Orbán és Magyar vezetői képességének megítélését mérte össze a Medián

  • narancs.hu
  • 2025. március 20.

Belpol

A megkérdezettek szerint Magyar tisztességesebb és őszintébb, Orbán tapasztaltabb. A nyugdíjasoknak közel egyformán jól tudnak ígérni.

A megkérdezettek 50 százaléka látná szívesen fontos politikai szerepben Magyar Pétert, ez a szám Orbán Viktor esetében 42 százalék – derül ki a HVG megrendelésére készült Medián-felmérésből. Az intézet a Tisza Párt elnöke és a miniszterelnök megítéléséről készített közvélemény-kutatást, még a miniszterelnök és a Tisza-vezér március 15-ei beszédei előtt.

Orbán Viktor és Magyar Péter nagyjából ugyanolyan népszerű a saját szavazótáborában, és hasonló mértékben elutasított a másikuk szimpatizánsai körében. Ennél érdekesebb a kisebb ellenzéki pártok híveinek és a „bizonytalanoknak” a véleménye a két vezető politikusról. E körben Magyart valamivel többen látnák szívesen a politikában, mint Orbánt, az elutasítottságban viszont már sokkal jelentősebb a különbség.

A párt nélkülieknek és a kis pártok szavazóinak 62 százaléka ugyanis a jövőben nem látná szívesen Orbán Viktort fontos politikai szerepben, míg Magyar Pétert 48 százalék utasítja el.

Magyar Péter jó helyezésének ismeretében nem meglepő, hogy amikor a Medián kérdezőbiztosai azt kérték a válaszadóktól, egy tucatnyi fontos dimenzióban hasonlítsák össze a Tisza Párt első emberét a miniszterelnökkel, a legtöbb kérdésben vagy kiegyenlített ítéletet alkotott a közvélemény, vagy kisebb-nagyobb mértékben Magyar felé billent a mérleg nyelve.

Egyértelműen őt látják Európa-pártibbnak, de együttműködőbbnek, tisztességesebbnek és őszintébbnek is.

Az ilyen, erkölcsi jellegű minősítésekkel szemben olyan kérdésekben szerepelt jobban Orbán Viktor, amelyek gyakorlati, tényszerű adottságokra vonatkoznak, mint a nagyobb tapasztalat vagy a kormányzóképesség. Bár ami az utóbbit illeti, inkább az tűnik meglepőnek, hogy a több mint három évtizede vezető politikai szerepben lévő miniszterelnök e tekintetben alig hajszállal előzi meg az egy évvel ezelőtt, szinte a semmiből előbukkant kihívóját.

Ha viszont a „kormányzóképesség” meglehetősen általános fogalma helyett konkrétabban feszegetjük az ország előtt álló feladatok megoldására való alkalmasság kérdését, azt találjuk, hogy a Tisza Párt elnökét meglehetősen nagy bizalom övezi. Talán nem véletlen, hogy miközben a tiszások még az átlagosnál is elkötelezettebbek az ország EU-tagsága mellett, és a közvélemény egésze Orbánnál jóval Európa-pártibbnak látja Magyart, őt a leállított uniós források „hazahozatalára” is sokkal alkalmasabbnak tartják a Brüsszellel hadban álló regnáló miniszterelnöknél.

Ugyancsak nagy különbség van kettejük alkalmasságának megítélésében, amikor a korrupció elleni fellépésről, az igazságszolgáltatás és a sajtó függetlenségének biztosításáról vagy az országimázs javításáról van szó.

(A felmérés még a miniszterelnök március 15-ei poloskázós beszéde előtt készült.) A legkisebb különbség a két vezető megítélésében a nyugdíjaskérdésben van, de még az ő helyzetük javítására is valamivel többen látják alkalmasnak Magyar Pétert, mint Orbán Viktort.

A kormánypártiak és a tiszások is elkötelezetten a saját vezetőjüket látják képesnek ezeknek a kérdéseknek a megoldására, a kispártok szavazói és a párt nélküliek viszont mindenben alkalmasabbnak találják Magyar Pétert, a legnagyobb mértékben az uniós pénzek hazahozatalára és a korrupció csökkentésére. Ebben a két kérdésben a fideszesek is bizonytalanabbnak tűnnek – csak a 82 százalékuk vár többet Orbán Viktortól a korrupció visszaszorításában, és nem sokkal többen reménykednek az uniós források hazahozatalában sem. Ezzel szemben a tiszások 99, illetve 97 százaléka Magyar Péterben bízik jobban ezekben az ügyekben.

Orbán és Magyar alkalmasságának megítélésében a legkisebb különbség a nyugdíjasok helyzetének javításával kapcsolatban van, jóllehet szinte nem volt olyan nap, amikor ne ígértek volna valamit: előbbi például a zöldség-gyümölcs áfájának visszatérítését, utóbbi a nyugdíjas-SZÉP-kártya bevezetését.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.