az intézményeket is, ahol az államilag támogatott eljárások végezhetők, köztük az állami kézbe vett meddőségi központokkal is, ezek a következők: Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház, Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak, Debreceni Egyetem Klinikai Központ, Pécsi Tudományegyetem, Semmelweis Egyetem, Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ, KAÁLI Ambuláns Nőgyógyászati Intézet Kft., Sterilitás Egészségügyi Ellátó Kft. (Budapest), Pannon Reprodukciós Intézet és Szolgáltató Kft. (Tapolca), Forgács Intézet Egészségügyi és Szolgáltató Kft. (Budapest).

Miért einstandolja az Orbán-kormány még a lombikklinikákat is?

Decemberben államosította majdnem a teljes hazai lombikprogramot a kormány. A szakma azóta is találgatja, kinek áll érdekében a magánklinikák felvásárlása. Utánajártunk miért lépett a magánvállalkozások tyúkszemére a NER. Több mint 150 ezer pár, 300 ezer ember szenved attól, hogy nem jön össze a baba. Többségük egy-két év próbálkozás után orvoshoz fordul, szakemberek segítségét kéri.

Figyelmébe ajánljuk