Interjú

„Nehéz békét ígérni, amikor háborúra készülünk”

Karácsony Gergely az előválasztásról és a NER elleni harcról

Belpol

Nem ő fogja elereszteni a legnagyobb beszólásokat Orbánnak, de biztos benne, hogy az ő stratégiájával lehet leváltani a NER-t. Az előválasztásra készülő főpolgármestert az atlétikai vb-ről, az elszámoltatásról és Zuglóról is kérdeztük.

Magyar Narancs: Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes nemrég azt nyilatkozta, hogy szeptember 4-re teljesen elfogyhat a főváros működésre fordítható készpénze. Ez megtörtént?

Karácsony Gergely: Igen, a nagyobb városok túlnyomó többségéhez hasonlóan folyószámlahitel-keret nélkül nem tudnánk kihúzni ezt az évet. 80 milliárdos veszteséget szenvedett el csak az idén a főváros, nagyobbrészt nem is a járvány, hanem a kormány gonoszsága miatt. Hosszú távon ez így fenntarthatatlan, ezért a 2022-es választás egyik tétje az, hogy lesznek-e még Magyarországon önkormányzatok. Ha nincs kormányváltás, akkor a főváros működése 2022 közepére teljesen ellehetetlenül. És ott már nincs hitelkeret, nincs semmi.

MN: Mert az újabb hitelhez a kormány engedélye kellene?

KG: Nem csak azért, egyszerűen finanszírozhatatlan lesz a működés, mert a város felélte a tartalékait. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy kevesebből tudjunk működni, de a kiadások legnagyobb részét a buszvezetők, kukások, közterület-felügyelők bére viszi el, egy ponton túl már nem lehet spórolni, és a béreken nem is akarok. Ezért kellett a tartalékhoz nyúlni, ami egy krízishelyzetben rendben is van, és simán kijönnénk, ha csak a járvány hatásait kellene orvosolnunk. A járvány és a kormányzati elvonások együttes hatásait viszont nem lehet orvosolni. Amikor megalakult a Fővárosi Közgyűlés, úgy fogalmaztam, hogy pisztolyt tartanak a fejünkhöz. Most meg is húzták a ravaszt.

MN: A közgyűlés szeptember 1-jei határozata egyelőre csak kilátásba helyezi az atlétikai világbajnokság megrendezéséhez adott hozzájárulás visszavonását, pedig egy DK-s javaslat már most élesítette volna a vétót. Miért nem látta még szükségesnek ezt a lépést?

KG: A DK-s javaslat sokféle értelemben jóval puhább volt, arról szólt, hogy terjesszem a közgyűlés elé a hozzájárulás visszavonásához szükséges dokumentumokat. Arról döntött volna, hogy majd egyszer döntsünk. Nem ez kapott többséget, hanem az általam beterjesztett megoldás. Ebben az önkormányzati ciklusban egyébként most először fordult elő, hogy a többséghez tartozó egyik frakció egyeztetés nélkül nyújtott be egy javaslatot – tudjuk ezt be az előválasztási kampánynak.

A közgyűlési döntésben két feltétel van, a kormánnyal korábban aláírt megállapodás két pontja. Ha ezeket teljesítik, még menthető az atlétikai vb ügye, ugyanakkor mindkettővel szemben elég szkeptikus vagyok. Az egyik az, hogy a kormány hajtsa végre az Egészséges Budapest Programban vállalt fejlesztéseket. Itt óriási lemaradásban vannak, egy-két hetük van rá, hogy összeszedjék magukat. A másik feltétel, hogy a Diákvárosnak szánt területeket a kormány ne adja át a Fudan Egyetem fenntartására létrehozott alapítványnak. Az alapítványt bejegyezték, a vagyonátadásról törvény rendelkezik, de nem látjuk, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő valóban átadta volna ezeket a területeket. Ez lesz a vörös vonal. A vb sorsa a kormány politikai döntésén múlik. Többször beszéltem a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) vezetésével, és egyértelművé tették, hogy akkor hozzák Magyarországra a világbajnokságot, ha a rendezésről politikai konszenzus van. Budapest úgynevezett host city, nélkülünk nincs vb. Nem mi rúgtuk fel a kormánnyal kötött megállapodást. Aki szeretné, hogy legyen atlétikai vb Magyarországon, az szavazzon az ellenzékre, és rögtön elhárul minden akadály a rendezés elől.

 
Fotó: Sióréti Gábor

MN: Ki tudja jelenteni, hogy ha bizonyítékot lát arra, hogy az eredetileg a Diákvárosnak szánt területet ténylegesen átadják a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványnak, akkor élesben is tájékoztatja az IAAF-et a hozzájárulás megtagadásáról?

KG: Abban a pillanatban. A kormány és a főváros közötti megállapodásból egyértelműen levezethető, milyen helyrajzi számú területek tartoznak a Diákvároshoz, lépni fogok, amint ezek az alapítvány tulajdonába kerülnek. Nem szeretném, ha az ország legértékesebb telkét tálcán átadnánk a kínai államnak plusz 500 milliárd forinttal a magyar adófizetők pénzéből. Amikor megkérdeztem Palkovics Lászlótól, hogy mégis, mit adnak ezért cserébe a kínaiak, azt válaszolta, hogy „a tudást”. Sok szürreális tárgyalási élményem volt már, de ezt nehéz felülmúlni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.