Egy vitatott fővárosi kitüntetés

Megmentő vagy sírásó  

Belpol

Felháborodott a gyermekvédelmi szakma Herczeg Krisztiánnak, a Cseppkő Gyermekotthoni Központ igazgatójának fővárosi kitüntetésén. Az otthon körül évekkel ezelőtt botrányos ügyek voltak, míg Herczegre korábban a fideszes centralizáció eszközeként tekintettek.

Kiemelkedő pedagógusoknak járó Bárczy István-díjat kapott a fővárostól Herczeg Krisztián, a II. kerületi Cseppkő Gyermekotthoni Központ igazgatója, az indoklás szerint „a szociális és gyermekvédelmi területen nagy odaadással, elhivatottan végzett kiemelkedő munkájáért, példaértékű hozzáállásáért”. Karácsony Gergely főpolgármesternek a díj átadásáról beszámoló fényképe alatt azonban több szakmabeli is felháborodásának adott hangot: „Ezt az embert eltávolítani kellene a gyermekvédelem közeléből is”; „Herczeg Krisztián maga tragédia, a gyermekvédelem tönkretevője”; „Remélem, ez csak valami vicc” – fogalmaztak a hozzászólók. A Herczeg Krisztián által tíz éve vezetett otthonban évekkel ezelőtt ombudsmani vizsgálat állapított meg súlyos jogsértéseket, pályája során pedig a szakma többször is kifogásolta vezetői módszereit.

Puhára esett

Herczeg Krisztián a Wesley János Lelkészképző Főiskolán tanult a Solt Ottilia által az 1990-es évek elején megszervezett szociálismunkás-képzésen, egykori ismerőse szerint a főiskola után pártfogó felügyelőként dolgozott és jogi diplomát szerzett, az újpesti önkormányzatban is dolgozott – a kerületi Újpesti Napló 2008. októberi beszámolója szerint az SZDSZ jelöltjeként került az önkormányzat gazdasági bizottságába. A Cseppkő Gyermekotthoni Központ élére 2010. október 1-jével került, kinevezésén már ekkor többen elcsodálkoztak, szakmai múltja ugyanis nem feltétlenül indokolta volna a pozíciót, többen politikai alkut sejtettek a háttérben.

Az otthonban – ahol még 2010 nyarán egy ágy is kigyulladt – gyors egymásutánban több tragédia is történt: egy hároméves gyerekre ráborult egy nem megfelelően rögzített szekrény és meghalt, egy 13 éves fiú pedig halálra szipuzta magát a Millenáris Parkban. 2011 elején kiderült, hogy egy nevelő rendszeresen hazavitt magával két kislányt, akikkel együtt is aludt. A fenntartó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) illetékese, Csókay László ugyanakkor elismerősen nyilatkozott az új igazgató munkájáról az Indexnek, mondván, Herczeg „elég sok lépést megtett”, a feltárt problémák pedig az érkezése előtti időkre datálódnak.

Herczeg Krisztiánt 2013-ban kinevezték a fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat (Tegyesz) élére, leváltva a 23 éve vezető szakembert, Molnár Lászlót. A kirúgott Molnár akkor a Vasárnapi Híreknek azt mondta, hogy ami történt, az „a szakma megszégyenítése. A gyermekvédelem utolsó bástyájának bevétele zajlik. (…) A teljesen politikamentes gyerekvédelemben éljük át mindazt, ami a nagypolitikában folyik: a teljes centralizációt, a szakértelem partvonalra szorítását” – fogalmazott.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.