Momentum a közös budapesti listáról: Nem állhat elő, hogy önös érdekből veszélyeztessék a közös eredményeket

  • narancs.hu
  • 2023. november 28.

Belpol

Donáth Anna épp hétfőn jelentette ki, hogy nincs közös lista Gyurcsány Ferenccel, de Budapesten ezen szerint mégis lehet.

Komoly nehézségeket teremthet az ellenzéknek, ha átmegy a Mi Hazánk által jegyezett javaslat, ami alapján visszarendezné a kormány a főváros választási rendszerét listássá. Az eredeti választási rendszert is a Fidesz variálta meg 2014-ben, mivel akkor az volt nekik a jobb, és természetesen a végső döntést is ők fogják meghozni a kétharmados többséggel. A javaslat lényege, hogy a közgyűlést nem a kerületi polgármesterek adnák, hanem a pártok listái. A DK gyorsan reagált is a javaslatra, és jelezték, hogy ha átmegy, akkor mindenképp közös listát javasolnak.

Egy fokkal izgalmasabb a Momentum helyzete, aminek arca és közmegegyezés szerinti vezetője, Donáth Anna épp hétfőn jelentette ki, hogy ő többé biztosan nem szerepel közös listán Gyurcsány Ferenccel. A többség ezt úgy értette valószínűleg, hogy a Momentum biztosan nem áll össze listán a DK-val, de úgy tűnik, azért pártszinten kicsit megengedőbbek lehetnej majd, ha rákényszeríti őket a kormány. És persze az is igaz, hogy Donáth sem pártokat mondott, tehát ő technikailag biztosan nem lesz ott a főváros közös listáján, ahogy amúgy Gyurcsány sem.

„A Momentum Mozgalom Elnöksége vizsgálja a Demokratikus Koalíció javaslatát, de az biztos, hogy nem állhat elő olyan helyzet, hogy az ellenzéki pártok önös érdekeit mások elé helyezve veszélyeztessék a közösen elért eredményeinket” 

– válaszolt a párt a Narancs.hu kérdésére, hozzátéve, hogy „a Fidesznek és félfasiszta csatolmányának, a Mi Hazánknak a javaslata nem több, mint egy kétségbeesett próbálkozás, a főváros szabad és az is fog maradni.

A választási rendszer visszaállításáról már hetek óta pletykák születnek, bár az meglepetés, hogy a szélsőjobbos Mi Hazánk adta be. Ellenzéki javaslat csak a legritkább esetben jutott el 2010 óta oda, hogy az Országgyűlés tárgyaljon róla, pláne rendkívüli ülésnapon.

Vitázni fognak egyébként egy másik Mi Hazánktól érkező javaslatról csütörtökön, az az országgyűlési választáson törölné el a töredékszavazatokat. Ennek vitára engedése azért meglepő, mert tulajdonképpen ez a rendszer az általában 50-55 százalékokkal sima kétharmados többséget szerző Fidesz biztosítéka a teljhatalomra.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.