Orbán Balázs megvédte a doktori értekezését

  • narancs.hu
  • 2024. december 3.

Belpol

Az opponensek és a bírálóbizottság nem találta megalapozottnak a plágiumvádat, a dolgozatot színvonalasnak, relevánsnak ítélték.

Az elérhető 25 pontból 23-at szerzett meg doktori disszertációjának keddi védésén az ELTE jogi kari doktori iskolájában Orbán Balázs, a védése értékelése így 92 százalékos, ami summa cum laude minősítésnek felel meg – írja a 24.hu.

A miniszterelnök politikai igazgatójának doktori védése többek között azért váltott ki nagy érdeklődést, mert a dolgozattal szemben plágium vád fogalmazódott meg. Ezt azonban az opponensek és a bírálóbizottság nem találta megalapozottnak, a bírálóbizottság álláspontja szerint ugyanis elfogadható, hogy a dolgozat egy része korábban egy társszerzővel közös tanulmányban már megjelent, és bár nem megszokott, az is elfogadható, hogy ez hivatkozásként nem, csak az irodalomjegyzékben szerepel. A dolgozatot ezen túlmenően színvonalasnak, relevánsnak tartották.

Orbán Balázs „A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései” című PhD-értekezése azután került be a hírekbe, hogy kiderült, ez volt az egyetlen az ELTE jogi karán az idén, melyet a Tudományági Doktori Tanács nem egyhangúlag bocsátott a doktori eljárás megindítására. Sajtóértesülések szerint a nemmel szavazók a szerintük fennálló összeférhetetlenség miatt döntöttek így, mondván, az ELTE állami egyetemként kiszolgáltatott helyzetben van egy kormánytaggal szemben.

A dolgozathoz számos írásbeli vélemény érkezett, ezeket a védésen felolvasták. A véleményezők között volt a disszertáció szerzőjét korábban plágiummal vádoló Rácz András, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója is, aki felhívta a bizottság figyelmét a megállapítására, miszerint a dolgozat hivatkozás nélkül idéz hosszabb részeket Orbán Árpási Botonddal közös tavalyi tanulmányából. Véleménye szerint ez a társszerző okán még csak nem is önplágium – és így az is kétséges, hogy önálló tudományos eredménynek tekinthető-e a dolgozat, ami a fokozatszerzés feltétele.

Orbán Balázs még 2009-ben nyert felvételt doktori iskolába „A képviselők jogállása (parlamenti jog)” témában, amelynek része a szabad mandátum és a szuverenitás vizsgálata, tehát nem változtatott témát, a konzulenssel egyeztetve pontosították a disszertáció tárgyát – reagált a Doktori Iskola arra, hogy Rácz András azt is szóvá tette, nagyfokú jóindulat kell az ELTE részéről ahhoz, hogy a politikus 12 évvel az abszolutórium után szerezhessen doktori fokozatot, ráadásul a témáját is megváltoztatva.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk