Népszava: Nem kapkod a kormány a 26 milliárdért

  • narancs.hu
  • 2024. július 30.

Belpol

Az orosz Nemzetközi Beruházási Bankban bennragadt magyar vagyonról van szó.

26 milliárd forintja ragadt benn a magyar államnak az orosz Nemzetközi Beruházási Bankban, az egykori szocialista blokk országainak közös pénzintézetében, amelyből Ukrajna megtámadása után  kilépett Szlovákia, Csehország, Románia, Bulgária, s végül, utolsó uniós tagállamként Magyarország is. 

A budapesti központú, kémbankként emlegetett pénzintézetet a háború kitörése után az amerikai kormány szankciós listára tette, így járt a magyar alelnök, Laszlóczki Imre is. 

„Amennyire az eljárás részleteit ismerem, itt van egy tartozás a magyar állam felé és van egy eljárás a bankkal szemben, hogy ez az eljárás átfordult-e csőd vagy végelszámolási eljárásba, azt hiszem, talán még nem, de várható, hogy átfordulhat és akkor a csőd- vagy felszámolási eljárás szabályai szerint az állam érvényesíti valamennyi igényét a hitelezővel szemben” – nyilatkozta Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a Népszava kérdésére tavaly novemberben.

Aztán idén májusban úgy fogalmazott, azt hiszi, felszámolási eljárás folyik a bankkal szemben: „Amit tényszerűen tudok: itt egy nagyobb értékű ingatlan van a bank tulajdonában. Nyilván nekünk az az érdekünk, hogy bármilyen felszámolási eljárás során az az ingatlan a mi tulajdonunkba kerüljön, a magyar állam hitelezői igényét az tudja kielégíteni.”

A lap azonban egyelőre nem talált a bank cégnyilvántartásában csőd- vagy felszámolási eljárásra utaló jelet, ezért kérdéseket küldött a kormányhoz, de nem kapott rájuk választ. Megállapítja, továbbra sincs semmi jele a bankkal szemben indított magyar eljárásnak.

A cseh pénzügyminisztérium azonban válaszolt a magyar napilapnak. Azt írta, igyekszik minden jogi lépést megtenni annak érdekében, hogy Csehország hozzájusson a bankban ragadt pénzéhez.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.