Egy vitatott fővárosi kitüntetés

Megmentő vagy sírásó  

Belpol

Felháborodott a gyermekvédelmi szakma Herczeg Krisztiánnak, a Cseppkő Gyermekotthoni Központ igazgatójának fővárosi kitüntetésén. Az otthon körül évekkel ezelőtt botrányos ügyek voltak, míg Herczegre korábban a fideszes centralizáció eszközeként tekintettek.

Kiemelkedő pedagógusoknak járó Bárczy István-díjat kapott a fővárostól Herczeg Krisztián, a II. kerületi Cseppkő Gyermekotthoni Központ igazgatója, az indoklás szerint „a szociális és gyermekvédelmi területen nagy odaadással, elhivatottan végzett kiemelkedő munkájáért, példaértékű hozzáállásáért”. Karácsony Gergely főpolgármesternek a díj átadásáról beszámoló fényképe alatt azonban több szakmabeli is felháborodásának adott hangot: „Ezt az embert eltávolítani kellene a gyermekvédelem közeléből is”; „Herczeg Krisztián maga tragédia, a gyermekvédelem tönkretevője”; „Remélem, ez csak valami vicc” – fogalmaztak a hozzászólók. A Herczeg Krisztián által tíz éve vezetett otthonban évekkel ezelőtt ombudsmani vizsgálat állapított meg súlyos jogsértéseket, pályája során pedig a szakma többször is kifogásolta vezetői módszereit.

Puhára esett

Herczeg Krisztián a Wesley János Lelkészképző Főiskolán tanult a Solt Ottilia által az 1990-es évek elején megszervezett szociálismunkás-képzésen, egykori ismerőse szerint a főiskola után pártfogó felügyelőként dolgozott és jogi diplomát szerzett, az újpesti önkormányzatban is dolgozott – a kerületi Újpesti Napló 2008. októberi beszámolója szerint az SZDSZ jelöltjeként került az önkormányzat gazdasági bizottságába. A Cseppkő Gyermekotthoni Központ élére 2010. október 1-jével került, kinevezésén már ekkor többen elcsodálkoztak, szakmai múltja ugyanis nem feltétlenül indokolta volna a pozíciót, többen politikai alkut sejtettek a háttérben.

Az otthonban – ahol még 2010 nyarán egy ágy is kigyulladt – gyors egymásutánban több tragédia is történt: egy hároméves gyerekre ráborult egy nem megfelelően rögzített szekrény és meghalt, egy 13 éves fiú pedig halálra szipuzta magát a Millenáris Parkban. 2011 elején kiderült, hogy egy nevelő rendszeresen hazavitt magával két kislányt, akikkel együtt is aludt. A fenntartó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) illetékese, Csókay László ugyanakkor elismerősen nyilatkozott az új igazgató munkájáról az Indexnek, mondván, Herczeg „elég sok lépést megtett”, a feltárt problémák pedig az érkezése előtti időkre datálódnak.

Herczeg Krisztiánt 2013-ban kinevezték a fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat (Tegyesz) élére, leváltva a 23 éve vezető szakembert, Molnár Lászlót. A kirúgott Molnár akkor a Vasárnapi Híreknek azt mondta, hogy ami történt, az „a szakma megszégyenítése. A gyermekvédelem utolsó bástyájának bevétele zajlik. (…) A teljesen politikamentes gyerekvédelemben éljük át mindazt, ami a nagypolitikában folyik: a teljes centralizációt, a szakértelem partvonalra szorítását” – fogalmazott.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.