Orbán Balázs megvédte a doktori értekezését

  • narancs.hu
  • 2024. december 3.

Belpol

Az opponensek és a bírálóbizottság nem találta megalapozottnak a plágiumvádat, a dolgozatot színvonalasnak, relevánsnak ítélték.

Az elérhető 25 pontból 23-at szerzett meg doktori disszertációjának keddi védésén az ELTE jogi kari doktori iskolájában Orbán Balázs, a védése értékelése így 92 százalékos, ami summa cum laude minősítésnek felel meg – írja a 24.hu.

A miniszterelnök politikai igazgatójának doktori védése többek között azért váltott ki nagy érdeklődést, mert a dolgozattal szemben plágium vád fogalmazódott meg. Ezt azonban az opponensek és a bírálóbizottság nem találta megalapozottnak, a bírálóbizottság álláspontja szerint ugyanis elfogadható, hogy a dolgozat egy része korábban egy társszerzővel közös tanulmányban már megjelent, és bár nem megszokott, az is elfogadható, hogy ez hivatkozásként nem, csak az irodalomjegyzékben szerepel. A dolgozatot ezen túlmenően színvonalasnak, relevánsnak tartották.

Orbán Balázs „A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései” című PhD-értekezése azután került be a hírekbe, hogy kiderült, ez volt az egyetlen az ELTE jogi karán az idén, melyet a Tudományági Doktori Tanács nem egyhangúlag bocsátott a doktori eljárás megindítására. Sajtóértesülések szerint a nemmel szavazók a szerintük fennálló összeférhetetlenség miatt döntöttek így, mondván, az ELTE állami egyetemként kiszolgáltatott helyzetben van egy kormánytaggal szemben.

A dolgozathoz számos írásbeli vélemény érkezett, ezeket a védésen felolvasták. A véleményezők között volt a disszertáció szerzőjét korábban plágiummal vádoló Rácz András, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója is, aki felhívta a bizottság figyelmét a megállapítására, miszerint a dolgozat hivatkozás nélkül idéz hosszabb részeket Orbán Árpási Botonddal közös tavalyi tanulmányából. Véleménye szerint ez a társszerző okán még csak nem is önplágium – és így az is kétséges, hogy önálló tudományos eredménynek tekinthető-e a dolgozat, ami a fokozatszerzés feltétele.

Orbán Balázs még 2009-ben nyert felvételt doktori iskolába „A képviselők jogállása (parlamenti jog)” témában, amelynek része a szabad mandátum és a szuverenitás vizsgálata, tehát nem változtatott témát, a konzulenssel egyeztetve pontosították a disszertáció tárgyát – reagált a Doktori Iskola arra, hogy Rácz András azt is szóvá tette, nagyfokú jóindulat kell az ELTE részéről ahhoz, hogy a politikus 12 évvel az abszolutórium után szerezhessen doktori fokozatot, ráadásul a témáját is megváltoztatva.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Apa megsebesült, ezért anya hadikórházat nyit

A háborúk emberi történeteken át nézve nagyon hasonlóak, ezekre és a hozzájuk kötődő emlékhelyekre sokfelé turizmus épül. De míg az olasz temetőkben olyan feliratokat lehet olvasni, hogy az ott nyugvó ellenfelek testvérek lettek a halálban, ez a szellemiség a régiónkban kevésbé érvényesül.