26 milliárd forintja ragadt benn a magyar államnak az orosz Nemzetközi Beruházási Bankban, az egykori szocialista blokk országainak közös pénzintézetében, amelyből Ukrajna megtámadása után kilépett Szlovákia, Csehország, Románia, Bulgária, s végül, utolsó uniós tagállamként Magyarország is.
A budapesti központú, kémbankként emlegetett pénzintézetet a háború kitörése után az amerikai kormány szankciós listára tette, így járt a magyar alelnök, Laszlóczki Imre is.
„Amennyire az eljárás részleteit ismerem, itt van egy tartozás a magyar állam felé és van egy eljárás a bankkal szemben, hogy ez az eljárás átfordult-e csőd vagy végelszámolási eljárásba, azt hiszem, talán még nem, de várható, hogy átfordulhat és akkor a csőd- vagy felszámolási eljárás szabályai szerint az állam érvényesíti valamennyi igényét a hitelezővel szemben” – nyilatkozta Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a Népszava kérdésére tavaly novemberben.
Aztán idén májusban úgy fogalmazott, azt hiszi, felszámolási eljárás folyik a bankkal szemben: „Amit tényszerűen tudok: itt egy nagyobb értékű ingatlan van a bank tulajdonában. Nyilván nekünk az az érdekünk, hogy bármilyen felszámolási eljárás során az az ingatlan a mi tulajdonunkba kerüljön, a magyar állam hitelezői igényét az tudja kielégíteni.”
A lap azonban egyelőre nem talált a bank cégnyilvántartásában csőd- vagy felszámolási eljárásra utaló jelet, ezért kérdéseket küldött a kormányhoz, de nem kapott rájuk választ. Megállapítja, továbbra sincs semmi jele a bankkal szemben indított magyar eljárásnak.
A cseh pénzügyminisztérium azonban válaszolt a magyar napilapnak. Azt írta, igyekszik minden jogi lépést megtenni annak érdekében, hogy Csehország hozzájusson a bankban ragadt pénzéhez.