Keresik a helyüket az önkormányzati választáson győztes ellenzékiek Magyar Péterék körül

„Miféle pártközpontok?”

Belpol

Várakozás, kilépések, civilségre eszmélés: főleg ezek segíthetnek a felszínen maradásban az országosan már alig, az önkormányzatokban viszont komoly pozíciókhoz jutott Tiszán kívüli ellenzéknek.

A június 9-i önkormányzati választás után egy sor településen ellenzéki polgármester lett a győztes. Sikerüket azonban beárnyékolja, hogy pártjaik az előzetes várakozásokhoz képest igen gyengén szerepeltek. Több településen is főleg a Fidesz elleni állásfoglalásként szavaztak be önkormányzatokba és városvezetői pozíciókba ellenzéki indulókat – csakhogy az országos trend alapján jól láthatóan Magyar Péter néhány hónapja létező Tisza Pártjára van erős ellenzéki választói igény. A Magyar által csak „óellenzéknek” hívott pártokat a mértékadónak tekintett Medián közvélemény-kutató legutóbbi felmérése szerint lényegében elengedte a potenciális szavazóbázis.

Egy közvélemény-kutatási adatsor persze mindig pillanatkép, ám 2024 őszén a helyzet az, hogy a következő öt évben olyan politikusok ülnek a Fidesz ellenzékeként számos önkormányzatban, akiknek a pártjai alacsony, vagy gyakorlatilag nem látható társadalmi támogatottsággal rendelkeznek. Ezeknek a politikusoknak ki kell találni valamit ahhoz, hogy a felszínen maradjanak akkor is, ha a teljes hátországukat elmossa a Tisza. A legerősebb ellenzéki párt mindeközben csak a Fővárosi Közgyűlésben lesz jelen formálisan is, hiszen egyedül Budapesten állított listát.

A Tisza Pártnál pedig hamarosan arról kell dönteni, hogy kiket vállalnak be. A párt ugyanis egyelőre nagyon erős a lelkesedő tömegek utcára szólításában – ami nem kis dolog –, viszont a pártépítés, főleg települési szinten, egészen más műfaj. (E dilemmáról bővebben lásd: Átsorolás, Magyar Narancs, 2024. július 4.) A júniusi választások előtt a Tisza az utolsó pillanatban lépett vissza a megyei listák állításától (kivéve Budapestet) arra hivatkozva, hogy nem tudták elég alaposan átvilágítani a jelentkezőket ilyen rövid idő alatt. Valószínűleg ennek tudható be az is, hogy csak lapzártánk idején, azaz több mint három hónap múltán lett nyilvános az is, hogy ki az a tíz fő, akik a Fővárosi Közgyűlésben a Tisza-frakciót alkotják októbertől.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szergej Tyimofejev orosz költő: „Nem tudom, hogy a kortárs orosz kultúra hogyan fogja túlélni ezt az őrületet”

Idén magyarul is megjelent Replika című kötete, aminek lettországi kiadásához egy üres füzetet is kaptak az olvasók. Az Orbita nevű művészeti kollektíva egyik alapítóját videóköltészetről, kreatív könyvtervezésről, a kétnyelvű irodalomról és az Ukrajna elleni háború miatt megszakadt oroszországi kapcsolatokról is kérdeztük.