A Magyar Rádió tavaly szeptemberben kezdődött bontásakor kerestük meg a Józsefvárosban a Bródy Sándor utcai épületkomplexum helyén a kampuszát építő Pázmány Péter Katolikus Egyetemet (PPKE) azzal, mi lesz a Rádió berendezéseivel, van-e szándékuk oktatási célra megtartani belőlük. Mint megtudtuk, nem foglalkoztak a Magyar Rádió tárgyaival, azokról az állami médiavállalat, a Magyar Rádiót működtető MTVA gondoskodik: „A stúdiókkal kapcsolatban meg tudjuk erősíteni, hogy a bírálóbizottság egyhangú döntésével elfogadott tervek nem számoltak azok megtartásával. Tudomásunk szerint valamennyi, a Rádió területén található, a Rádióhoz köthető technika-történeti emléktárgyról a Rádió jogutóda, a területet 2024. szeptemberig használó MTVA gondoskodott” – írta 2024 szeptemberében a PPKE.
Ezek után érdeklődtünk a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alapnál (MTVA) arról, hogy az épületben található stúdiók, technikai berendezések hova kerülnek. Az elbontott eszközöket technikatörténeti tájékoztatási céllal egy új gyűjtemény alapításával vagy az MTVA keretein belül tervezik-e bemutatni? Ha nem kívánják megőrizni, értékesítik vagy felajánlják közgyűjteményeknek, múzeumnak, műgyűjtőknek, rádióknak? – kérdeztük.
Az MTVA többszöri megkeresésünkre sem reagált, ezért közérdekű adatigénylésben kérdeztük a Magyar Rádió vagyonának kezelőjét. Adatkérésünk azokat a dokumentumokat illette, amelyek a Rádió egykori épületéből kiemelt technikai eszközök értékének felmérésére, nyilvántartására, jelenlegi helyére vonatkoznak, valamint a műszaki eszközök felhasználásával, tárolásával kapcsolatos döntéseket, utasításokat, rendelkezéseket és azok végrehajtását tartalmazzák.
A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap megtagadta a dokumentumok kiadását, meg nem jelölt törvényekre hivatkozva.
Indoklásuk szerint azért nem adhatják át a kért információkat, mert azok kezelésére más törvények vonatkoznak. Hogy mely törvények, azt nem hozták tudomásunkra: „Tájékoztatjuk, hogy az Infotv. 30. § (7) bekezdése szerint a közfeladatot ellátó szerv gazdálkodásának átfogó, számlaszintű, illetve tételes ellenőrzésére irányuló adatmegismerésekre külön törvények rendelkezései irányadók, ezért azon adatokat, amelyek a Magyar Rádió egykori épületéből kiemelt technikai eszközök értékének felmérésére, nyilvántartására, jelenlegi helyére vonatkoznak, továbbá a műszaki eszközök felhasználásával, tárolásával kapcsolatos döntések, utasítások, rendelkezések és azok végrehajtását tartalmazó dokumentumok, adatok kiadását megtagadjuk.”
Indoklásuk szerint „a Közszolgálati Közalapítvány tulajdonában álló Magyar Rádió Zrt., Magyar Televízió Zrt., Duna Televízió Zrt. és Magyar Távirati Iroda Zrt. vagyona – a közszolgálati feladataik ellátásához szükséges vagyon, valamint a jogi személyiségükhöz közvetlenül kapcsolódó vagyoni értékű jogosultságok kivételével – teljes egészében, térítésmentesen került a Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alaphoz 2011-ben”.
Állítják: az MTVA a Magyar Rádió Zrt., mint közszolgálati részvénytársaságnak csak azon vagyonával rendelkezett, amely nem kapcsolódott a Magyar Rádió közszolgálati feladatainak ellátásához. Nem tartozott közéjük a Magyar Rádió „műsorszerkezete, továbbá műsorainak, illetve műsorszámai tartalmának a meghatározásához, megtervezése, a műsorok elkészíttetése és a műsor szolgáltatásának ellátásához” szükséges vagyon.
Az MTVA-nak a Rádió közszolgálati feladati ellátásához fűződő vagyon kezelésétől való elhatárolódásra történő hivatkozása azért lényeges, mert az MTVA ezzel ellentétes ellentétes érvényű információt is közölt. Méghozzá azt, hogy már elszállították a Kunigunda utcai bázisukra a Rádió még hasznosítható berendezéseit: „Tájékoztatjuk, hogy a Magyar Rádió egykori épületeiben található műszaki eszközök azon részét, amely a közszolgálati médiaszolgáltatási feladatok ellátására technológiailag alkalmas volt, már a korábbi években elszállítottuk és beüzemeltük az MTVA Kunigunda úti székhelyén.”
Egyfelől tehát állítják, nem kezelik a néhai Magyar Rádió műsorkészítéshez szükséges vagyonát, másfelől viszont mégis úgy tűnik, hogy kezelik a közszolgáltatási feladatok ellátásához kapcsolódó vagyont. Másképpen nem tudjuk értelmezni azokat a tevékenységeket, amelyekkel a műsorkészítéshez még hasznosítható eszközöket kiválogatják majd máshová telepítik.
A Civilek a Palotanegyedért Egyesület többször felhívta a figyelmet a történelmi stúdiók megmentésére. 2023 novemberében az Euronewsnak idézték fel, hogy a Magyar Rádió épülete régebbi, mint a BBC székháza, a Bródy Sándor utcában épült a világ első stúdióépülete. A 8-as stúdió a könnyűzene fellegvára volt, a 6-osban a közönség részvételével nagyzenekari felvételeket készítettek; Dohnányi Ernő zeneszerző és a tervező, a Nobel-díjas biofizikus, Békésy György együtt avatták fel.
A Magyar Rádió egykori épületeit 2020-ban ingyen kapta meg a PKKE. A Bródy Sándor utcai legendás épületegyüttesét a PKKE belvárosba erőltetett kampusza miatt tüntették el. A bontás és építés jogi akadálymentesítést a kormány kiemelt beruházássá minősítéssel oldotta meg. A bontás áldozatai közt van a Magyar Rádió Pagodának nevezett fogadócsarnoka is, amit szintén meg lehetett volna menteni. A többi épülethez hasonlóan nem állt műemléki védettség alatt, így a pályázók szabadon dönthettek a sorsáról. A Zaha Hadid irodával társult Finta Stúdió, az Abud és a Garten Studio csapata megtartotta volna, ám a KÖZTI és a Hamburg C Kft. győztes pályázata nem. Pedig a könnyűszerkezetes, elvben szétszedhető és bárhol felállítható pavilon hasznosításáért, megmentéséért jó ideig küzdött a Magyar Építészeti Múzeum is – sikertelenül. Február közepén megakadt a bontás lendülete, amikor a rádió atombunkerét kezdték szétkapni, amelyben az 1960-as években szintén berendeztek egy stúdiót. Márciusban Pikó András józsefvárosi polgármester arról számolt be, hogy szakszerűtlenül végzik a Szentkirály utcai épület bontását, az egészségre veszélyes azbesztet tartalmazó anyag kerülhetett a levegőbe. Az Építési és Közlekedési Minisztérium a Telexnek elismerte, hogy a kivitelező megsértette a munkavégzésére vonatkozó szabályokat, ezért a munkálatokat leállították és azonnali vizsgálatot rendeltek el.
(Címlapképünkön: A Magyar Rádió egykori központi irodaépülete. Fotó: MTVA Bizományosi: Róka László)