Olcsón megúsztuk a jogállamisági mechanizmus eltörléséért indított pert

Belpol

1,1 millió forint közpénz azért így is elment arra, hogy a kormány elbukja az uniós rendelet megsemmisítésére irányuló pert az EU Bírósága előtt.

Február 16-án veszítette el a magyar kormány (és egy külön ügyben a lengyel kormány is) az Európai Unió Bíróságán a jogállamisági mechanizmus eltörléséért indított pert. A kormány azt szerette volna, ha az EU Bírósága (EUB) kimondja, hogy a 2020 végén elfogadott mechanizmus (hivatalos nevén az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszerről szóló rendelet) ellentétes az uniós alapszerződésekkel.

A bíróság azonban azt állapította meg, hogy a rendeletet a szerződéseket betartva fogadták el, teljes egészében elutasították a magyar (és a lengyel) kormány keresetét, és az alpereseknek, az Európai Parlamentnek és az EU Tanácsának adtak igazat. Ez a két intézmény vett részt társjogalkotóként a rendelet megalkotásában.

A kormány szempontjából annyi hozadéka volt a közel egy évig húzódó, teljes vereséggel záruló eljárásnak, hogy a per ideje alatt az Európai Bizottság nem élesítette a jogállamisági mechanizmust Magyarország ellen. Még az áprilisi választást is megvárták, és csak április végén indították el a jogállamisági eljárást egy hivatalos írásbeli értesítéssel.

Az eljárás végén, ha bebizonyosodik, hogy a jogállamiság elveinek megsértése Magyarországon veszélyezteti az uniós támogatások szabályszerű felhasználását, a Bizottság javaslatára a Tanács részlegesen, vagy elméletben akár teljes egészében is felfüggesztheti a támogatások kifizetését. 

Az EUB februári ítélete arról is rendelkezett, hogy a vesztes Magyarországnak kell viselnie a per során az Európai Parlament és a Tanács részéről felmerült költségeket. Kíváncsiak voltunk, mennyibe került ez a magyar költségvetésnek, ezért az Igazságügyi Minisztériumhoz fordultunk.

Az Igazságügyi Minisztérium (IM) lapunk közérdekű adatigénylésére adott válaszából azonban az derül ki, hogy a Parlament és a Tanács nem érvényesített semmilyen költségigényt Magyarországgal szemben. A minisztérium azt írta, hogy bár a bíróság formálisan mindig rendelkezik erről, általánosságban is az a gyakorlat alakult ki, hogy az uniós tagállamok és intézmények nem hajtják be egymáson a költségeket.

Az IM válasza szerint a perbeli képviselethez külső segítséget nem vettek igénybe, azt "munkaköri feladataik részeként az Igazságügyi Minisztérium kormánytisztviselői látták el". Az EUB ítélete alapján konkrétan Fehér Miklós Zoltán osztályvezető és Tátrai Melinda Marianna kormányfőtanácsos képviselte a kormányt a perben.

Egyedül a jogi képviselők 2021. október 11-12-i tárgyaláson való részvételével kapcsolatban merült fel utazási költség a minisztériumi tájékoztatás szerint, egész pontosan 1 139 050 forint.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.