„Mely állami beruházások sorsa pecsételődött meg?” – kérdezte írásban Lázár Jánost, az akkor még építési és beruházási minisztert Vadai Ágnes (DK) országgyűlési képviselő tavaly ősszel. „Mi a végleges listája a megpecsételődött sorsú beruházásoknak?” – tudakolta néhány hete az immár Építési és Közlekedési Minisztériumot vezető Lázártól ugyancsak Vadai. A tavaly őszi kérdésre Lázár helyettese, Csepreghy Nándor válaszolt 2022. szeptember 19-én, a mostanira maga Lázár június 6-án. Vadai azért érdeklődött újra, mert a tavaly szeptemberben ideiglenesnek mondott intézkedéseket a Magyar Közlönyben május 12-én megjelent kormányrendeletben végérvényessé tették. A kormány előírta, hogy az érintetteknek – döntő többségben önkormányzatoknak és állami intézményeknek – a fel nem használt pénzt vissza kell fizetniük a központi költségvetésbe. A májusi kormányrendelet azonban nem tartalmazott mellékletet, így nem volt semmilyen támpont, hogy pontosan mely beruházásokról és fejlesztési célokról van is szó – nem mellesleg ez jellemző jó néhány kormányrendelet átláthatósági szintjére.
A tavaly őszi Csepreghy-féle válasz összesen 284 beruházást sorolt fel, amelyek összértéke az akkori sajtóbeszámolók szerint 2100 milliárd forint volt. A beruházások végleges felfüggesztéséről szóló május közepi kormányrendelet kapcsán érdeklődő Vadai Ágnest Lázár arról tájékoztatta, hogy „az Építési és Közlekedési Minisztérium összesen 270 beruházást függesztett fel 2022 májusa és 2023. június 6-a között”. A miniszter listát is mellékelt válaszához.
E cikk kereteit meghaladná a két lista tételes összevetése. Például a battonyai, a füzesgyarmati és az orosházi „Egészség Sportpark Program” mindkét verzióban szerepel, vagyis ezekre biztosan nem lesz pénz. A tavaly őszi listán nem szerepelt az M44-es gyorsforgalmi út Békéscsabától történő meghosszabbítása a romániai Nagyszalontáig, most viszont ott találjuk – vagyis ezt egyelőre ad acta tette a kormány. Tucatnyi, a Tokaj–Zemplén térséget érintő közúti rekonstrukció szerepel a meg nem valósítandó projektek tavaly őszi listáján, a most júniusin viszont ezek közül jó néhány már nincs rajta (ezekre tehát mégis lesz pénz, de senki ne gondoljon arra, hogy e pozitív változás esetleg összefüggésben lehet azzal, hogy Orbán Ráhel a közelmúltban 273 millió forintért vásárolt részben olyan földterületeket a térségben, amelyek a kilencvenes években az anyja, Lévai Anikó tulajdonában voltak). A Nyíregyházi Törvényszék energetikai fejlesztésének leállítása szerepel az első változatban, a friss verzióban már nem találjuk.
Különbségek
Nem világos, hogy mekkora a Lázár-féle listán szereplő leállított beruházások összértéke, erre ugyanis semmilyen közlés nem utalt. Érdemes a dátumokra is figyelni: a véglegesen jégre tett fejlesztésekről szóló kormányrendelet idén május 12-én jelent meg, ám Vadainak írt levelében Lázár úgy fogalmaz, a beruházások felfüggesztésének véghatárideje június 6. Mivel a kormányrendelet lista nélkül jelent meg, azt sem tudjuk, hogy az azt követő 25 napban kerültek-e fel rá vagy róla le fejlesztések, vagy hogy május 12-én létezett-e egyáltalán végleges lajstrom. Az is érdekes, hogy bár 2022 szeptemberében még ideiglenesnek mondták az intézkedést, a felsorolást a Megszüntetett beruházások megnevezése címmel látták el. Ehhez képest a mostani, véglegesnek nevezett lista Felfüggesztett beruházások néven fut. Túl azon, hogy a megszüntetés és felfüggesztés merőben mást jelent, az is zavarja a tisztánlátást, hogy a június 6-án nyilvánosságra hozott lista ugyan felfüggesztett projektekről szól, a kedvezményezetteknek záros időn belüli pénzvisszafizetéséről rendelkező kormányhatározat szövege változatlan.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!