Népszava: Nem kapkod a kormány a 26 milliárdért

  • narancs.hu
  • 2024. július 30.

Belpol

Az orosz Nemzetközi Beruházási Bankban bennragadt magyar vagyonról van szó.

26 milliárd forintja ragadt benn a magyar államnak az orosz Nemzetközi Beruházási Bankban, az egykori szocialista blokk országainak közös pénzintézetében, amelyből Ukrajna megtámadása után  kilépett Szlovákia, Csehország, Románia, Bulgária, s végül, utolsó uniós tagállamként Magyarország is. 

A budapesti központú, kémbankként emlegetett pénzintézetet a háború kitörése után az amerikai kormány szankciós listára tette, így járt a magyar alelnök, Laszlóczki Imre is. 

„Amennyire az eljárás részleteit ismerem, itt van egy tartozás a magyar állam felé és van egy eljárás a bankkal szemben, hogy ez az eljárás átfordult-e csőd vagy végelszámolási eljárásba, azt hiszem, talán még nem, de várható, hogy átfordulhat és akkor a csőd- vagy felszámolási eljárás szabályai szerint az állam érvényesíti valamennyi igényét a hitelezővel szemben” – nyilatkozta Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a Népszava kérdésére tavaly novemberben.

Aztán idén májusban úgy fogalmazott, azt hiszi, felszámolási eljárás folyik a bankkal szemben: „Amit tényszerűen tudok: itt egy nagyobb értékű ingatlan van a bank tulajdonában. Nyilván nekünk az az érdekünk, hogy bármilyen felszámolási eljárás során az az ingatlan a mi tulajdonunkba kerüljön, a magyar állam hitelezői igényét az tudja kielégíteni.”

A lap azonban egyelőre nem talált a bank cégnyilvántartásában csőd- vagy felszámolási eljárásra utaló jelet, ezért kérdéseket küldött a kormányhoz, de nem kapott rájuk választ. Megállapítja, továbbra sincs semmi jele a bankkal szemben indított magyar eljárásnak.

A cseh pénzügyminisztérium azonban válaszolt a magyar napilapnak. Azt írta, igyekszik minden jogi lépést megtenni annak érdekében, hogy Csehország hozzájusson a bankban ragadt pénzéhez.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)